Спецпроєкти

«Я довго вважала себе художником, тепер погоджуюся з художницею»: відомі мисткині про сексизм у мистецтві


Сексистські стереотипи досі отруюють всі галузі суспільства. Мистецтво — не виняток. Живопис, музика, архітектура, література, кіно — до всіх цих галузей у жіноцтва доволі тривалий час був здебільшого закритий доступ. Звісно, у 2021 році жінки представлені в усіх цих різновидах мистецтва. Проте досі є безліч гендерних стереотипних уявлень: «жінка не може бути нормальною режисеркою», «дівчина в літературі — 100% графоманка», «на сцену дівчата потрапляють через постіль» тощо.

Рух солідарності за гендерну рівність від ООН Жінки He for she Україна запровадили премію Women in Arts, щоб покращити ситуацію із сприйняттям мисткинь. У межах премії, журі відзначає представниць творчих професій у 8 категоріях. Водночас уже вчетверте у Києві відбудеться HeForShe Arts Week – мистецький марафон, який об’єднує музеї, галереї, кінотеатри та інші арт-інституції навколо теми гендерної рівності та прав людини.

Ми поговорили з двома номінантками на премію про сексизм та труднощі через гендерну дискримінацію в мистуцтві.

Трошки про героїнь

Катя Бучацька — номінантка на премію Women in Arts в номінації «Жінки у візуальному мистецтві». Дівчина навчалась у Київському поліграфічному інституті, в École Nationale Supérieure d’Art de Dijon, у 2015 закінчила Національну академію мистецтв та архітектури у Києві. Працює з інсталяцією, скульптурою, фотографією, живописом. Учасниця ініціативної групи по збереженню спадку Параски Плитки-Горицвіт.

Katya Chilly — номінантка на премію Women in Arts в номінації «Жінки в музиці», українська співачка, музикантка й композиторка. У 2017 році Chilly брала участь у сьомому сезоні вокального талант-шоу «Голос країни». Співачка також брала участь у Національному відборі на «Євробачення-2020».

Про сексизм та гендерну нерівність в галузі

Катя Бучацька:

Помітно, що настав час уваги до жіночого голосу. Я досить довгий час бачила себе художником, із характерним ахматовським презирством до поетес. Тепер я погоджуюсь на художницю. Хоча сьогодні у цьому слові є надлишкова увага до мого гендеру, що ніби зміщує увагу з художнього висловлювання на його соціальний контекст.

Зараз значна увага приділяється гендерному балансу на преміях, а якщо ні — слід чекати на обурення в соціальних мережах. На 10 кураторок — 1 куратор, а минулого року стало відомо, що в Україні є великі жінки-художниці. Ми стали більш чутливими до сексистських проявів, і, здається, що стереотипних жартів дедалі меншає.

Katya Chilly:

Мистецтва стає більше. Оскільки ми нарешті почали більше спілкуватись, знімаються шори штучного навіювання і, що важливо, всі починають дихати своїми цінностями .Так що загалом зміни є, вони помітні і з перспективою розвитку.

Про стереотипне ставлення до жінки в мистецтві

Катя Бучацька:

Я не можу сказати, що відчуваю якусь значну дискримінацію у професійній галузі.
Дійсно, бувають випадки, коли я звертаюся до підрядників — чоловіків середнього віку — і так, там мене сприймають в першу чергу дівчинкою, яка не тямить у пайці чи електриці. Одного разу мені сказали, що зроблять знижку, якщо я доведу на місці, що можу варити сваркою. Знижку зробили. He for She, так би мовити.

Katya Chilly:

За десятибальною шкалою сексизму, я б поставила дев’ятку. Але не думаю, що річ тільки в галузі. Хоча вона показова з точки зору її видимості, помітності і спокус. Такий час. Думаю що все буде змінюватись.

Оскільки від цього втомлені всі, і ті, хто звик грати на інстинктах, і ті, хто за це платить на прийомі у психоаналітика потім, і ті, хто виховує дочок, і ті хто виховує синів, і ті, хто знають смак глибший ніж ця хода по колу. Загалом, чим глибші стосунки у нашій сфері, тим взагалі питання статі не стоїть.

Але якщо дивитися у коліщатка рекламного бізнесу, то це дуже помітна вилка в бік споживача, де жінка — наживка і втамування первинного голоду, і це дуже виснажливий шлях для самої жінки і руйнівний для світу. Чи в сторону загальнолюдських цінностей, коли жінка починає допомагати іншій жінці, бо знає, як важко підніматися і протягує руку іншій жінці, та і чоловікам також, які поза трясиною взаємного використовування. Переможе завжди серце, воно однакове і у жінок і у чоловіків, там милосердя і співчуття — інше плинне.

Поради молодим мисткиням

Катя Бучацька:

Молодим мисткиням та митцям можу порадити отримувати якомога різноманітний творчий досвід, бути уважними до деталей та бути критичними до себе.

Katya Chilly:

Пораджу пам’ятати, що товар — не ти. Ти можеш запропонувати світу вміння і цінності, які реалізовуються через ці уміння. А якщо хтось тебе намагається переконати у зворотньому, згадати найкращі якості батьків чи старших, які для вас авторитет.

Попросити допомоги, дихати і пам’ятати, що Жінка — та, хто дає Життя. На всіх рівнях. І чоловікам також. Не товар. Не акція, не розпродаж, не ескорт, не рот і не попа без імені, не серійне виробництво, не галузь крисиних перегонів і конкуренції, а Жінка. Джерело чи його відсутність.

Згадати сльози вночі, тугу за справжнім коханням і пам’ятати, що це потреба кожної сестри, аби не погоджуватися на будь-яку ціну. Ціна має значення. Собою платити не варто.

Не зраджувати серце, навіть коли воно говорить тихо. І не вірити, коли ти чуєш оцінку за скло стосовно свого діаманта. Хай він лише сяє.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь