Спецпроєкти

«Не звинувачуйте себе у хворобі». Рак виліковний – і от як його вчасно діагностувати (і прийняти діагноз)


Жовтень – місяць обізнаности про рак грудей у всьому світі. Рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, та й чоловіки від нього не застраховані. Згідно зі статистичними даними, 2019 року було виявлено понад 15 тисяч випадків раку молочної залози (14 872 жінки та 145 чоловіків).

У матеріалі розповідаємо, як впоратися з емоціями від хвороби та якою має бути профілактика раку.

Як можна запобігти захворюванню

Найефективнішими заходами профілактики онкологічних захворювань є такі:
відмова від надмірного вживання алкоголю і куріння;

повноцінне здорове харчування і нормалізація маси тіла;
фізична активність;
своєчасні медичні огляди.

Для попередження форм раку, викликаних вірусами, рекомендовно проводити вакцинацію проти інфекцій, спровокованих ВПЛ і вірусом гепатиту В.

Дійсно, ефективна комплексна профілактика полягає у дотриманні здорового способу життя, але це ще не все.

Наприклад, для профілактики раку молочної залози жінки до 39 років з групи середнього ризику і без скарг потребують самообстеження та щорічного візиту до гінеколога та мамолога. Другим етапом є мамографія – скринінг молочних залоз за допомогою рентгену.  Цей профілактичний метод допомагає виявити захворювання на ранніх термінах, перш ніж з’явилися перші симптоми.

Такий скринінг проводять з 39-40 років (іноді 50) раз на 1-2 роки (залежить від країни). Якщо ви у групі високого ризику (у вас є мутації BRCA, сімейна історія, опромінення грудей у віці до 30 років, передракові процеси за результатами біопсії), то раз на 1-2 роки з 35 років.

Та навіть без скринінгу молочних залоз деякі жінки вперше помічають симптоми захворювання самостійно. У разі самостійного виявлення будь-яких змін у молочних залозах потрібно негайно звернутися до лікаря.

Своєчасно поставлений діагноз важливий для призначення належного та ефективного лікування. Для кожного типу раку потрібен особливий режим лікування, що охоплює один або більше методів: хірургічне втручання, променева терапія та/або хіміотерапія.

Як ви можете почуватися, коли вам поставлять діагноз 

Діагноз може приголомшити людину та викликати багато емоцій. Більшість людей почуваються розгубленими, безсилими та навіть апатичними. Емоції можуть змінюватися згодом, під час лікування та після його закінчення.  

Пам’ятайте: у вашій особистій  хворобі немає правильних або неправильних почуттів.

«Коли мені сказали після операції, що в мене рак, мені стало легше. До того я лежав у лікарні 18 місяців, не знаючи діагнозу. Визначеність та протокол лікування допомогли мені подолати постійну тривогу», – розповідає Деббі, чоловік з термінальним раком підшлункової залози. 

Іноді це схоже на американські гірки. В один момент ви ставитеся до ситуації позитивно та відчуваєте сили для боротьби, а пізніше хвилювання та неспокій займають усі думки. Усі ці почуття дуже природні та цілком зрозумілі.

Може виникнути багато питань:

  • Я помру?
  • Чому це сталося зі мною?
  • Що робити, якщо хвороба повернеться?
  • Чи зможу я зібратися і насолоджуватися звичними заняттями?
  • Люди кажуть, що я повинен/-на бути позитивно налаштованим/-ою. Я роблю собі гірше, коли почуваюся погано?
  • Чи буду я ще колись щасливим/-ою?

Ваша родина та друзі можуть очікувати, що ви повернетеся до звичного стану, закінчивши лікування. Якщо у вас є негативні почуття, вони можуть дуже виснажувати вас і людей навколо. Ви можете виявити, що родина та друзі не розуміють вас. 

Однак повідомити комусь про своє самопочуття і попросити про допомогу – це не слабкість. Розмова про ваші відчуття допоможе вам і вашим близьким більше, ніж мовчання.

Способи впоратися зі своїми емоціями

Висловлюйте свої почуття
Люди виявили – коли вони виражають сильні почуття, наприклад, гнів або смуток, після цього їм легше з ними впоратися. Хтось розбирається у своїх почуттях самостійно, хтось – спілкуючись із друзями або родиною. Іншим потрібна група підтримки чи психотерапевт. Проте, навіть якщо ви вважаєте за краще не обговорювати свій діагноз з іншими, ви все одно можете розібратись у своїх почуттях, подумавши про них або записавши їх.

Не звинувачуйте себе у своїй хворобі
Деякі люди вважають, що вони захворіли на рак, тому що робили щось неправильно. Однак навіть учені іноді не розуміють причин розвитку раку, та сходяться в одному: це не може бути покарання за «неправильні вчинки», карма тощо. 

Не намагайтеся бути бадьорі, якщо не можете
Багато людей кажуть, що хочуть мати можливість часом відпочивати від усього світу. Одна жінка з онкодіагнозом розповідає: «Коли стає дуже погано, я просто кажу своїй родині, що в мене день поганого раку, йду на другий поверх будинку і проводжу день в ліжку».

Ви самі обираєте, коли говорити про свій діагноз
Людям може бути важко знати, як поговорити з вами про хворобу. Часто близькі бажають вам добра, але не знають, що сказати і як правильно діяти. Ви можете змусити їх почуватися легше, якщо розкажете, яка саме підтримка вам потрібна.

Знайдіть способи відпочинку
Медитація, техніка керованих образів та вправи на релаксацію – це лише кілька способів, які можуть допомогти вам розслабитися, коли ви відчуваєте занепокоєння.

Будьте максимально активні
Вам варто вийти з дому і почати щось робити. Це справді допомагає зосередитись на інших речах, окрім хвороби та турбот, пов’язаних з нею. Фізичні вправи, йога, розтяжка та біг – прекрасні варіанти для очищення думок.

Шукайте речі, які вам подобаються
Фотографуйте, читайте, малюйте. Передивіться улюблені фільми, запишіться на уроки співу або ж танців. Сходіть у театр або навіть створіть свій власний. Творчість лікує – це науково доведено.

Почути такий діагноз та мати досвід боротьби з раком нелегке завдання. Нормально відчувати смуток та тривогу. Пам’ятайте: те, що втішало вас до хвороби, може полегшити ваші хвилювання зараз, а нескінченні радості та можливості завжди поруч.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь