Спецпроєкти

Як купити квартиру і не втратити гроші


У березні цього року я збирався купити квартиру. Рієлтор для мене цю квартиру знайшов, нотаріус документально завірив завдаток у $2000. Залишилося тільки почекати близько місяця, доки йде процес виписки та збирання різних довідок.

Я про всяк випадок вирішив власноруч усе перевірити й дізнався, що квартира в арешті. Ні рієлтор, ні нотаріус цього не побачили, хоча мали.

Щоб не помилитись і не стати жертвою шахраїв, потрібно вміти перевіряти всі документи власноруч. У цьому тексті ви дізнаєтеся, як отримати потрібну інформацію з відкритих джерел. Допомагали з матеріалом експерти Міністерства цифрової трансформації України.

Реєстр речових прав

Основним реєстром для перевірки буде Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Тут можна замовити інформаційну довідку про право власности на нерухомість або перевірити наявний документ.

Ця довідка покаже всі компанії та всіх людей, які мають права власности на нерухомість, арешти або інші заборони для продажу.

Для отримання довідки потрібно знати повну адресу квартири або кадастровий номер земельної ділянки. Витяг коштує 30 гривень + комісія. Для того щоб скористатися реєстром, потрібно мати електронний цифровий підпис (ЕЦП). Як його оформити, дивіться на порталі Дія.

Можна отримати витяг без ЕЦП – за допомогою Опендатабот у Telegram, Viber чи додатку для смартфона. Витяг коштує стільки ж.

Замовити виписку можна, дізнавшись номер картки платника податків власника нерухомости або за кодом ЄДРПОУ компанії-власника.

До речі, в Опендатабот також є опція перевірки боргів, справжности паспорта, осіб, які в розшуку, реєстрації автомобілів і позовів до суду.

Портал державної електронної системи у сфері будівництва

Тут можна знайти таку інформацію:

  • реєстр дозвільних документів;
  • реєстр об’єктів будівництва;
  • будівельні паспорти;
  • містобудівні умови та обмеження;
  • проєктна документація;
  • технічна інвентаризація.

На сайті є зручний пошук за фізичною особою, організацією, адресою, кадастровим номером земельної ділянки, реєстраційним номером. Ще на сайті є мапа, на якій позначено всі об’єкти, за якими є документи на сайті. Користування сайтом безплатне.

Публічна кадастрова карта України

Корисний сервіс, який дає змогу знайти кадастровий номер земельної ділянки, перевірити цільове призначення, узяти витяг на земельну ділянку й оформити запит на документи землеустрою.

Інші корисні реєстри

Єдиний реєстр боржників допоможе перевірити офіційні борги власника нерухомости. Реєстр безплатний. Щоб ним скористатися, потрібно знати ім’я, прізвище та номер облікової картки платника податків.

В Єдиному державному реєстрі судових рішень (ЄДРСР) можна шукати за адресою, повним ім’ям, назвою компанії й за будь-якою іншою інформацією, яка є в наявності. Реєстр безплатний. Судові справи, які ще не завершилися, можна дивитися в стані розгляду справ.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань допоможе знайти інформацію про компанію-забудовника.

Приватні компанії

Бізнес зробив перевірку нерухомости простішою та доступнішою. У цьому розділі розповімо про приватні сервіси, які зібрали дані з різних реєстрів в одному місці.

Юридичний звіт із новобудов і вторинки видає сервіс Monitor.Estate. Для такого звіту теж потрібно знати номер картки платника податків або ЄДРПОУ компанії-власника. Звіт коштує 49 гривень.

Сервіс Urbandata.online поєднав у собі кілька державних реєстрів. Тут можна знайти дані з реєстру будівельної діяльности, земельного кадастру, Державної архітектурно-будівельної інспекції. Повний функціонал коштує 139 гривень на місяць.

Власноруч перевіряє квартири та будинки сервіс DOM.RIA. Такі квартири публікуються з позначкою «Перевірено». Проте на сервісі не можна замовити перевірки конкретного житла.

Сайт lun.ua публікує всі знайдені документи про новобудови. Крім того, у доступі дати завершення й хід будівництва. Є інформація за кожною будівельною компанією окремо. Сервіс безплатний.

Bild.ua створив індекс надійности забудовника, де поєднують різні дані, зокрема відкриті – судовий реєстр, реєстр будівельної діяльности Мінрегіону. Сервіс безплатний.

YouControl знайде всю інформацію про компанію та власників цієї компанії. Наприклад, видасть інформацію про процес банкрутства, ліцензії, власність, санкційні списки, негативні новини, суди та іншу корисну інформацію. Основна частина сервісу є безплатною, але за більш глибоке дослідження доведеться заплатити.

Висновок

Купівля нерухомості — це інвестиція в кілька десятків тисяч доларів, а то й сотні тисяч. Перевірити нерухомість власноруч коштує приблизно 200 гривень, якщо користуватися декількома реєстрами.

Для вторинки обов’язково треба взяти витяг про речові права. Він дасть усю необхідну інформацію про власників, арешт, іпотечні зобов’язання та інші причини, які унеможливлюють угоду купівлі-продажу. Реєстр боржників допоможе побачити борги з комуналки та інші борги. Також потрібно перевірити наявність судових тяганин. І не зайвою стане перевірка паспортних даних продавця.

Для новобудов процес перевірки дещо складніший. Перш за все треба перевірити будинок просто в гуглі, перевірити новини про компанію-забудовника, власників цієї компанії та знайти всю інформацію про конкретний ЖК.

Перевіряємо спочатку земельну ділянку: кому вона належить, у кого в оренді й що там можна будувати. Потім дивимося дозволи на будівництво й паспорт об’єкта.

Окремо треба перевірити, чи відповідають ці дозволи намірам забудовникам. Дозвіл можуть видати на будинок у 20 поверхів, а компанія будує 25, наприклад.

Компаній на будівництві може бути декілька. Наприклад, девелопер один, замовник інший, а генпідрядник третій. Перевірити треба всіх.

Обов’язково перевіряти інші об’єкти забудовника: скільки зданих будинків, скільки будинків були з порушеннями, скільки заморожених будмайданчиків, чи були судові тяганини в минулому й теперішньому.

Окремо перевірити власників компанії: чи фігурують вони в корупційних схемах.

Після власної ретельної перевірки радимо звернутися до незалежних юристів, щоб перевірити ще раз.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь