Спецпроєкти

Незабаром у Львові відкриється муніципальна галерея. Що це і як подібні заклади працюють в Україні та за кордоном?


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

У серпні у Львові відкриється муніципальна галерея – мистецький центр, в якому містяни зможуть дивитися концерти, виставки та перфоманси, а також спілкуватися з режисерами, художниками, культурологами і музикантами. Метою буде підтримка і популяризація сучасного мистецтва, дизайну, інноваційних естетичних практик і культурологічних досліджень.

Загалом в Україні муніципальних галерей діє поки три, і всі вони різного формату. Розповідаємо, як вони працюють у нас і за кордоном.

Харків

Фото mgallery.kharkov.ua

Перша муніципальна галерея України відкрилася у Харкові в 1996 році і зробила своїм основним напрямком сучасне українське мистецтво. У програмі галереї зараз п’ять проєктів:

 • «Кураторский интенсив» для молодих кураторів
 • «Город ХА» про локальний авангард;
 • «Наследие Куликова» про творчість локального художника-нонконформіста Віталія Куликова
 • «Вагрич Бахчанян», присвячений творчості харківського футуриста, художника-емігранта Вагрича Бахчаняна
 • NonStopMedia для молодих митців, яких оцінюють, зокрема, й учасники міжнародних бієнале. 

Серед художників галереї – Борис Міхайлов, Віталій Куликов, Сергій Братков, Віктор Сидоренко, Павло Маков, Вачаган Норазян, Едуард Яшин, Олександр Рідний, Володимир Кочмар, Віталій Кохан, Олена Полященко, Анна Іванова, Артем Волокітін, Гамлет Зіньковський, Роман Мінін, Анна Бикова, Аліна Клейтман, Костянтин Зоркін.

Фото Бориса Міхайлова
Фото Аліни Клейтман

Київ

Головна муніципальна галерея Києва також відкрилася у 1996 році. За останні два роки тут серед іншого провели такі заходи:

 • один з наймасштабніших у Східній Європі фотоярмарків – Photo Kyiv Fair 2019, який зібрав 500 світлин українських та іноземних художників
 • колаборацію з WWF-Україна «Середовище існування. Маніфест 2020»
 • виставку трьох художників Blue Monday про сумні понеділки в епоху стресу
 • квест-музей «Сила підпису», де відвідувачі в ігровій формі досліджували вплив підписів на реальність, у якій ми живемо. 

Графіті APL315 в рамках Blue Monday / Vogue Україна

Зазвичай тут також відбувається фестиваль наливок. 

У галереї немає сайту, в соцмережах і по телефону нам не відповіли. 

Друга муніципальна галерея Києва розташована в Деснянському районі. Вона відкрилася у 2015 році і змінює виставки щотри тижні. 

Фото publicspace.in.ua

У цій галереї відбуваються виставки місцевих художників-початківців, письменницькі читання і майстер-класи різних митців для дітей.

Одна з робіт Любові Міненко, якій була присвячена галерейна виставка

Суми

Фото zruchno.com.ua

Муніципальна галерея в Сумах працює з 2009 року і популяризує сучасне мистецтво. Тут виставляють роботи переважно місцеві митці. Ми дізналися, що після зняття карантинних обмежень у галереї відкрили виставку живопису «Відродження мистецтвом» з її фонду, а відтак презентували картини учні місцевої художньої школи.

Один з естампів Миколи Ярового, якому була присвячена виставка

На сайті Сум вказано, що в галереї також проводять інсталяції і перфоманси, але це відбувається нерегулярно – остання згадка про перфоманс у СМГ датована травнем 2018 року, а згадок про інсталяції зовсім немає.

Сайт цієї галереї ми не знайшли, по телефону не відповідають.

Лос-Анджелес

Фото lamag.org

Муніципальна галерея мистецтв Лос-Анджелеса відкрилася у 1954 році і присвячена сучасному виставковому мистецтву. Мета галереї – розвивати дискусію про проблеми та ідеї містян і взаємодіяти з їхнім досвідом. 

Серед відомих місцевих художників, роботи яких виставляли в галереї, – Карлос Альмараз, Елеанор Антін, Джон Балдессарі, Марк Бредфорд, Вія Целміньш, Гаррі Гамбоа молодший, Девід Геммонз, Барбара Крюгер, Керрі Джеймс Маршалл, Сенга Ненгуді, Катрін Опі, Сенді Родрігез, Едвард Руша, Брюс та Норман Йонемото.

Робота фотографки Кетрін Опі. Фото news.artnet.com

У галереї діють опен-коли для митців, яких оцінюють журі бієнале, а також освітні програми для відвідувачів і сімейні воркшопи. 

Лісабон

Галерея Pavilhão Branco. Фото www.egeac.pt

У Лісабоні діє мережа п’яти муніципальних галерей у різних частинах міста. Кожна з них працює за окремою стратегією, щоб задовольняти неоднорідні інтереси мешканців. 

 • У Pavilhão Branco містяни відвідують виставки художників, які пройшли багатий кар’єрний шлях.
 • У галереї Boavista відбуваються експозиції, перфоманси, спектаклі, концерти від місцевих об’єднань і фестивалів.
 • Avenida da India – це простір у колишній майстерні, який відкрили у 2015 році до 40-ї річниці останнього авіарейсу португальських націоналістів з колонізованої Анголи. Тому вона присвячена дискусії про колоніальну спадщину.
 • Quadrum була лабораторією експериментального португальського мистецтва у 1970–80-х, а тепер працює з молодими художниками та проводить мистецькі проєкти з місцевими жителями.
 • Cordoaria Nacional розташована в монументальному комплексі 18 століття. Тут відбуваються ретроспективи португальських художників, міжнародні та національні масові виставки, масштабні групові виставки, а також освітні заходи для кураторів та художників.

Черга до галереї Cordoaria Nacional, де виставлявся Banksy

Дублін

Галерея Hugh Lane заснована в 1908 році і названа на честь ірландського художника сера Хью Лейна, який перевіз сюди унікальну колекцію перших картин імпресіоністів з усієї Британії та Ірландії. Зараз тут відбувається одразу 16 виставок. 

Дублінці приходять до цієї галереї вчитися малювати, знімати кіно та створювати скульптури і змішаний медіаарт. Можна записатися в культурологічний клуб для себе окремо або для всієї родини. У програмі Hugh Lane також передбачені екскурсії, публічні лекції, школи мистецтв та громадські програми. 

Одна з робіт у Вітражному залі. Фото the500hiddensecrets.com

У великих міст по всьому світі є перевага – вони зазвичай мають розбудовану індустрію і високу конкуренцію, тому муніципальні культурні заклади змушені дотримуватися їхнього рівня. З відкриттям Львівської муніципальної галереї у міста з’явиться ще кілька точок дотику з мистецтвом і, що не менш важливо, у місцевих жителів – одне з одним. Тому, можливо, запуск якісного проєкту в одному з найбільш туристично привабливих міст України простимулює культурні інституції і в інших.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь