Спецпроєкти

Жінки можуть все. П’ять рольових моделей, які це доводять


Виконавча директорка 1991 Open Data Incubator, амбасадорка бізнес-спільноти WTECH і координаторка менторської програми Civic Tech Sisters Євгенія Клепа — про жінок, чиї історії, імідж та публічна активність дають натхнення для розвитку. 

Американське психологічне дослідження 2006 року показало, що чим більше новин про жінок-політиків з’являється у національних новинах, тим більше дівчат-підлітків наважуються на політичну активність. Також вчені довели, що дівчатам часто заважає стереотип, нібито жінки менш здібні у математиці.

Девід Маркс і Жасмін Роман з Гарварду наводять три дослідження, які демонструють, що успішний досвід інших жінок допомагає дівчатам захищатись від цього стереотипу і краще складати математичні тести. 

Чим більше ми говоримо про жінок, чия робота нас драйвить, про сильних героїнь кіно і книжок, про власні успіхи та перемоги колег — тим більше шансів, що інші жінки повірять у себе і зможуть реалізувати власний потенціал. Ділюсь прикладами героїнь, реальних і «екранних», які надихнули особисто мене і чиї історії допомагали знайти в собі сили, коли щось не вдавалось.

Джейн Ейр

(Шарлотта Бронте)

Проблема з рольовими моделями розквітає у шкільному віці, коли знайомишся з класичною літературою. У безлічі книжок жіночі персонажі виглядають дурнуватими, істеричними, неврівноваженими, інфантильно безпорадними. Один з небагатьох класичних романів, де мене надихає образ героїні, це роман Шарлотти Бронте «Джейн Ейр». 

Нагадаю, Джейн рано втратила батьків і мала важке дитинство: жила то в притулку, то у родичів, які жорстоко до неї ставились. Та вона завжди наполегливо вчилась, щоб мати змогу змінити власне життя. Після закінчення школи працювала вчителькою, пізніше — гувернанткою. Вона закохалась у власного роботодавця, але перш ніж він по-справжньому оцінив любов Джейн та силу її характеру, на них чекало немало випробувань. 

Можна заперечити, що книжка про шлях дівчинки до заміжжя — не надто феміністична. Але ж фемінізм для мене — це про вільний вибір. Мені здається, ця героїня свій вибір зробила і досягнула того, чого прагнула.  

Есті Шапіро

(Unorthodox)

Сучасна культура, на щастя, підтримує розмаїття і створює абсолютно нові образи. Один з найбільш яскравих персонажів зі свіжих серіалів — Естер Шапіро, головна героїня серіалу «Неортодоксальна», який цього року вийшов на Netflix. 

Окремий плюс — в тому, що серіал створено на основі автобіографії письменниці Дебори Фельдман. Якщо ви знаєте англійську, то можете подивитись коротке інтерв’ю з Деборою для Deutsche Welle, яке вийшло ще до серіалу. Воно коротке, але надзвичайно глибоке. Наприклад, письменниця розмірковує там про функціонування екстремально релігійних спільнот і життя жінок у них. Ну і ще Дебора дуже влучно, на мою думку, характеризує Берлін: «Це місце, де я почувала себе такою вільною, якою тільки могла бути». 

Цікаво дивитись, як Есті досліджує себе і намагається знайти у світі таке місце і збудувати таку конфігурацію життєвих сфер, яка ідеально відповідатиме її бажанням. Здається, це найкращий серіал про прийняття своєї особистості, про вибір і готовність боротись за власне щастя. Навіть якщо це щастя зовсім не таке, як його уявляють собі чоловік, батьки, сусіди і друзі.

Марія Тереза де Філіппіс

італійська гонщиця

Якщо говорити про реальних жінок, мій кумир №1 — італійська гонщиця, перша жінка у Формулі-1, учасниця п’яти Гран-Прі в Монако Марія Тереза де Філіппіс. Вона розпочала кар’єру у 22 і за десять років досягла надзвичайних результатів.

Причому спортивний шлях гонщиці, як пише журнал Salracing, почався з суперечки з братами: вони пожартували, що дівчина ніколи не зможе їздити швидко. 

Марія Тереза не просто виборола право на стереотипно «чоловічу» професію, вона ще й довела, що може змагатись з чоловіками на рівних і перемагати багатьох досвідчених пілотів. Вже після закінчення спортивної кар’єри вона брала участь у створенні Maserati Club і була віце-президенткою асоціації колишніх пілотів Формули-1. 

Для мене приклад Марії — дуже особистий. Переконана, нам потрібні такі історії в усіх галузях й індустріях, щоб кожна дівчина могла знайти для себе близький приклад, натхнення і підтримку. Можливо, саме образ Марії Терези найбільше допоміг мені у власному розвитку як менторки та в організації менторських зустрічей і програм.  

Габріель Шанель

французька модельєрка

Коко — ще одна революціонерка, яка руйнувала гендерні стереотипи. Коли я працювала моделлю, то вивчала основи історії моди. Біографія і творча філософія Шанель мене тоді вразили. 

Габріель рано втратила батьків, жила деякий час у родичів, потім — в притулку. В молодості була співачкою в кабаре, та музичної кар’єри не вийшло, тож Коко покинула цю справу і пішла продавати жіночі капелюшки. А потім почала шити одяг, який сильно відрізнявся від того, що пропонували інші дизайнери. 

У 29 років Шанель вже мала свій дім моди, а у 36 працювала в Парижі і вдягала клієнтів з усього світу. Вона подарувала жінкам найзручніші елементи чоловічого одягу. Її роль в історії моди настільки значна, що Дім Шанель і зараз є одним з найбільш відомих у світі, а журнал Time вніс Коко Шанель до списку 100 найвпливовіших людей ХХ століття — єдину з фешн-індустрії.

Про неї написано безліч книг і знято немало фільмів. Подивитись ввечері «Коко до Шанель» або інше біографічне кіно про знамениту дизайнерку — непоганий спосіб вшанувати її пам’ять, а заразом отримати заряд натхнення.  

Ангела Меркель

німецька канцлерін

Німецька канцлерін приваблює власною «приземленістю». Щоб зрозуміти, в чому фішка Ангели Меркель, можна уявити її поряд з Мішель Обама. Публічну діяльність колишньої першої леді США не варто знецінювати, але імідж Ангели і Мішель — кардинально різний. 

Меркель дуже сильна і дуже «своя». Вона наче щосекунди готова до бою, але весь Берлін знає її адресу. Вона може на початку пандемії вийти до співгромадян і замість довгих промов, які так люблять політики, видати 40-секундний спіч про те, що кожен має бути відповідальним. І це виглядає правильно! 

Крім того, Меркель — адептка технологій. Різні департаменти в її уряді мають свої технологічні проєкти. Там розробляються різні прогностичні системи, впроваджується сукупність регуляторних норм для боротьби зі змінами клімату.

Машинне навчання і штучний інтелект використовуються на користь суспільству. У 2018 році Німеччина взяла курс на розвиток інновацій в галузі штучного інтелекту, виділивши на це 3 млрд євро. 

Також Меркель закликала Європу до розбудови власної інфраструктури для зберігання та обробки даних, щоб мати змогу конкурувати з американськими і китайськими технологічними компаніями. Це не лише захистить дані європейських користувачів, але і дозволить створювати більше цифрових продуктів з доданою вартістю, що піде на користь економіці ЄС. Один з найперспективніших гравців в цій галузі — франко-німецька ініціатива GAIA-X, про який можна докладніше почитати у Wired.  

Сильних і талановитих жінок у світі багато. Та саме вони частіше за чоловіків страждають на синдром самозванця, а тому не розповідають про свої досягнення. Тому публічна активність — це важливо. Треба ділитись досвідом, вголос казати про власні перемоги і привертати увагу до успіхів інших жінок, щоб кожна з нас ще трошечки впевнилась у власних силах.

Ми — можемо.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram