Спецпроєкти

Величезні черги і швидке вакцинування: як автор bit.ua відвідав Центр вакцинації в Києві


Автор bit.ua відвідав Центр вакцинації у Києві, який знаходиться в Міжнародному виставковому центрі. Про свої враження від організації масової вакцинації від коронавірусу у столиці, а також про самопочуття після вакцинування він розповідає в матеріалі.

Про черги і вакцинування

Ще у квітні МОЗ повідомило про плани розгорнути центри вакцинування в містах-мільйонниках. Зазначалося, що такі центри зможуть щеплювати приблизно 10 тисяч людей за день. А отримати дозу китайської вакцини СoronaVac зможуть лише ті, хто записався у чергу за допомогою застосунку Дія.

29 травня у Києві в Міжнародному виставковому центрі запрацював Центр вакцинації від COVID-19. У Львові пункт масової вакцинації відкрили на стадіоні «Арена Львів», а в Одесі – на стадіоні Одеської національної юридичної академії.

Я вирішив відправитися в МВЦ, дізнавшись від друзів та за допомогою дописів користувачів Facebook, що особливо довго стояти в черзі не знадобиться, а щеплення зроблять швидко.

Можливо, так було у суботу та в неділю зранку. Тому що я приїхав у неділю о 15:00 і побачив чергу, яка тягнулася від воріт території другого павільйону до Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ. Ті, хто бував або проживає в районі станції метро «Лівий берег», зможе зрозуміти довжину черги. І хоча рухалася вона доволі жваво, наблизитися до входу в МВЦ вдалося за 2 години 40 хвилин. Люди втомлювалися, замовляли собі доставку їжі та знайомилися з «сусідами».

Взагалі атмосфера була дружньою. Більшість людей стояли в масках попри те, що знаходилися на відкритому повітрі. Ніхто один з одним не сварився та навіть допомагав «притримати місце».

Ситуація загострилася згодом, коли вийшов Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та попросив представників Муніципальної варти не пускати людей з черги на територію МВЦ. До нього підійшли обурені громадяни, які почали сваритися з представником уряду через те, що простояли у черзі дві години, а їх відправили додому.

З одного боку, їх можна зрозуміти. Люди підходили і питали, для чого їм було дзвонити і запрошувати на вакцинацію на конкретну годину («Українська правда» повідомила, що напередодні обдзвонили 8 тисяч людей, які зареєструвались на вакцинацію через Дію, а погодилися прийти на щеплення 560 людей). Вони здивовано витріщили очі, коли дізналися від Міністра, що мають право заходити на вакцинування без черги. Їх про це ніхто не попередив.

З іншого боку, медики також люди, вони дуже сильно втомилися. Навіть вакцинація тих, кому пощасливило потрапити в МВЦ після 18:00, займала дві години мінімум. Крім того, вакцини банально закінчилися. Нас з дружиною перенаправляли від кабінки до кабінки декілька разів, поки ми не знайшли ту, у якої вакцини були в наявності.

Сама процедура вакцинації: подробиці організації

В одному павільйоні працювали 16 бригад, які складалися з медсестер, реєстраторів і лікарів. Кожна бригада мала 100 вакцин. Всі 1600 вакцин були використані за 8 годин роботи, з 10:00 до 18:00.

Звичайно, що можна було б збільшити кількість бригад, але проблема в тому, що приміщення павільйону було використано максимально розумно. В просторий зал пускають 16 чоловік, які чекають на свою чергу перед ескалатором (тобто у них є можливість дистанціюватися один від одного).

Коли 16 чоловік виходять з МВЦ після вакцинації, інша група піднімається вгору та очікує на свою чергу в іншому залі з розміткою на підлозі. Потім до них підходять медсестри, які ведуть до кабінок в величезному приміщенні, схожому на ангар. Це простір, в якому ти мало контактуєш з іншими та можеш зберігати дистанцію. А найголовніше – в ньому працює потужна система вентиляції, що важливо, враховуючи аерозольний та повітряно-крапельні шляхи розповсюдження коронавірусу.

Взагалі сама процедура щеплення з чергами та реєстрацію займає не більше 10 хвилин. Та ще лікарі роблять укол настільки швидко і безболісно, що навіть діти вели себе досить спокійно. Всі працюють в захисних костюмах, шприци та ампули відкривають при тобі.

Враховуючи все це, заяви про те, що за день в центрах зможуть вакцинуватися 10 000 громадян тепер виглядають, м’яко кажучи, фантастичними. Для отримання таких показників потрібно використати все приміщення МВЦ та збільшити кількість бригад як мінімум в 6 разів. Це величезні ресурси.

Загалом, попри деякий провал в комунікації з населенням (не повідомили про можливість людей проходити без черги та і про саму подію мало говорили в медіа), лікарі, медсестри і навіть Віктор Ляшко чудово комунікували з громадянами на місці і з розумінням ставилися до ситуації. Пенсіонерів, які не були зареєстровані в Дії, спокійно пропускали. Водночас більшість тих, хто стояв у черзі, – це була молодь та люди середнього віку.

Ті, хто отримав першу дозу, через 21 день повинні будуть зателефонувати за одним з наданих реєстраторами телефонів і записатися на повторну вакцинацію, на яку вас викличе ваш сімейний лікар. Центри масової вакцинації поки планують працювати щовихідних.

Ефективність вакцинування

В центрах масової вакцинації люди мають можливість отримати китайську вакцину CoronaVac. Вона зареєстрована в Україні на рівні з такими вакцинами, як AstraZeneca (Covishield) та Pfizer/BioNTech.

Кілька тижнів тому 215 тис. доз вакцин CoronaVac привезли в Україну за контрактом у 1,8 мільйонів доз.

Щодо ефективності вакцини поки немає однозначних результатів. За попередніми даними досліджень, ефективність вакцини CoronaVac становить 78%. Проте результати випробування препарату у Бразилії показали, що ефективність вакцини – 50,3%.

CoronaVac закупили для вакцинування у Туреччині, Малайзії, Індонезії, Філіппінах та Бразилії.

Компанія «Лекхім», яка є представником компанії Sinovac Biotech (виробника вакцин), заявила, що за результатами третьої фази клінічних випробувань у Туреччині ефективність вакцини склала 83,5%.

Водночас треба розуміти, що відсотки вказують на вашу можливість не захворіти на коронавірус, але в будь-якому випадку ви будете захищені від ускладнень, які і спричиняють смерть.

Компанія Sinovac має гарну репутацію на фармацевтичному ринку. Вона розробила вакцини проти гепатиту А, гепатиту А+В, вірусів грипу та інших захворювань. Для створення вакцини від коронавірусу вона використала перевірену часом технологію. CoronaVac – це інактивована вакцина, тобто вона в ній містяться «мертві» частки вірусу, які формують імунітет від COVID-19.

Перевагою цієї вакцини є те, що її можна зберігати при температурі від +2 до +8 С. Також вона найбезпечніша серед представлених на ринку: побічні ефекти мінімальні. Спостерігаючи за собою та членами своєї родини (серед яких є люди похилого віку), які також вакцинувалися, можу відзначити підвищення температури до 37,1 градусів, а також неприємне ниття місця уколу.

Недоліком вакцини є те, що колоти її потрібно двічі з інтервалом у два тижні. Імунітет формується за два тижні після введення другої дози. Весь час до цього людина ризикує заразитися коронавірусом.

У підсумку хотілося б зазначити, що найкраща вакцина – та, яка є доступною. Нам всім хотілося б мати вибір різноманітних вакцин, але, на жаль, наші бажання інколи не відповідають реальності. Коронавірус – це небезпечна хвороба, а тому не варто впускати шанс отримати, може, і «слабку», але вакцину. Крім того, гаяння часу може коштувати життя.

А тому не полініться і відвідайте Центр вакцинації у вихідні.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь