Спецпроєкти

Що таке зона комфорту і навіщо з неї виходити?


Сьогодні можна часто почути поняття «зона комфорту». Але далеко не всі знають, що таке зона комфорту. Коли ми говоримо, що людині пора вийти за межі, йдеться про те, що треба залишити той стан, у якому їй насправді не дуже добре, а часом навіть і погано. Але не завжди легко самостійно позбавитися від звичного, хай навіть і не дуже щасливого життя. У такому разі можна звернутися за професійною допомогою до фахівців. Пропонуємо з’ясувати, що таке зона комфорту в психології.

Зона комфорту в психології – це сфера життєвого простору з найнижчим порогом тривожності. Інакше кажучи, це такий внутрішній стан, у якому людина почувається спокійно й у безпеці. Хоча в зоні комфорту може бути дискомфортно, відмовитися від усталених звичок і стереотипів непросто. Нерідко в цій «пастці» – у зоні комфорту – людину тримають страхи:

 1. Свідомі. Всі ті страхи, які артикулюються вголос. Наприклад, «я не можу звільнитися з ненависної роботи, тому що не виплачу кредит», «не залишу проєкт, тому що не хочу підводити друзів»;
 2. Несвідомі. У їхній основі є соціальні страхи. Людина просто боїться втратити свої зв’язки, свій соціальний статус.

Багато з нас пам’ятають ті моменти, коли хотілося круто змінити своє життя. Але пізніше з’являлися сумніви, чи зрозуміє оточення, чи не стануть обговорювати за спиною. Страх втратити своє «місце під сонцем» у суспільстві та бажання бути точно такими як і всі змушують надягати маску й регулярно виконувати вже звичні дії, які не роблять нікого щасливішим.

Життя починається там, де закінчується зона комфорту

Відповідь на запитання, навіщо потрібно виходити із зони комфорту, очевидна: щоб нарешті «зрушити з мертвої точки» і почати нове щасливе життя, у якому по-справжньому комфортно. Наприклад, розлучитися й побудувати нові, тепер уже гармонійні стосунки з коханою людиною або піти зі старої роботи та влаштуватися на нову, про яку раніше страшно було й мріяти. Є чимало причин, чому потрібно залишити «тепле» місце, яке руйнує внутрішній баланс.

 1. Більше ідей для роботи й творчості. Нові ідеї та навички надихають на пошуки чогось нового.
 2. Розширення меж у майбутньому стане звичним заняттям. Змінивши життя один раз, можна відчути, що на це йде все менше сил.
 3. Зросте продуктивність. Комфорт сильно губить продуктивність із тієї причини, що без почуття занепокоєння все робимо повільніше й не в таких великих обсягах. Завдяки розширенню особистих кордонів, виходить робити більше й знаходити найкращі шляхи досягнення цілей.
 4. Нові несподівані зміни не будуть лякати.

Той, хто вирішив раз і назавжди змінити ставлення до себе й стати щасливою людиною, більше не замислюється, чи варто виходити із зони комфорту. Відповідь тут однозначна: звичайно, варто, і негайно.

зона комфорту

Наше повне радості та щастя життя починається там, де закінчується зона комфорту. Потрібно бути готовим, що перший час можуть бути страх і сумніви, які всіляко руйнуватимуть ілюзію щастя, та з’являться думки, навіщо виходити із зони комфорту, якщо й так все непогано. Тоді необхідно чесно собі зізнатися в тому, що сьогоднішнє життя – це втеча від мрій, труднощів, відповідальності, ризиків, помилок. І це життя не можна назвати тим, про яке варто мріяти. Але його реально кардинально змінити. Досить наважитися вийти із зони комфорту.

Як вийти із зони комфорту?

Бажання виходити із зони комфорту – це вже перемога над собою, власними страхами, невпевненістю та лінню. Але тут важливо не зупинитися, а почати діяти. Психотерапевти радять усім, хто вирішив знайти вихід із зони комфорту:

 1. Переглянути й, зрештою, змінити свій звичний режим дня: додати нову апетитну страву на сніданок або, як варіант, переглянути традиційний маршрут на роботу. І не потрібно хвилюватись, якщо раптом щось пішло не так;
 2. Навчитися долати власні страхи. У того, хто вміє бути «вище від своїх страхів», є всі шанси найближчим часом покинути зону комфорту;
 3. Додати в життя «дитячу безпосередність». Настав час згадати дитинство й нагадати собі про ті радощі, які робили дні щасливими. Для когось це гра в хованки, а для когось – катання на гойдалках чи ліплення з пластиліну;
 4. Медитувати. Просто спробуйте знайти свій душевний баланс і відчуєте, як життя стає легшим і цікавішим;
 5. Приділяти час прийняттю рішень. Часом, щоб вийти зі звичного ритму, потрібно призупинитися. Просто поспостерігайте за тим, що відбувається, і тільки потім починайте вносити будь-які зміни;
 6. Навчитися ділити складні завдання на дрібні. Прикладом може бути публічний виступ. Щоб перемогти страх виступати перед великою публікою, можна спочатку виступити перед двома друзями, а потім розширювати авдиторію до великого залу. Поступово виконуючи такі дії, можна приємно здивуватися, як зникне страх і сумніви, а з’явиться впевненість у собі;
 7. Довіряти собі та швидко приймати рішення. Особливо це допоможе під час старту проєктів і навчить довіряти власним судженням.

зона комфорту

Звичайно, є й багато інших способів вийти із зони комфорту. Можна вивчити нову мову або навчитися малювати аквареллю. А ще важливо оточити себе людьми, які надихають. Хороший спосіб – подорожувати. Це суперова можливість розширювати свої межі, знайомлячись із новими людьми та вивчаючи нові країни й міста. Щоб вийти із зони комфорту, досить захотіти й зробити хоча б перший крок. Добре, якщо в цей період підтримують близькі, рідні та друзі. Але навіть на самоті змінити своє життя реально.

Вихід із зони комфорту – це зовсім необов’язково божевільний адреналін, як стрибки з парашутом або, наприклад, катання на американських гірках. Це нова можливість повністю розкрити потенціал і чесно відповісти собі на запитання: а що я можу в цьому житті без допомоги оточення. Це новий шанс стати впевненішим/-ою в собі, сміливішим/-ою, а значить – щасливішим/-ою. Не потрібно боятися знайти нове життя, у якому ви господар!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь