Спецпроєкти

Закони США та Австралії дозволяють Ніку Вуйчичу дискримінувати своїх асистентів. І ось чому


Нещодавно експомічник і друг Ніка Вуйчича Бредон Шварц написав, що його звільнили після камінгаута. Всі роки дружби та співпраці з Вуйчичем Шварц приховував від нього свою гомосексуальність. В інтернеті звинуватили обох: Шварца за те, що навмисне брехав, а Вуйчича – за звільнення працівника з неприпустимої причини.

Нагадаємо, що Вуйчич – пастор. І згідно з законами обох країн, де він проживав, релігійним установам дозволяється не враховувати певні положення про недискримінацію підлеглих.

Шварц не казав, чи збирається подавати до суду, та ми вирішили дізнатися, які б у нього були шанси задовольнити позов. Розповідаємо, як релігійно сліпі закони впливають на життя ЛГБТК+ людей і як вони намагаються змінити ситуацію через суд.

Хіба Нік Вуйчич може когось звільняти як працівник релігійної установи?

Так. Вуйчич є пастором в некомерційній організації Life Without Limbs. Він консервативний євангеліст, а це віросповідання найчастіше засуджує гомосексуальні стосунки.

Якщо Шварц буде судитися, зможе задовольнити позов?

Бредон Шварц і Нік Вуйчич. Фото Бредона Шварца

Скоріш за все, ні, хоча законодавство США нещодавно зробило важливий крок у бік захисту прав ЛГБТК+ на роботі.

15 червня Верховний американський суд виніс остаточне рішення у справі Бостока проти округу Клейтон, визнавши, що звільнення через сексуальну орієнтацію належить до дискримінації за статевою ознакою. Це означає, що права лесбійок, геїв, бісексуалів і трансгендерів на роботі у США тепер офіційно захищені Розділом VII Закону про громадянські права 1964 року.

Та є одне «але». Як зазначено на сайті Комісії з рівних можливостей зайнятості в США, це рішення не торкнулося дискримінації працівників релігійних організацій. Тому для ЛГБТК+ ризиків на релігійній роботі не поменшало.

У правовому полі США існує таке поняття, як «церковний виняток» – доктрина, що забороняє застосовувати антидискримінаційні закони для трудових відносин в релігійних організаціях. Складно сказати, чи був би шанс у Шварца виграти справу – адвокатка Ерін Бауер каже, що для більш-менш точної оцінки потрібно добре знати статут конкретної релігійної організації, де працював звільнений співробітник.

А як з ЛГБТК + співробітниками церков та релігійних організацій вчиняють в Австралії – на батьківщині Вуйчича?

Дискримінація співробітників за ознакою ЛГБТК + в цілому заборонена в Австралії на федеральному рівні. Але в законах є лазівки, пов’язані з релігією.

На сайті Омбудсмена Австралії зі справедливої зайнятості зазначено: дискримінацією не вважається звільнення співробітника релігійної організації, якщо його дії суперечать її цінностям. Крім того, у всіх австралійських штатах для релігійних організацій існують винятки, які допускають дискримінацію за релігійними переконаннями.

Наприклад, у штаті Вікторія релігійним організаціям дозволяється звільнити співробітника через його стать, сексуальну орієнтацію, національність, сімейний стан, батьківський статус і сексуальне життя в рамках закону. З релігійних шкіл в Австралії також звільняють ЛГБТК + вчителів.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь