Спецпроєкти

Радіація, яку отримали ліквідатори ЧАЕС, не вплинула на ДНК їхніх дітей: розповідаємо деталі дослідження


Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України та відділ епідеміології й генетики раку Національного інституту раку США провели дослідження щодо впливу радіації на ДНК дітей ліквідаторів.

Результати дослідження опублікували в Science.

Чому це дослідження важливе?

Науковці вивчали геноми ліквідаторів аварії, евакуйованих та їхніх дітей, які народилася у проміжку з 1987 до 2002 року. Також у дослідженні використали точні дані з дозиметрів радіації ліквідаторів, які збереглися в архіві.

Загалом у дослідженні взяли участь 105 батьків і 130 дітей. Учені провели секвенування ДНК (ред. метод послідовности нуклеотидних основ ДНК. Ця послідовність кодує спадкову генетичну інформацію живих клітин). Результати показали, що генетичні мутації в дітей дорівнювали загальній популяції.

Результати порівняли з іншим дослідженням, яке проводили на мишах. У другому дослідженні потомство мишей мало більше мутацій. Учені вважають, що це через те, що мишей опромінювали поодинокими сплесками радіації, а ліквідатори чи евакуйовані з ЧАЕС зазнавали впливу радіації від години до кількох днів. Тому є ймовірність, що механізми відновлення ДНК усунули зайві мутації до того, як вони передалися дітям.

«Вони можуть мати рацію. Ми не знаємо, як довго статеві клітини можуть пам’ятати історію мутагенного образу», ㅡ сказав генетик із Лестерського університету в Англії Юрій Дуброва.

Дослідники планують розшукати більше дітей, народжених у 1987 і 1988 роках, а також онуків ліквідаторів або евакуйованих. Але водночас зазначають, що результати їхнього дослідження дарують надію.

Також їхні результати є корисними для Японії, де 2011 року сталась аварія на АЕС «Фукусіма».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь