Спецпроєкти

Експерименти bit.ua: як і навіщо редакція складала профорієнтаційний тест


Редакція bit.ua погодилася на експеримент – скласти профорієнтаційний тест від Happy Monday. Розповідаємо, як це було, що з результатами і чи можемо ми порадити цей тест іншим. 

Ріта, редакторка

У школі я найбільше любила уроки зарубіжної літератури та німецької мови, тому що вчительки із цих предметів завжди стимулювали нас до дискусії і виступів. Ще я любила писати, і якось так у десятому класі прийшла до ідеї стати журналісткою.

Я влаштувалась у медіа без очікувань про те, що ж такого по-людськи приємного мені має дати ця робота – у 20 років таких категорій у моїй голові ще не було. Я любила складні теми, ясний виклад і коли це все лайкають. На третій рік у журналістиці я зовсім прискіпалася до себе і зрозуміла, що найприємніше в цій роботі те, що ти привертаєш до себе увагу благородними вчинками – пояснюючи устрій суспільства і життя окремих людей. Це завжди вражає і підживлює інтерес до життя. Особливо до власного.

Мені стало цікаво скласти профкар’єрний тест не тому що хочеться змінити сферу, а щоб краще зрозуміти власні здібності і, можливо, розібратися з деякими внутрішніми демонами. Я часто знаходжу привід розчаруватись у собі, тому отримати якесь підтвердження/спростування цим враженням не було б зайвим.

У тесті 330 питань, розбитих на п’ять блоків – життєві установки, професійні інтереси, інтелект, мотивація, особистість. Вони поділені на кілька підрозділів: 

  • про ставлення до життя, долі та бачення світоустрою
  • про професійні інтереси, найбільш значимі кар’єрні та професійні шляхи
  • про інтелектуальні здібності, особливості інтелектуального складу
  • завдання з лексики
  • питання на ерудицію
  • завдання на зорову логіку
  • завдання на абстрактну логіку
  • завдання на увагу
  • питання про мотивацію займатися тією чи тією роботою
  • питання про вашу особистість та особливості характеру

Все це зайняло близько двох годин.

Найскладніше і нудніше мені дався блок зорової логіки – якщо коротко, тут потрібно дивитися на фігури, визначати закономірність їхнього розташування і обирати, яких бракує.

Найцікавіше було у блоках лексики та абстрактної логіки. У першому – багатоходовочки з анаграмами, в другому – задачки на критичне мислення і узагальнення понять.

У блоках з питаннями про професійно-кар’єрні вподобання відповідати потрібно бігунком на шкалі. Його пересувають залежно від того, наскільки відповідь категорична. 

А у блоках на лексику, логіку, ерудицію тощо час на відповіді обмежений.

Найбільше питань в останньому блоці (понад сто), проте на них відповідати найлегше і найшвидше. Головне – не роздумувати. 

Наприкінці тесту ви побачите таке зведення, але в нього можна не заглиблюватися. Це лише частина результатів. Повну картинку ви складете з коучем, який ємно розшифрує звіт – він великий.

Результати тесту приходять наступного дня. У ньому ви побачите багато таблиць, графіків і шість сторінок зрозумілих (!) описів. Я, проте, вирішила розбиратися у всьому цьому вже з експерткою, щоб не гратись у самонавіювання.

Розмову з коучем можна призначити на будь-який зручний для вас час. Наша бесіда тривала годину. Мені ставили багато запитань про відчуття від теперішньої роботи і сфери загалом. Якщо коротко – зараз мені ок, але не виключаю, що журналістика буде лише перехідним етапом до інших сфер.

Ось так виглядають деякі графіки. Блок «Мотивація» показує, що мене мало цікавлять тісні взаємини з колегами, а важливіші натомість комфортні умови праці. Блок «Особистість» – що я більше довіряю почуттям та імпровізації і прагну не йти з собою на компроміси. 

Цей графік показує, що зараз мій ідеальний вектор кар’єри – це підприємець.Тобто мені оптимальніше за все втілювати власні проєкти, що загалом правда: я пишу теми, які сама обираю, художню прозу, і веду кілька ініціатив. Це допомагає мені почуватися реалізованою. Бути функціоналістом і аналітиком мені би теж вдалось, але ці напрямки поки що не задовольняють моє его, тому їх чіпати не будемо.

Наприкінці документа є кілька блоків з рекомендованими професіями залежно від того, чим я планую керуватися, вибираючи роботи. Раптом що, я до цього моменту не знала, що обираю роботу чи то за покликом інтелекту, чи его, чи чогось іще. У блоках «інтелект», «мотивація», «професійні інтереси» знайшлося по одній приємній професії, а от у блоку «особистість» – чотири (сценарист, позаштатний кореспондент, журналіст, вебдизайнер). 

Отже, професійно для мене найважливіше задовольнити своє его. Це дуже схоже на правду, бо найбільше я боюся непомітної і нетворчої роботи з однаковими завданнями. Я ціпенію і дуже не люблю себе під час їх виконання, але частіше просто закриваюся від цього відчуття. 

Думаю, найважливіше в тесті Happy Monday – це можливість чітко розгледіти свою ключову потребу, не враховуючи яку можна довго застрягати не там, де слід. 

Настя, випускова редакторка

За вікнами «‎Олівця» сутеніє, в офісі вмикають лампи, колеги потихеньку розходяться. Ми з Рітою сидимо на різних диванчиках з ноутбуками – поки що нікуди не квапимося, бо складаємо профорієнтаційний тест.

У школі та університеті подібні тести були доволі примітивні – «‎чорно-білими», з орієнтацією на чіткий поділ «‎технарів» та «‎гуманітаріїв». Як і психологічні тести, де результат легко можна було передбачити і підлаштувати так, як тобі хотілося. З тестом від Happy Monday інакше –  у ньому кілька різних блоків, і відповідні професії подаються за кожним з них та наприкінці підсумовуються. Тобто тест дає ширші показники, аналізує твої вміння, навички та схильності і пропонує спеціальності під кожну з категорій.

Утім, давайте по порядку – розповідаю, як реєструватися, коли краще складати, які питання і що отримуєш наприкінці.

Як скласти тест? Усе просто: ти реєструєшся, і на зазначену пошту приходить посилання. Відкривати його можна тільки один раз, тож заздалегідь потрібно подумати про виділення часу на це.

 У Happy Monday попереджають – орієнтовно складання тесту займає від 1,5 години. У мене це зайняло навіть трохи більше, хоча я швидко читаю і не зволікала з відповідями. Є питання, відповідь на які обмежена часом, тож раджу не відволікатися, якщо хочете отримати результат без викривлень.

А ще раджу проходити на свіжу голову – бажано у вихідний, коли добряче виспались. Після робочого дня, побачивши питання на ерудицію, відчуваєш лише паніку – мозок категорично не хоче зосереджуватися. 

У тесті 330 питань, розбиті на 5 блоків – про них докладно вже розповіла Ріта, тож не буду на цьому акцентувати. Наголошу тільки – мені, попри втому і бажання відпочити, відповідати на запитання тесту було цікаво – і це вже класний показник.

Наступного дня – прямо зранку – після проходження тесту мені надіслали лист із пропозицією обрати час консультації з психологом. Домовилися на наступний день – вирішила не повторювати помилок і не планувати консультацію надто пізно.

За результатами тесту я спілкувалася із психологинею Наталею Висідалко. І, якщо чесно, навіть якби вона розповідала щось на іншу тему, я би все одно була б задоволена – бо такі затишні і комфортні, атмосферні розмови я люблю. Із психологами в мене був невеликий досвід спілкування – тільки зі шкільним, який давав заповнювати анкети, не надто зважав на результати і, здається, люди його не надто цікавили.

Наталя ж одразу спитала, як у мене справи і який настрій, попросила розповісти про себе більше: що мене цікавить, до чого я прагну, чи збігається моя поточна робота з моїми професійними амбіціями. Потім ми вже почали розмовляти про сам тест – і тоді ж я щиро зізналася, що складала його в не найкращий час, тому, можливо, там є певні викривлення.

За кожним з розділів Наталя давала коментарі – пояснювала, які результати в межах норми, а які вищі/нижчі і на що варто звернути увагу. Сподобалося, що вона не апелювала до термінів «‎слабкі сторони» (і це ми теж встигли обговорити). На мою думку, є не «‎слабкі сторони», а розвинені навички і поки що не розвинені – і ці не розвинені теж не є чимось поганим. 

Сама Наталя пояснила це так: кожна людина зацікавлена певними професійними сферами, та лише зацікавленості, звісно, недостатньо. В ідеалі професія мрії – це точка, в якій знання/навички і особистісні характеристики/зацікавленості «на одній хвилі». 

Якщо все збігається – це клас. Якщо бракує знань або певних особистісних характеристик (наприклад, комунікативних навичок, якщо цього потребує специфіка роботи), а от зацікавлення високе – варто розвиватися – тим паче органічний інтерес, а не штучна мотивація цьому допомагатиме. Якщо ж вистачає і знань, і особистісних характеристик, а от зацікавленість невелика – ці професії відкидати не варто, до них можна придивитися, дізнатися більше і, можливо, навіть спробувати себе реалізувати в цій сфері. Іноді інтерес, як апетит, приходить під час їжі роботи. 

Ми говорили трохи більше години – і класно, що це був саме конструктивний діалог, а не монолог однієї зі сторін. Мої ідеальні професії – ті з переліку, які для мене найближче – це автор текстів/журналіст/сценарист, біограф, артдизайнер, графічний дизайнер. Також психолог порадила звернути увагу на такі спеціальності, як SEO-спеціаліст, айтішнік, маркетолог та коуч. З порад, які особливо були для мене важливими, – попрацювати над власною стресостійкістю і концентрацією уваги. Я зізналася, що колись шукала вправи на концентрацію, але так і не пропрацювала це питання, бо не змогла на ньому сконцентруватися – і Наталя розуміюче і тепло усміхнулася.

Якщо підсумувати: тест я раджу й тим, хто ще тільки шукає себе, і тим, хто, здавалося б, вже знайшов – він однозначно буде корисний та підштовхне до важливих роздумів. Якщо у вас будуть додаткові питання, психологи Happy Monday залюбки дадуть відповіді, порадять курси/літературу та проведуть додаткові консультації. І можливо, саме тест допоможе вам нарешті обрати – якщо зараз ви вагаєтеся і питання «ким бути» найактуальніше.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь