Спецпроєкти

Що знають про нас трекери менструального циклу?


Майже третина жінок у світі використовує програми для відстеження фертильности або менструального циклу. Вони є частиною ринку «femtech», що створює технологічні продукти та послуги, орієнтовані на здоров’я жінок.

Такі трекери є корисними інструментами для людей, які відстежують показники свого здоров’я, намагаються завагітніти або прагнуть запобігти вагітності. Наскільки безпечною є передача своїх даних трекерам менструального циклу та як зберігати приватність − розповідаємо в матеріалі.

Яку інформацію зберігають такі програми

Цифрові інструменти для потреб жіночого здоров’я різноманітні. Серед них – програми для персональних рекомендацій щодо харчування, застосунки для тренувань і схуднення. Цифрові технології зачепили навіть молоковідсмоктувачі. Ну а за прогнозами ринок жіночих трекерів і програм може досягти оберту 50 млрд доларів уже до 2025 року.

Але є в цьому й зворотний бік медалі: програми для аналізу й відстеження вашого менструального циклу можуть збирати різні дані про вас. Наприклад, вони знають, як часто ви займаєтеся сексом і чи користуєтеся контрацептивами, переживали колись викидень або наближаєтеся до менопаузи.

Згідно з дослідженням п’яти популярних застосунків для відстеження місячних – BabyCenter, Clue, Flo, My Calendar та Ovia – навіть анонімні користувачі не мають гарантії, що їхня інформація не буде передана третім сторонам із маркетинговою метою.

Це означає, що виробники сервісів у галузі охорони здоров’я можуть робити з даними, які вони зібрали, все, що хочуть. Наприклад, співпрацювати з компаніями, що аналізують взаємодію користувачів із програмою, або ж обмінюватися інформацією з маркетинговими партнерами, які використовують інформацію для розсилки персоналізованої реклами. Такими партнерами можуть бути гігантські технологічні компанії, як-от Facebook і Google.

Нещодавнє дослідження виявило, що 10 популярних жіночих застосунків передають особисту інформацію щонайменше 135 компаніям.

Ба більше, навіть коли ваші дані у програмі деідентифіковані, вони все одно залишаються в системі, адже пов’язані з іншою інформацією. Тобто, якщо ви видаляєте ідентифіковану інформацію, наприклад ваше ім’я чи адресу електронної пошти, ця інформація поєднана з вашим місцеперебуванням, контактами чи унікальними ідентифікаторами в телефоні.

Чи варто ділитися своїми даними?

Залежить від того, чому ви користуєтеся такими програмами та які переваги отримуєте від використання.

«Застосунок може бути надійним цифровим записом вашого менструального циклу. Він також може бути корисним інструментом, якщо ви намагаєтеся завагітніти.

Але є справжня причина для занепокоєння, якщо ви використовуєте програму, щоб уникнути вагітности. Якщо ви віддаєте перевагу календарному методу контрацепції, а застосунок неправильно вираховує дату овуляції, це може призвести до незапланованої вагітности», – каже доктор медицини й акушер-гінеколог Натанієль Де Нікола.

Жоден із застосунків не є ідеальним методом контролю народжуваности, хоча деякі програми стверджують, що мають допомогти користувачам, занепокоєним питаннями вагітности й контрацепції. Програма Natural Cycles, наприклад, сертифікована в Європі як засіб для контролю народжуваности та схвалена Управлінням із контролю за продуктами та ліками як протизаплідний засіб. У 2018 році шведські органи дослідили Natural Cycles і виявили, що десятки жінок, які користуються застосунком, мали небажану вагітність.

Дослідження 2016 року показало, що тільки шість із 30 програм, які мають допомогти жінкам уникнути вагітности, точно прогнозували їхній період овуляції. Наступне дослідження 2017 року, проведене Вашингтонським університетом, показало, що для 20% жінок трекери менструації неправильно розраховували наступний цикл. Програми не враховували такі фактори, як нещодавні пологи або наближення менопаузи, стрес, відпустку та інші важливі фактори.

Натаніель Де Нікола також зазначає: точність застосунків залежить від того, наскільки ретельно та послідовно ви відстежуєте свій цикл. Чим довше ви користуєтеся програмою та чим більше даних про свій цикл вносите, тим точнішими будуть результати.

Як можна убезпечити свої дані?

Використовуйте засоби контролю конфіденційности. Завантажуючи трекер менструального циклу або будь-яку іншу програму, перевіряйте налаштування конфіденційности.

Деякі трекери під час встановлення чітко пояснюють, як можна відмовитися від зберігання даних. Та частіше деталі закладено в політиці конфіденційности, яку здебільшого ніхто не читає. У такому разі ви можете використовувати налаштування смартфона, щоб обмежити використання даних про ваше місцеперебування або контакти.

Користуйтеся менеджерами паролів. Такі програми, як 1Password, Dashlane, KeePass або LastPass, генерують надійні паролі для всіх ваших облікових записів і шифрують їх для повного захисту.

Сховайте від оголошень. Якщо ви не хочете, щоб реклама наздоганяла вас у соціальних мережах, то можете обмежити відстеження реклами в налаштуваннях смартфона. На телефонах Apple перейдіть до налаштувань, знайдіть пункт «Конфіденційність», натисніть «Реклама» й увімкніть кнопку «Обмежити відстеження реклами». На телефоні Android перейдіть до налаштувань, прокрутіть сторінку до Google і натисніть «Оголошення», де ви знайдете можливість відмовитися від персоналізації реклами та скинути рекламний ідентифікатор.

Стежте, якою інформацією ви ділитеся. Застосунки для відстеження менструального циклу справді можуть ставити інтимні запитання, але це ще не означає, що ви обов’язково маєте на них відповідати. Як і у випадку з Flo, деякі аналогічні програми не вимагають обов’язкової реєстрації або вводу адреси електронної пошти.

Але якщо реєстрація через пошту є обов’язковою, то ви можете створити альтернативний обліковий запис для схожих програм. Так ви зменшите кількість маркетингового спаму та не засмічуватимете вашу основну поштову скриньку.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь