Спецпроєкти

В авторитарних керівників менше шансів зробити кар’єру. Як це виявили?


Керівники, які виявляють егоїзм, войовничість та маніпулятивну поведінку до підлеглих, стрімко посідають вищу позицію, але швидко її втрачають. Такого висновку дійшла група вчених на чолі з Кемероном Андерсом із Каліфорнійського університету. 

Учені провели двоетапне дослідження із 600 студентами МВА-програм американських вишів 1999–2008 років. На першому етапі частину учасників протягом 14 років опитували про те, чи є в них риси «Великої п’ятірки» (відкритість, сумлінність, екстраверсія, доброзичливість, невротичність), які мають обов’язки, як керують підлеглими і рухаються кар’єрними сходами. 

Виявилося, що з просуванням по кар’єрних сходах корелює екстраверсія, але не недоброзичливість.

Недоброзичливого керівника в експерименті описують як схильного аб’юзити підлеглих, ставити власні інтереси вище від інтересів компанії, зловживати посадовими обов’язками і, зрештою, доводити компанію до краху. А керівник-екстраверт в експерименті – комунікабельний, активний, напористий та позитивно емоційний. 

На другому етапі вчені за такою ж схемою досліджували кар’єру іншої частини респондентів, але тепер опитували не лише учасників, а й двох їхніх колег. Кожного з учасників і його колег розпитали про стиль керування: домінантно-агресивний (принижує інших), політичний (залучається підтримкою впливових людей), товариський (турбується про підлеглих), компетентний (добре виконує свою роботу). На цьому етапі, як і на першому, з кар’єрним зростанням корелювала не недоброзичливість, а екстраверсія.

Доброзичливі керівники отримували більше влади, ніж недоброзичливі – незалежно від статі, кольору шкіри, віку та «войовничости» компанії. 

«Наші висновки свідчать про те, що недоброзичливість не допомагає людям завойовувати владні позиції. Влада може сприяти розвитку неприємної поведінки, але неприємна поведінка, здається, не допомагає людям здобути владу», – йдеться у висновку дослідження. 

Учені зазначають – вони досліджували тільки американський контекст. Тому є ймовірність, що в іншій культурі стереотип успішного недоброзичливого кар’єриста все ж виправдовує себе. Крім того, у дослідженні взяли участь тільки випускники елітних навчальних закладів, тому також можливо, що результати були б іншими за ширшої вибірки вишів.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь