Спецпроєкти

Опитування: скільки чоловіків зазнавали насильства в дитинстві та в дорослому віці?


Агенція Info Sapiens на замовлення Amnesty International в Україні провела опитування серед чоловіків різного віку в межах дослідження «Місце й досвід насильства в соціалізації чоловіків».

Більше про дослідження можна дізнатися за посиланням.

У дослідженні взяли участь 2016 повнолітніх чоловіків різного віку та з різних куточків України. Опитування проводили з 17 квітня до 8 травня 2021 року.

Як зазначають в організації Amnesty International, опитування не має на меті порівняння досвідів чоловіків і жінок або применшення проблеми насильства щодо жінок, які частіше є постраждалими від домашнього й сексуального насильства. Це дослідження покликане зняти табу з теми насильства на різних етапах соціалізації чоловіків, яке вони зазнають переважно від інших чоловіків.

Від яких форм насильства потерпають чоловіки?

У ролі постраждалого з домашнім насильством зіткнулися 6% опитаних чоловіків. Проте майже кожен четвертий чоловік страждає від насильства на вулиці з боку інших чоловіків.

Цифри зростають, якщо говорити про дитинство та юність чоловіків. Якщо скористатися термінами, то від домашнього насилля в дитинстві страждали 25% опитаних. Проте відсоток зростає: якщо наводити конкретні приклади, ляпасів чи ременів зазнавали вже 65% чоловіків.

Також організація зазначає, що 50% чоловіків у дитинстві зазнавали словесних погроз, залякувань та принижень. 17% чоловіків члени родини виганяли з дому або позбавляли їх одягу, коштів, особистих речей.

Окрім цього, 4% зазнали сексуальних домагань або небажаних дотиків від членів родини.

Одна з причин, чому чоловіки не говорять про пережите насильство та не звертаються за допомогою, є те, що вони не ідентифікують ці ситуації як насильство.

«Менш як половина опитаних (48 %) визнає заборону спілкуватися з друзями як психологічне насильство, а незаконне обмеження пересування – як фізичне», – пояснюють в Amnesty International.

Серед інших причин:

  • замовчування теми насильства в українському суспільстві;
  • усталена думка, що про такі випадки не потрібно говорити взагалі;
  • чоловіки вважають, що самі впораються з проблемою.

Мотиви чоловіків вчиняти насильство один до одного

78% опитаних заявили, що відчувають найбільшу загрозу насилля від інших чоловіків, незнайомих на вулиці, представників кримінальних груп та силових структур.

Лише 9% назвали жінку агресоркою.

Серед тих, хто пережив фізичне насилля в дорослому віці, 58% уточнили, що найчастіше його вчиняли дорослі чоловіки.

«У школі насильство й булінг походили переважно з боку однокласників або школярів чоловічої статі (50% і 47% відповідно). Серед тих, хто чинив домашнє насильство щодо хлопців, респонденти найчастіше називали батька, вітчима, партнера матері (45% із тих, хто зіткнувся з насильством до 16 років) або матір, мачуху, партнерку батька (32%). Майже така сама ситуація з проявами домашнього насильства щодо чоловіків після 16 років: тут теж найчастіше як агресора вказували батька або вітчима», – зазначають у дослідженні.

Серед мотивів вчинення насильства чоловіки назвали такі:

  • бажання здаватися «крутим» – 43%;
  • неможливість вихлюпнути емоції якось інакше – 18%;
  • чоловіки від природи схильні чинити насильство – 11%.
«Це підтверджує думку, що чоловіки охочіше пояснюють насильство серед чоловіків соціальними причинами на противагу біологічним», – додають в організації.

Серед форм протидії цьому явищу чоловіки назвали такі:

  • виховувати молоде покоління чоловіків, щоб у майбутньому запобігати домашньому насильству (90%);
  • щоб молоде покоління не підтримувало й не мовчало про людей, які чинять насильство (84%);
  • для більшості опитаних близька ідея виховувати хлопців і дівчат крізь призму гендерної рівності.

Також це наше відео може бути цікавим:

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь