Спецпроєкти

Через 80 років в Україні можуть зникнути дикі білки


Вчені з «Українською природоохоронною групою» змоделювати декілька сценаріїв зміни клімату. У кожному з них популяція диких білок в Україні може зникнути.

Про це стало відомо з дослідження «Української природоохоронної групи».

Чому білки зникнуть?

У дослідженні йдеться, що в Україні до 2100 року може зникнути популяція вивірки звичайної (Sciurus vulgaris).

Вивірки пристосовані до більш холодного клімату. Потепління на території України змінить структуру лісу. Через це білки втратять свої кормові ресурси, тому в нових умовах виживати вони не зможуть.

«Симуляція поширення вивірки за найбільш м’якого сценарію (зростання середньої глобальної температури на 1,5°С) показує можливу втрату 49% ареалу вивірки в Україні до 2100 року. Це мінімальний і невідворотний очікуваний вплив зміни клімату на поширення вивірки», ─ зазначають вчені.

Тобто навіть за найкращим сценарієм вивірки втратять майже половину своєї території проживання в Україні.

Наразі невідомо, скільки популяцій білок залишиться в Україні до 2100 року і де вони проживатимуть.

Є також і найбільш негативний сценарій розвитку подій. Якщо не врегулювати викиди парникових газів в атмосферу, то температура підніметься на 3°С або навіть більше. У такому випадку вивіркам залишиться лише 3% території проживання в Україні.

«Придатна територія для проживання залишиться тільки в Карпатах та на невеликій ділянці у Криму. Це гірські й пригірські райони», ─ пояснює для видання BBC News Україна один з авторів дослідження Григорій Коломицев.

Є ймовірність, що територія проживання через сухіший клімат зміщуватиметься на північ (наприклад, до Росії та Білорусі).

«Найімовірніше, у природі такий тренд зміщення ареалу вивірки… реалізовуватиметься не у вигляді прямої міграції вивірок буквально «на північ», а через дуже складний механізм пристосування до життя в перетворених і суттєво змінених людиною середовищах», ─ додає інший автор моделі Василь Придатко-Долін.

Але, як зазначають вчені, ніші кожної екосистеми зазвичай зайняті, а в Білорусі є і свої білки.

«Реалізація цих сценаріїв, на нашу думку, уведе популяції вивірок у стан, коли їм доведеться вишукувати останні можливості для виживання в історичній місцевості у вкрай несприятливому природному середовищі. За таких умов вивірки волітимуть майже завжди залишатись у довкіллі, яке підтримує людина, і залежати від людини», ─ заявляють вчені.

Раніше ми розповідали, що у світі визнали існування п’ятого Південного океану.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь