Спецпроєкти

Нові симптоми, серцеві ускладнення та лікування по телефону. Хроніки коронавірусу з нью-йоркської лікарні


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

Під час пандемії COVID-19 ми запускаємо новий проєкт – «Health Optimization» – серію інтерв’ю з міжнародними лікарями і вченими. Ми сфокусуємося на тому, як запобігти інфікуванню коронавірусом. Інтерв’ю веде американський учений і терапевт Roman Torgovitsky, Ph.D.

Сьогодні ми публікуємо другу частину розмови з американською лікаркою Tina Goloborodko, M.D., доцентом Медичного коледжу імені Альберта Ейнштейна, що в Нью-Йорку. Нещодавно Тіна вже розповіла нам про кількість хворих на коронавірус у лікарні, де вона працює, поскаржилася на нестачу масок та інших засобів захисту для лікарів та дала рекомендації для українців. 

Нові симптоми у хворих на коронавірус

Класичні симптоми коронавірусу, про які всі говорять, – це кашель, температура, біль у м’язах, слабкість. У багатьох буває також закладений ніс. Це ті симптоми, про які більшість уже знає. Та є хворі, в яких ця хвороба проявляється не так типово. Наприклад, у нас були пацієнти, які не мали ні кашлю, ні задухи. У них були тільки розлад шлунку, нудота, блювота та біль у животі.

Такі випадки дуже небезпечні, адже хворі потрапляють у звичайні палати, їх не ізолюють. Потім на третій день госпіталізації у них розвивається дихальна недостатність. Уже тоді їх тестують на коронавірус, і тест виявляється позитивним. Але до того часу вони пробули в лікарні вже три дні, їх оглядали медсестри та лікарі, які могли заразитися. 

На вихідних у мене була хвора на кетоацидоз (ускладення діабету). Спочатку ми думали, що вона просто не робила собі ін’єкції інсуліну. На третій або четвертий день госпіталізації у неї раптово піднялася температура, ми зробили їй тест на коронавірус, і тест виявився позитивний. 

Була хвора із серцевою недостатністю. Ми давали їй діуретики – стандартне лікування серцевої недостатности, але дихання не покращувалося. Тоді ми протестували її на коронавірус і отримали позитивний результат. 

Лікарка з приймального відділення розповідала, що до неї надходили люди після автомобільної аварії, які почувалися цілком нормально. Їх відправляли на КТ грудної клітини – переконатися, що органи цілі. У легенях одного пацієнта побачили зміни, характерні для коронавірусу. Цю людину протестували і отримали позитивний результат. При цьому жодних симптомів коронавірусу у хворого не було.

Такого спектру різних симптомів і проявів я ще не бачила в жодної хвороби.
Люди з хронічними захворюваннями – діабет, ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень), серцева недостатність – можуть просто прийти в лікарню через гостре укладення своєї хронічної хвороби, яке було спровоковано цим вірусом. Та найчастіше люди навіть не підозрюють про це, адже такі ускладнення можуть трапитися з будь-якої причини. 

Ми мусимо тестувати на коронавірус буквально кожного хворого, який звертається до нас з будь-яким скаргами на здоров’я. Але насправді маємо обмежену кількість тестів. Сподіваюся, що українських тестів вистачить хоча б для того, щоб протестувати людей із типовими симптомами. 

Лікарі мусять бути обережними, носити маску і мити руки буквально після кожного хворого, який звертається з будь-якою скаргою. Значно більше пацієнтів, ніж ми собі уявляємо, має коронавірус. 

 

Необхідність тестування та ізоляції

Хоча в нас часто бувають хибні негативні результати тестів, та тестування все ж необхідне насамперед для ізоляції хворих та посиленого нагляду за ними. Навіть якщо хворий потрапив зі шлунково-кишковими симптомами, але відомо, що він має коронавірус, то в нього з високою ймовірністю може розвинутися легенева недостатність. Тож ми не випишемо його на наступний день після усунення, скажімо, зневоднення, а залишимо в лікарні і будемо спостерігати, стежити за сатурацією кисню.

Діагностуючи коронавірус, потрібно враховувати, що хворий може не мати симптомів, а тест може виявитися хибно негативним. Саме тому потрібно з підозрою ставитися майже до всіх хворих, які приходять зі звичайними терапевтичними скаргами.

 

Реанімаційне лікування: труднощі і рекомендації

Хворих на коронавірус дуже складно оксигенувати, тобто насичувати киснем. Більшість через респіраторний дистрес-синдром легень настільки вражені, що обмін киснем відбувається мінімально. 

Що робили наші європейські колеги? Вони перевертали таких хворих на живіт обличчям донизу. У такому положенні тіла оксигенація легенів максимізується. Таким чином їм вдавалося досягати нормальної концентрації кисню в крові. Однак хворі не можуть лежати на животі цілодобово, тому їх треба періодично перевертати назад, потім знову на живіт. 

В Америці цей метод майже не практикують. Для цього потрібне спеціальне ліжко, щоб хворий з ендотрохіальною трубкою міг лежати на животі. У нашій лікарні таких ліжок немає, але загалом можна придумати, як їх обладнати.

Ще одна проблема, що постала перед нами, – це пацієнти із зайвою вагою. Як ви розумієте, хворого із зайвою вагою дуже складно перевертати, коли він перебуває в індуковано-медикаментозній комі. Але зараз ми всі будемо швидко цього вчитися. 

Думаю, українським лікарям теж доведеться починати так робити, адже це єдиний спосіб досягти нормальної концентрації кисню в крові у пацієнтів з коронавірусом.

 

Серцеві ускладнення у хворих на коронавірус

Крім ускладнень респіраторного дистрес-синдрому легень, трапляються ще серцеві ускладнення. Поки до кінця не зрозуміло, як вони проявляються. Але в нас були два випадки раптової смерти людей, які раніше не мали жодних проблем із серцем. Ці смерті сталися, на жаль, вже на етапі одужання, коли людям нібито полегшало. 

Перший випадок – із чоловіком 60-ти років. Ми його практично виписали. Він уже сідав у машину швидкої допомоги, яка повинна була довезти його додому. Коли ми виписуємо хворих на коронавірус, ми веземо їх додому на швидкій, щоб вони не користувалися громадським транспортом, адже їх вважають заразними. І коли він сідав у машину, його серце раптово зупинилося. 

Другий жахливий випадок недавно стався з 31-річним хлопцем. У нього трималася висока температура, але не було тяжких легеневих ускладнень. Цей хлопець потребував усього 2 літри кисню – це зовсім мало. Йому вже ставало краще, ввечері він зателефонував мамі з новиною, що його скоро виписують. Вранці хлопця знайшли в палаті мертвим. 

Про схожий випадок я читала в «The New York Times». Там опублікували статтю про двох китайських медпрацівниць, які захворіли: одна вилікувалася, а інша померла. Друга пережила респіраторний дистрес-синдром, у неї був тяжкий перебіг хвороби, але її стан покращувався, справа йшла до виписки. І потім теж раптово зупинилося серце. Їй було 29 років – абсолютно здорова молода жінка. 

Реаніматологи з Америки, Італії зізнаються нам, що в них також люди помирають від зупинки серця, навіть якщо в пацієнтів достатньо кисню в організмі. І навіть апарат ШВЛ не рятує.

До кінця цей феномен ще не вивчений. Були теорії, що в людей починається вірусний міокардит, падає фракція викиду. На цій підставі реаніматологи роблять серійні ЕХО серця, щоб спіймати момент, коли фракція викиду в серце починає падати – щоби вжити якихось заходів. Однак у нашого хворого, який помер, тропоніни, тобто маркери пошкодження серцевого м’яза, були в нормі. Не було міокардиту – лікар якраз перевірив йому ці серцеві маркери за день до смерті. 

Зовсім незрозуміло, чому це відбувається, але я хочу попередити українських лікарів, що в нас такі випадки були. Тож якщо є можливість тримати таких хворих на серцевих моніторах, регулярно робити їм ЕХО-обстеження, аби контролювати серцеву функцію, нехай користуються цими ресурсами. Інакше людей можна просто не встигнути врятувати.

 

Особливості огляду, консультації по телефону та заборона відвідувань

Зараз у нас усі консультанти (пульмонологи, інфекціоністи) не оглядають пацієнтів з коронавірусом, а проводять консультації по телефону. Вони не заходять у палату, щоб мінімізувати використання захисних засобів і зменшити власний ризик захворіти. 

Наша лікарня вирішила, що хворого на коронавірус буде оглядати тільки один лікар на день, а від нього будуть отримувати інформацію всі інші. Оці оглядові лікарі – це ми, госпіталісти. Ми спілкуємося з усіма консультантами, якщо це потрібно, і приймаємо їхні рекомендації. Звісно, це безпрецедентна ситуація. Такого я ніколи не бачила в Америці. В Україні, думаю, також не практикували надання рекомендацій без огляду хворого. Для американської медицини це нонсенс, але зараз ми вжили таких заходів, щоб убезпечити максимальну кількість людей і заощадити захисні засоби для лікарів.

Також ми мінімізуємо взагалі всі ліки, які хворі на коронавірус отримують, щоб медсестрі не потрібно було заходити в палату багато разів на день. Наприклад, якщо хворий п’є ліки двічі на день, ми стараємося їх перевести на раз у день або з трьох разів на два. Усе спрямоване на мінімізацію контакту з пацієнтом і використання захисного одягу. 

У хворого в кожній палаті є телефон. Ми просто йому телефонуємо замість того, щоб заходити. Це захищає нас та економить захисний одяг. Та для хворого така ізоляція може бути жахливою, бо ми не пускаємо до нього навіть родичів.

Наша лікарня зараз вирішила взагалі нікого до пацієнтів не пускати. Єдиний виняток – хворі, які помирають.
В інших випадках будь-який візит у лікарню заборонений: люди можуть бути безсимптомними чи симптомними носіями коронавірусу або ж заразитися від хворих. 

Хворі на коронавірус лежать цілий день одні в цій палаті, і їм, звісно, складно, страшно, самотньо. Мені їх дуже шкода, але, на жаль, ми поки іншого способу убезпечити себе та людей навколо не знайшли. 

Усе ж є й позитив: більшість хворих одужує і повертається до своїх родин. 

 

Коли хворий на коронавірус стає безпечним для суспільства?

Проблема в тому, що ми не знаємо, коли пацієнтів з коронавірусом безпечно виписувати з лікарні. У нас немає стільки тестів, як у Китаї. Ми не можемо повторно їх протестувати на коронавірус перед випискою, щоб переконатися, що вони не заразні. 

Для виписки ми використовуємо таке правило: через 72 години після нормалізації температури або через 7 днів від виникнення симптомів. Якщо у хворого протягом 7 днів після виникнення симптомів не було температури, ми його виписуємо. 

У дослідженні з гідроксихлорохіном пацієнтам щодня робили тест на коронавірус. До 6 дня вірус зникав тільки в 12% хворих – якраз той час, коли ми виписуємо хворих. Тобто в переважної більшості людей, яких ми виписуємо, ще є вірус. А ми говоримо їм, що вони вже можуть йти спілкуватися з людьми, почуватися й поводитися, як здорові. 

Я вважаю, що ми повинні рекомендувати довшу ізоляцію, та зараз офіційні рекомендації нашої лікарні такі.
Тож я цим хворим кажу: «Ми не знаємо, коли ви будете незаразними, тому я вам рекомендую взагалі ні з ким не зустрічатися, ні з ким не спілкуватися й носити всюди маску щонайменше ще кілька тижнів після одужання». 

Загалом ми повинні були б тестувати пацієнтів перед випискою і за тиждень після виписки, щоб зрозуміти, коли в них нарешті буде негативний результат. На жаль, зараз через дефіцит тестів нам доводиться просто ворожити. 

 

Ризик повторного інфікування 

Ще трохи тривожних новин: нещодавно я дізналася, що в Ухані знову прогнозують хвилю позитивних тестів у тих людей, у кого він уже був негативним. Незрозуміло, чи це люди вдруге інфікувалися й захворіли, чи це реактивація вірусу, яким вони заразилися вперше. Тобто вірус міг бути латентним певний час і зараз реактивуватися. Я думаю, що це також ще потрібно досліджувати. 

Якщо люди інфікувалися вдруге, то це погані новини, що немає стійкого імунітету до коронавірусу. А отже, перспектива вакцини стає дуже сумнівною. Або ж це вже інший штам вірусу. 

 

Чи є у всій цій ситуації з карантином щось позитивне?

Для мене позитивне – це те, що люди можуть нарешті провести час удома зі своїми близькими й дітьми, зайнятися домашніми справами, почитати, обдумати й проаналізувати щось без біганини по заходах, зустрічах тощо. Можливо, за цей час люди зрозуміють щось важливе про себе й про життя.

 

Переклад з російської: Анастасія Дорошенко, Ксенія Бісерова

Подивитися відеоверсію інтерв’ю російською мовою ви можете на YouTube-каналі Roman Torgovitsky, Ph.D.

Якщо ви хочете отримувати перевірену інформацію про коронавірус від лікарів та вчених, а також більше дізнатися про оптимізацію роботи імунної системи, підписуйтеся на телеграм-канал.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь