Спецпроєкти

Роботи замість медиків і консультації онлайн: які технології використовує медицина?


Технології допомагають зробити медичні послуги доступнішими і дешевшими. Онлайн-доступ і можливість надати зворотній зв’язок зробили рівними стосунки лікаря та пацієнта. Уже сьогодні українці використовують запис у поліклініку без черг, портативні дефібрилятори, систему автоматичної подачи ліків в організм та інші технології.

Чимало медичних проблем, як наприклад, серцева недостатність, цукровий діабет уже зараз досліджуються і вивчаються завдяки новим технологіям.

Серцево-судинні захворювання – за даними ВООЗ на першому місці серед причин передчасної смерти – вже можна моніторити і контролювати. Для цього активно використовуються трекінгові браслети годинники і датчики, які дають пацієнтам і лікарям постійну інформацію про те, як працює серце й інші системи.

Наприклад, швейцарський стартап MindMotionPro розроблений для тих, хто пережив інсульт. Технологія вчить пацієнтів піднімати руки або рухати пальцями за допомогою віртуальної реальности. Це корисніше для пацієнтів, ніж просто лежати в ліжку, і скоріше відновлює нервову систему. 

Окремо варто виділити потенціал 3D-друку для медичної галузі. Створення інноваційного обладнання, комплектуючих та програмного забезпечення – ціла індустрія під назвою Medtech. Друк імплантів, протезів, а в подальшому навіть кісток та органів – ті можливості, які дає ця технологія.

У медичних закладах зберігається чимало інформації про пацієнтів. Утім, уже є комп’ютери, які на основі наявних даних про хворого можуть рекомендувати терапію. 

2016 року онкохірург Шафі Ахмед уперше в історії медицини провів операцію з використанням камери віртуальної реальности. Кожен міг взяти участь в операції в режимі реального часу, зайшовши на сайт medicalrealities.com та скориставшись програмою VR. За видаленням пухлини з кишківника спостерігали студенти-медики з усього світу, медичні журналісти та родичі пацієнта. Це було можливо завдяки двом 360-градусним камерам.

Завдяки VR-технології WeAreAlfred кожен з нас може відчути себе 74-річним чоловіком з аудіовізуальними порушеннями. А отже, краще зрозуміти потреби людей старшого віку.

Системи автоматичного введення ліків в організм, створені українськими інженерами GlobalLogic, здатні відстежувати клінічні показники організму за допомогою датчиків, відповідним чином коригувати свою роботу, попереджати лікаря і пацієнта про критичні стани.

Змінюються і професії медичної сфери майбутнього: вже зараз є попит на спеціальності, що не пов’язані з медичними маніпуляціями, але забезпечують комфортні умови праці. Це навігатор у системі охорони здоров’я, спеціалісти з розробки та обслуговування роботів для медичної сфери, дизайнери віртуальної реальности для медичних цілей та VR-терапевти, візуалізатори хірургічних втручань.

Очевидно, що завдяки розвитку технологій у медичній галузі вже зовсім скоро ми зможемо підвищити ефективність роботи мозку, покращити якість і тривалість життя. Кілька років тому футуролог Cisco Дейв Еванс заявив, що перша людина, яка доживе до 300 років, вже народилася. Навряд чи це реальний прогноз, утім розвиток технологій у медицині може збільшити середній вік життя людини до 100-110 років.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь