Спецпроєкти

Від іспанки до коронавірусів: що ми могли не знати про епідемії та хвороби


bit.ua розказує все, що ви хотіли знати про віруси, але боялися запитати.

Вірус не може існувати поза клітиною організму, і неможливо знищити вірус, не знищивши клітину, в якій він оселився. Саме тому у противірусних препаратів так багато побічних ефектів.

Вірус папіломи людини – один з найпоширеніших у світі: ним заражені від 75% до 90% людей. Онкогенні штами ВПЧ, за даними ВООЗ – серед найчастіших причин розвитку раку шийки матки. Разом з цим вакцинація у підлітковому віці може цілком позбавити ризику зараження ВПЧ. Лікар може порадити вакцинацію й у зрілому віці.

Свого часу вірус допоміг врятувати Австралію. У ХІХ столітті в Австралії сталася екологічна катастрофа через стрімке зростання популяції кроликів. Мисливець Том Остін випустив 24 кролики і вони почали так швидко розмножуватися, що винищували цілі види рослин, загрожуючи екосистемі. Цю проблему довелося вирішувати, заразивши кроликів вірусом, який суттєво скоротив їхню кількість.

Іспанка стала прикладом міжвидового переходу вірусу від тварини до людини. Адже спочатку грипом хворіли птахи, і тільки під час Першої світової війни стався перехід на людську популяцію. Зараз у Данії знищують норок, які переносять СOVID-19.

Попередні століття епідемії були спричинені бактеріями – і вчені винайшли антибіотики (багато з яких теж згодом втратять ефективність). Тепер же людство страждає від вірусів. Справа в тому, що вірус мутує значно швидше за бактерії. Приміром, вірус імунодефіциту людини – один із чемпіонів за швидкістю створення власних копій: за день він може створити 10000000000 вірусних частинок, здатних до мутацій. Тому вакцина проти нього невигідна – її доведеться безкінечно оновлювати.

За останніми дослідженнями Каліфорнійського університету, є зв’язок між вірусом герпесу і розвитком хвороби Альцгеймера. У 1991 році вірус простого герпесу було виявлено в мозку людини. За кілька років у 1997-му вдалося продемонструвати, що вірус сприяє розвитку хвороби Альцгеймера тоді, коли в людини є геном APOE4.

Більше про віруси – у відеоексплейнері bit.ua.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь