Спецпроєкти

Балончик, ніж чи пневмат: що можна ефективно й легально використовувати для самозахисту?


У 2021 році Україна посіла 54-те місце у світі за рівнем злочинності (зі 136) і третє місце в Європі.

Торік у країні зафіксували 7 492 грабунки та 1 360 розбоїв. Умисних убивств було 3 844 випадки, а зґвалтувань – 393.

Редакція bit.ua вирішила розібратися, що можна легально й ефективно використовувати для самозахисту, а від чого краще відмовитися.

Що не варто розглядати як засіб самозахисту?

Для самозахисту не рекомендуються ножі, битки, телескопічні трубки, кийки, кастети, куботани.

Увесь список може кваліфікуватися як холодна зброя. Незаконне поводження з нею карається законом. Порушникам загрожує штраф у 850 гривень або навіть позбавлення волі до трьох років.

Окрім того, експерти із самооборони просто не радять використовувати такі засоби. Ось чому:

  1. Щоб ефективно застосувати цю зброю, потрібно зблизитись із противником. Цього в жодному разі не можна робити нетренованим і непідготовленим людям. Та й тренованим не варто, бо головне завдання — уберегти своє здоров’я.
  2. Ножем і кийком треба вміти користуватися. Велика ймовірність, що ці предмети віднімуть і використають проти вас. Або через нетренованість просто не вдасться відбитися.
  3. Під впливом адреналіну людина може деякий час не помічати поранень – навіть численних – і битися далі. Це означає, що ніж і кийок, можливо, не зупинять нападника – і він досягне своєї мети.
  4. Перевищення самооборони карається законом. За вбивство нападника можна отримати тюремний термін. Деталі про самооборону та її межі роз’яснило Міністерство юстиції.

Електрошокер

Про електрошокер треба поговорити окремо.

Він може налякати нападника завдяки електричній дузі й гучному тріскотінню. Плюс розряд справді зупинить кривдника на кілька секунд до хвилини.

З мінусів: шокер – засіб для ближнього бою, а тому теж не рекомендований.

Пістолети

Без ліцензії можна купити пневматичний пістолет або пістолет під набій Флобера (патрони менші, ніж у бойової зброї).
Експерти заявляють, що така зброя не зупинить нападника. Занадто малий калібр, щоб завдати ушкоджень м’язам. Нападник отримає декілька влучень і продовжить іти, якщо не злякається та не втече, звісно.

На газовий пістолет потрібен дозвіл. Отримати його можна після досягнення 18 років. Потрібно надати медичну довідку й довідку про відсутність судимости. Цей пістолет ефективніший. Він може стріляти холостими або газовими набоями. Останні заправлені подразнювальними або сльозогінними речовинами.

Травматична зброя доступна тільки працівникам поліції, прокуратури, суду та журналістам.

Чим краще захищатися?

Потрібні такі засоби, які дають змогу тримати нападника на відстані, зупинити його, щоб уповільнити його та мати час на втечу і/або виклик допомоги.

Перцеві балончики

Перцеві балончики – один із найкращих засобів захисту.

Вони бувають струменеві й аерозольні. Аерозольний випускає хмару речовини – і в цьому його головний мінус. Його не можна використовувати в закритих приміщеннях, за сильного вітру або в людних місцях.

Струменевим балончиком потрібно цілитися. Він не буде ефективним, якщо речовина не потратить до легенів і слизової системи. Бажано обирати балончик, який б’є на чотири метри або далі. Пряме влучання нейтралізує кривдника на декілька хвилин. Цього вистачить для втечі або пошуку допомоги.

Для більшої безпеки краще поєднати балончик з іншими засобами.

Тактичний ліхтарик

Такі ліхтарики використовують поліція та спецназ. Вони настільки яскраві, що повністю засліплюють противника – він не бачитиме вас і не зможе напасти.

Також ліхтарики мають функцію стробоскопу, яка викликає запаморочення й дезорієнтацію. Плюс миготливе світло привертає увагу людей навколо, які можуть викликати поліцію.

Цей гаджет влазить у кишеню або невелику сумку. Найефективніше працює вночі.

Брелок-сирена

Зазвичай криміналітет не дуже хоче розголосу своїх дій. Злодії прагнуть тиші, а якщо цю тишу порушити?

Брелок-сирену можна почепити на ключі, браслет, сумку або просто покласти в кишеню. Якщо натиснути на кнопку або потягнути за шнур, то він видає дуже гучний протяжний звук близько 130 дБ. Для порівняння: постріл із рушниці – 140 дБ.

Найчастіша ціна такого брелока – від 110 до 600 гривень. Мінус гаджета очевидний – він не заподіє шкоди нападнику й не дасть фори для втечі.

Є різні варіації такого гаджета. Сирена + ліхтарик, сирена + перцевий балончик. Такі комбо-гаджети коштують дорожче.

Персональна тривожна кнопка

Деякі охоронні агенції надають послуги персональної тривожної кнопки. Послуга є не у всіх містах і не у всіх районах міст.

Охоронний наряд приїжджає на місце, де спрацювала тривожна кнопка, зазвичай протягом 1-3 хвилин. У них є повноваження затримати нападника й дочекатися поліції. Кнопка може бути брелоком і додатком на смартфоні.

Як ваш телефон може вас захистити

Для Android і iOS є безліч додатків тривожних кнопок. Ось тільки деякі з них:
Red Panic Button
Alarm button
Тревожная Кнопка

Працюють вони так: додаєте до списку потрібні контакти, і під час спрацювання кнопки всі ці контакти отримують повідомлення й геолокацію.

Геочати

Такі застосунки, як Care Go або Zenly, у реальному часі показують вашу геолокацію для друзів. Care Go також має вбудовану кнопку SOS. Також транслювати геолокацію можна в усіх популярних месенджерах, наприклад Telegram або WhatsApp.

Окрім того, якщо телефон усе-таки викрадуть, його буде легше знайти.

Ще раз для закріплення

Ефективна самооборона – це не мірятися силами з нападником. Навпаки, це спосіб оминути сутички. Тому в кишеню краще покласти балончик, який зупинить нападника на деякий час. А на додаток до балончика ще тримати ліхтарик або сигналізацію.
Якщо на дворі вже пізно й малолюдно, краще почати транслювати свою геолокацію перевіреній людині, тримати під рукою швидкий набір поліції або тривожну кнопку.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь