Спецпроєкти

Заборона абортів у Польщі: скандальна ухвала суду, затримання та досвід інших країн


Учора, 22 жовтня, Конституційний суд Польщі ухвалив рішення, яке практично рівносильне повній забороні на переривання вагітности у країні. Вже ввечері на вулиці Варшави вийшло близько тисячі осіб.

Про це повідомляє RMF 24.

Основне дійство акції протесту відбувалося під будівлею Конституційного суду.

Затримання

Після Конституційного суду мітингувальники вирушили до офісу консервативної партії «Право і справедливість», а звідти до будинку лідера партії та віцепрем’єрміністра Ярослава Качинського.

Ситуація на акції протесту загострилася після півночі. Під час протестів поліція Варшави заарештувала 15 осіб.

Поліція попередила, що вживатиме рішучих заходів, якщо учасники акції не розійдуться. Згодом відбулися зіткнення. Поліція застосувала сльозогінний газ, протестувальники закидали поліцейських камінням.

Водночас протестувальники заявили, що зберуться ще на одну акцію ввечері в п’ятницю, 23 жовтня.

Що за скандальне рішення?

Вчора Конституційний суд Польщі ухвалив рішення про те, що аборт через дефекти плоду суперечить Конституції, тим самим встановивши правову норму, яка рівносильна практично повній забороні на переривання вагітности в країні. Левова частка абортів у Польщі (98%) відбувається саме через ризик ураження плоду або його хвороби. Тепер залишається два варіанти зробити аборт (вагітність в результаті зґвалтування та загроза життю або здоров’ю матері), але їх майже не використовують.

Раніше польський парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт про матеріальне заохочення матерів, які вирішили зберегти вагітність навіть у тому випадку, коли плід має вроджену патологію.

А як це працює в інших країнах?

Нині про аборт згадано в законодавстві кожної країни у світі. Деінде відповідні кримінально-правові норми містяться у спеціальних законах. Проте підхід до регуляції абортів у кожній країні залежить від ставлення суспільства до штучного преривання вагітности.

Повну заборону ввели: Нікарагуа, Сальвадорі, на Мальті, на Філіппінах, на території Ватикану.

Повну заборона з винятками ввели в Афганістані, Анголі, Бангладеші, Венесуелі, Гватемалі, Гондурасі, Єгипті, Індонезії, Іраці, Ірані, Ірландії, Йемені, Колумбії, Лівані, Лівії, Маврітанії, Малі, Непалі, ОАЕ, Омані, Парагваї, Папуа-Новій Гвинеї, Сірії. Там розглядають аборти як злочин проти внутрішньоутробного життя та прирівнюється до вбивства.

Такий самий закон ухвалили в американському штаті Алабама, проте правозахисники подали до суду на це рішення, тому закон не вступив у силу.

Аборт дозволений за медичними рекомендаціями та в інших виключних випадках в Алжирі, Аргентині, Болівії, Бразилії, Гане, Кенії, Коста-Ріці, Марокко, Мексиці, Нігерії, Пакістані, Перу, Польщі, Уругваї. Зазвичай у таких випадках аборти дозволені в разі зґвалтування, аномалії плоду або ризику для здоров’я матері.

Аборт за медичними або соціально-економічними показаннями дозволили в Англії, Ізраїлі, Індії, Ісландії, Люксебурзі, Фінляндії, Японії.

Свобода аборту діє в країнах, де політика направлена на охорону здоров’я жінки, тобто караються нелегальні, підпільні або пізні аборти. Аборти дозволені в Австралії, Австрії, Албанії, Бельгії, Болгарії, Венгрії, В’єтнамі, Німеччині, Греції, Данії, Італії, Камбоджі, Канаді, КНР, на Кубі, в Монголії, Нідерландах, Норвегії, Румунії, Сінгапурі, Словаччині, Тунісі, Туреччині, Франції, Чехії, Швеції, ЮАР та в більшості штатів США. Росія, Україна та Білорусь також включені в цей список.

Раніше ми розповідали, що в Україні штучний аборт можна робити до 22 тижнів від початку вагітности. Після цього терміну умови, за яких можливе проведення процедури, встановлює законодавство України. Аборт може виникати без зовнішнього втручання, у таких випадках це називають викиднем.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь