Спецпроєкти

Ми витратили 890 гривень, аби дізнатися, як вас обдурюють на вакцині


Щепитися від COVID-19 нині може майже кожен (наприклад, попередньо зареєструвавшись у додатку Дія чи поза чергою просто в центрі вакцинації). Однак, далеко не всі поспішають вакцинуватися: хтось просто не хоче поширених в Україні СoronaVac чи AstraZeneca, а шукає важкодоступну Pfizer.

На таких довірливих покупців вже полюють ̶п̶р̶о̶д̶а̶в̶ц̶і̶ ̶в̶а̶к̶ц̶и̶н̶и̶ шахраї.

bit.ua поспілкувався з одним із таких аферистів та зібрав усі red flags, які швидко допоможуть визначити, що перед вами всього-на-всього мережевий шахрай.

Як і де ми намагалися купити вакцину?

У Telegram-каналах ошукачі почуваються найкраще: це не настільки відкритий простір, як Facebook, і водночас не такий важкодоступний, як Darknet.

В одному з телеграм-каналів ми якраз і знайшли на перший погляд безвідмовну пропозицію — вакцину від COVID-19 американської компанії Pfizer. Ціна – 50$ або 40$, якщо купуєш гуртом (від 5 доз одразу).

Перше, що нас збентежило, — це фотографії. На каналі було дві-три загальні світлини.

В особистій переписці з адміністратором ми просили надіслати нам докладніші фото вакцини, проте отримали ті ж самі, які вже бачили у телеграм-каналі.

RED FLAGS: Перевіривши фото на оригінальність у сервісах TinEye, Google та Yandex.ru, виявили: анонім просто скопіпастив і пофотошопив картинки з інтернету. На наші прохання зняти відео з вакциною в реальному часі, невідомий почав відверто маніпулювати, натякаючи, що ми просто марнуємо його час.

«‎Продавець» запропонував нам відправити товар у термобоксі з Чернівців та рекомендував робити щеплення у приватній клініці впродовж 5 наступних днів. Окрім цього, він запевняв, що однієї дози має вистачити й на повторну вакцинацію.

Зі слів медичної директорки KinderKlinik Ганни Горбань, щеплення проти COVID-19 у лікарнях роблять лише одержаними власноруч препаратами.

«‎Жоден лікар не має права вакцинувати пацієнта неперевіреним препаратом без належних документів. Лікар повинен робити щеплення тільки тими препаратами, якими безпосередньо оперує медичний заклад, в якому він працює. У такому випадку лікар і лікарня несуть відповідальність за те, чим вакцинують пацієнта. У разі неперевіреного препарату відповідальність не несе ніхто», — каже лікарка.

RED FLAG: Головна особливість Pfizer – її довготривале зберігання можливе лише за умов -70 градусів за Цельсієм. У спеціальному термобоксі, де температура на рівні +2… +8 градусів, препарат залишатиметься ефективним до п’яти днів з урахуванням часу на доставлення.

«‎Продавець» із телеграму не надав жодної інформації, як довго вакцину треба чекати та за якої температури її зберігали до цього.

«‎Довіряти твердженню про те, що вакцину нібито доставлять у термобоксі, – абсолютний нонсенс. Ідеться не про пластикову коробочку, яка зберігає тепло, а про велику місткість із необхідним вмонтованим морозильним обладнанням, яка коштує недешево. Транспортувати вакцину дуже дорого та складно, і слова про надсилання її поштою — не більш ніж казка», — вважає Ганна Горбань.

Коли розмова перейшла до оплати, «‎продавець» відмовився надсилати товар із накладною платою, тобто по факту отримання посилки. Натомість він попросив сплатити половину суми авансом, а решту — уже після отримання вакцини.

«‎Тенденція, яку ми бачимо, абсолютно чітка: у тотальній більшості випадків можна бути впевненим, якщо хтось бачить пропозицію про те, щоб купити, отримати поштою, одержати в якихось боксах з охолодженням і так далі вакцину, – з колосальною ймовірністю це просто обман. Це шахрайство, ніякої вакцини у тих, хто пропонує, насправді немає. І особливо, така думка має виникати в людей, якщо вони бачать пропозицію не оплатити це десь там у гривнях в Україні на чийсь рахунок чи картку, — бо такі операції легко відстежувати, а пропонують розрахуватися криптовалютою, якимись бонусними картками чи чимось подібним», – пояснює партнер юридичної фірми CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang та експерт у сфері охорони здоров’я Борис Даневич.

RED FLAG: Якщо продавець не хоче, щоб ви платили за товар уже після того, як його отримаєте, – це підозріла поведінка. Функція післяплати фактично ідентифікує особу продавця. Адже, щоб отримати гроші за покупку, йому треба або надати дані своєї картки, або показати паспорт. Шахраї, як правило, цього уникають.

У нашому випадку невідомий не дав номер своєї банківської картки, а запропонував заплатити за вакцину на електронний гаманець. Онлайн-обмінник трансформував українські гривні у криптовалюту Dogecoin.

RED FLAG: Електронні гаманці є найбільш поширеним способом зберегти анонімність. Такими сервісами користуються переважно ті, хто продає зброю, відмиває кошти, купує чи продає заборонені препарати тощо.

Зрештою ми домовилися з анонімом про аванс у 25$, тобто 680 гривень, проте заплатили 890, оскільки лише такою може бути мінімальна сума для переказу на обміннику.

Відразу після переказу продавець видалив нашу переписку в Telegram.

RED FLAG: Вакцина Pfizer, яку уже завезли на територію України, не продається за гроші! Її видають лише безплатно! Наразі до Pfizer мають доступ лише певні групи осіб — мешканці будинків для літніх людей, лікарі, освітяни тощо.

Решта охочих можуть зробити щеплення за залишковим принципом: треба телефонувати до клінік і питати, чи не залишилися в них вакцини. Якщо вам пропонують її купити, – це з високою ймовірністю шахрайство.

За словами експерта у сфері охорони здоров’я Бориса Даневича, про пропозицію оплатити своє щеплення від COVID-19 потрібно повідомляти до Національної поліції чи Служби безпеки, проте швидше і дієвіше ситуацію можна змінити, повідомивши про такий факт до фахових медінституцій.

«‎Якщо все-таки виникає натяк, пропозиція чи впевнене твердження, що за можливість щепитися в реальному медичному закладі справжньою вакциною треба ще й заплатити, то варто заявити про готовність спілкуватися з керівництвом закладу, з головним лікарем, про готовність повідомити щодо цієї пропозиції на гарячі лінії Міністерства здоров’я та Національної служби здоров’я — цих комунікацій більш ніж достатньо для того, щоб бажання продовжувати діалог на кшталт скільки за це заплатити, повністю зникло», — каже Даневич.

bit.ua наполегливо просить своїх читачів стежити за здоров’ям та не купувати вакцину, а робити щепленя неперевіреними препаратами й поготів не варто. Якщо ж за вакцинування певним препаратом у вас вимагають гроші – це хороший привід не тільки відмовитися, а й звернутися до правоохоронців.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь