Спецпроєкти

10 найкращих анімаційних музичних кліпів від українських виконавців: від аніме Івана Дорна до епосів ТНМК


Зробити з будь-якої пісні набір галюцинацій, епічну притчу чи аніме-драму – неабиякий виклик для аніматорів. Хоча в Україні до повноцінних анімаційних фільмів виконавці звертаються не надто часто, однак за нагоди вижимають із цього жанру максимум можливостей. Адже реальність мультфільмів не обмежена жодними фізичними законами: вона може стати як втіленням філософської абстракції, так і послідовно розповісти складну історію.

2 – 6 вересня в рамках Міжнародного фестивалю анімації та медіамистецтв LINOLEUM відбудеться конкурс комерційної анімації, де будуть представлені кращі музичні кліпи та рекламні ролики з різних країн. Тож зараз пропонуємо надихнутися анімаційними кліпами, що були зроблені українськими музикантами впродовж останнього десятиліття. Підбірка з 9 фільмів вийшла різноманітна – цікаві твори з’являлися як у поп-музиці, так і в інді-напрямках. 

ДахаБраха «Монах». Аніматор Сашко Даниленко

Перекласти творчість гурту ДахаБраха на мову анімації Сашко Даниленко брався двічі: вперше в 2012 році він створив кліп на пісню «Карпатський реп», а у 2018 на фестивалі LINOLEUM відбулася прем’єра нового короткометражного фільму «Монах». Так народна пісня пройшла через кілька трансформацій: із веселого фольклору до серйозного й тривожного треку етногурту – а згодом і до містично-драматичної анімації Даниленка.

У кліпі можна знайти безліч символів і дрібних деталей, які складаються в загальну картинку лише наприкінці фільму. Однак у центрі «Монаху» лишаються споконвічні питання моралі та наслідків будь-якого вибору. У цьому плані фільм вийшов безкомпромісним.

На LINOLEUM «Монах» був відзначений спеціальною згадкою журі у національному конкурсі «за незламний стиль», а згодом став номінантом кінопремії «Золота Дзиґа» серед найкращих анімаційних фільмів. 

Іван Дорн «Мишка виновен». Аніматори Дмитро Лісенбарт і Олександр Корешков

Для фанатів Дорна анімаційний кліп на хіт «Мишка виновен» став справжнім подарунком: режисери зробили його настільки наповненим зв’язками, пасхалками та символами, що над «прихованим» сюжетом можна довго сперечатися. Тим більше, що з текстом пісні кліп має небагато спільного, а на самого виконавця в анімації вказують лише раптові постери. Фільм став цілком самостійною історією та віддає данину жанру аніме, інтегрує до нього елементи кримінальної драми та неонуару. І навіть лишає фінал відкритим, натякаючи на можливість продовження (яке ми, врешті-решт, так і не дочекалися).

Tik Tu «Котку». Аніматорка Анастасія Фалілеєва

Якщо шукати анімаційний кліп, який надає пісні абсолютно таємничо-божевільного смислу – це саме про фільм Анастасії Фалілеєвої на пісню Tik Tu «Котку». Кіт починає зводити з розуму стару жінку, марення якої з кожною секундою все більше нагадують бедтріпи чи нічні жахи. Колажність кліпу, де життя ляльок переплітається з фрагментами давньоєгипетського мистецтва, лише посилює відчуття дивної фантасмагорії. 

У 2018 році «Котку» змагався в українському конкурсі фестивалю LINOLEUM.

alyona alyona «Якби я була не я». Аніматор Сашко Даниленко

alyona alyona не боїться експериментувати в усіх своїх кліпах, але «Якби я була не я» став першим анімаційним фільмом у арсеналі реперки. Паралельно він став своєрідним жіночим маніфестом і викликом залишатися самими собою й відстоювати власну особистість. Візуальні рішення сприяють цьому: в «Якби я була не я» глядач не побачить жодного образу конкретної жінки, а лише символічні натяки на неї.

Аби підкреслити стрімкий флоу та важливість тексту в пісні співачки, аніматор Сашко Даниленко звернувся до жанру лірик-відео: від слів і смислу в кліпі буквально немає куди подітися, а за смислом композиції стає значно легше встигнути.

Zapaska «Запитайся». Аніматор Олег Щерба

Перед ілюстратором Олегом Щербою стояла нелегка задача: у пісні «Запитайся» Zapaska адаптували текст вірша Миколи Бажана «На луг лягло благословення снігу» 1976 року. Це ліричні рядки, які сповнені образами та почуттями, а не діями. Тож аніматор узяв із тексту метафору «кристалику, зведеного блаженними руками» й показав абстрактний шлях людини, яка проживає своє життя з цим таємничо-філософським кристаликом. 

Цей фільм було показано на низці фестивалів, зокрема на LINOLEUM у 2017 році. А на фестивалі анімації Anibar у Косово «Запитайся» отримав нагороду в конкурсі музичних відео.

The Tooth & The Root «Холодна війна». Автори Микита Кравцов, Юрій Хусточка, Каміль Саньє-Кравцова

Ця анімація – найбільш експериментальна та артхаусна з нашого переліку. Музикант Юрій Хусточка та подружжя митців Микита Кравцов і Каміль Саньє-Кравцова на певний час утворили гурт «The Tooth & The Root», написали французькою пісню «La guerre froide» («Холодна війна») та підготували асоціативний візуальний ряд до неї. Кожен малюнок із кліпу легко уявити на виставці сучасного мистецтва в галереї або ж на сторінках нішевого артбуку. Але з анімацією вони виглядають зовсім по-новому.

Прем’єра «Холодної війни» відбулася на фестивалі LINOLEUM у 2017 році.

DZ’OB «Ethiopian». Режисерка Вова Компотік

Головний герой цього мультфільму – їжак. Спочатку він справляє враження бунтівного панка, але чим далі він намагається соціалізуватися, тим більш сумно (а іноді й страшно) стає за ним споглядати. До того ж, особистісна історія дуже контрастує з абстрактною музикою дніпровського експериментального гурту DZ’OB. 

Кліп на композицію «Ethiopian» отримав назву «Проблеми сублімації», яка вичерпно описує сюжет анімації. Фільм буде змагатися в цьогорічному українському конкурсу на фестивалі LINOLEUM.

DZ’OB «Techno 2». Аніматор Микита Лиськов

Зовсім інший за настроєм візуальний перформанс для того ж гурту DZ’OB створив аніматор і режисер Микита Лиськов, чий короткометражний анімаційний фільм «Кохання» став першим номінантом від України на фестивалі в Аннесі, а також минулого року зібрав престижні нагороди в Китаї, Фінляндії та Німеччині. 

«Techno 2» Лиськова на перший погляд – лише набір геометричних фігур різних кольорів, що пульсують у ритм треку. Та цей кліп варто подивитися, аби побачити на власні очі, як найбільш лаконічний візуальний ряд може впливати на настрій музики. 

ТНМК «Історія України за 5 хвилин». Аніматор Сашко Даниленко

Співпраця ТНМК та Сашка Даниленка розпочалася ще в 2015 році, коли аніматор створив культовий кліп про українського супергероя «Гупало Василь». Далі митці продовжили розвивати тему сучасних національних епосів і міфів, і вже в 2019 році вони випустили новий анімаційний фільм «Історія України за 5 хвилин». 

У новому творі (супер)героїв знайшлося чимало: від Великого вибуху до Революції Гідності автори перераховують багато зрад, перемог та суперечливих моментів. Так нова анімація балансує десь між динамічним уроком з історії для лінивих та гостросоціальним висловлюванням. 

Цього року «Історія України за 5 хвилин» буде представлена в українському конкурсі фестивалю LINOLEUM.

Подивитися більше української анімації буде можливо на фестивалі LINOLEUM, а саме в програмах «Український конкурс» та «Українська ретроспектива». Детально про цьогорічну програму фестивалю ми вже писали раніше. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь