Спецпроєкти

Які типи COVID-сертифікатів в Україні запрацюють вже цього літа?


Ми розібрались, які типи COVID-сертифікатів мають працювати в Україні та коли це станеться. Про це читайте в матеріалі bit.ua

Є два варіанти сертифікатів, які будуть відображатися в Дії:

1) Внутрішній сертифікат

Його можна отримати, якщо ви отримали дві дози вакцини, хворіли на ковід протягом останніх 180 днів або отримали негативний ПЦР-тест.

Сертифікат діятиме на території України.

2) Міжнародний

  • Сертифікат про вакцинацію на 180 днів;
  • Після одужання від коронавірусної хвороби (діє 180 днів);
  • Після негативного ПЛР-тесту (діє 72 години).

Це саме той сертифікат, який ви зможете показати прикордоннику в Австрії, наприклад.

Уряд затвердив постанову щодо впровадження COVID-сертифікатів в Україні.

Всі дані для сертифікатів в Дії будуть відображатися з реєстру eHealth.

1 липня ми почали бета-тестування COVID-сертифікату. До бета-тесту може долучитися кожен українець, який отримав дві дози вакцини на території України.

Це важливий процес, який необхідний для того, щоб виявити усі недоліки та максимально оперативно їх усунути перед технічною перевіркою ЄС.

COVID-сертифікати працюватимуть, як й інші документ в Дії. Перевірити, чи дійсний сертифікат – як паперовий, так і той, що у застосунку – можна буде за QR-кодом. Це зручно, адже не потрібно додатково впроваджувати спеціальне обладнання для перевірки.

Розробкою та технічною реалізацією в Дії спільно займаються команди Мінцифри, МОЗ, НСЗУ, МЗС, ДПСУ. Але щоб забезпечити максимально чітку та правильну роботу сертифікатів, потрібне додаткове тестування всіх процесів.

Які дані там будуть відображені?

1) Внутрішній сертифікат не міститиме медичних даних.

Там буде фото, ПІБ та унікальний номер. Таким чином, наприклад, охоронець, який перевірятиме ваш сертифікат, не знатиме, де і коли ви вакцинувалися або коли хворіли.

2) Міжнародні сертифікати міститимуть такі дані:

  • ПІБ, дата народження, унікальний номер сертифіката, країна, що видала сертифікат, уповноважена установа країни;
  • інформація щодо вакцини (кількість доз вакцини, порядковий номер отриманої дози вакцини та дата останньої введеної дози, країна вакцинації);
  • інформація щодо негативного результату тестування від COVID-19 (інформація щодо тесту, дата і час забору зразка біологічного матеріалу та отримання результату дослідження, де проходило тестування);
  • інформація щодо одужання особи від COVID-19 (дата першого позитивного тесту на COVID-19, строк дії сертифіката).

Що сертифікати дають та які можливості відкривають?

У перспективі з сертифікатами міжнародного зразку можна буде вільно подорожувати до країн ЄС, а також інших країн, з якими відбудеться взаємне визнання.

Наша команда закінчила технічну частину роботи над сертифікатами. Ми одразу розробляли їх за всіма технічними вимогами ЄС.

Щодо внутрішнього сертифікату – його можна буде використовувати в Україні у різних життєвих ситуаціях. І найважливіше – він дасть право відвідувати масові заходи без масок та інших засобів індивідуального захисту, якщо всі учасники мають сертифікат.

Яка доля COVID-сертифікатів для виїзду за кордон? На якому етапі виробництва та узгоджень з ЄС ми зараз перебуваємо?

Україна одна з перших країн, яка розпочала комунікацію із командою ЄС стосовно впровадження COVID-сертифікатів.

Ми постійно слідкуємо за інформацією щодо впровадження COVID-сертифікатів у ЄС та світі. Це вперше у такі короткі терміни країни повинні напрацювати універсальні системи обміну інформацією, домовитись про взаємодію, протестувати інновації.

Раніше подібні проєкти міжнародного рівня в Україні та світу втілювались роками. Готувались спеціальні реєстри, узгоджували юридичні моменти, створювались команди тестувальників. COVID-сертифікати – це прискорення у сотні разів.

Після бета-тесту ми чекаємо аудиту системи. Якщо все буде добре, після цього буде політичне рішення ЄС щодо взаємного визнання, щоб українці змогли вільно подорожувати. Ми робимо все для цього, щоб це відбулося якнайшвидше.

Після визнання ЄС українських сертифікатів Україна підписуватиме угоди окремо з кожною державою-членом ЄС для їх запровадження?

Формально будуть різні угоди, у яких будуть зазначені свої вимоги кожної країни.

З якими вакцинами будуть дійсні українські ковід сертифікати?

ЕМА, європейський регулятор ліків, заявив, що Ковішилд, корейську Астразенеку і Короновак не реєстрували.

Відносно закупівель вакцин та проходження процедур визнання – політику в цій сфері формує Міністерство охорони здоров’я України, а не Мінцифра.

Зі свого боку, Мінцифра докладає неймовірних зусиль, що COVID-сертифікати технічно були розроблені, а громадяни України могли подорожувати без перешкод.

Хто може записатися? Зрештою, як це зробити (покрокова інструкція)?

Із 1 липня Мінцифра спільно з партнерами запустила бета-тестування COVID-сертифікатів. Стати бета-тестувальником можна за посиланням: https://team.diia.gov.ua.

Для цього треба буде відкрити застосунок, перейти в розділ «послуги» і обрати «COVID-сертифікат»:

  • натиснути «Згенерувати сертифікат»;
  • підписати Дія.Підписом заяву на обробку медичних даних;
  • після цього необхідні дані підтягнуться з системи е-Health автоматично.

Сертифікат з’явиться поруч з вашими іншими цифровими документами.

Отримання буде максимально швидким та зручним – процес займає кілька хвилин.

Як згенерувати сертифікат через Дію – відеоінструкція від Михайла Федорова.

Що треба знати про подорожі за кордон, читайте за посиланням.

Нагадаємо також, раніше ми писали, що МОЗ повідомило про доступність у центрах масової вакцинації вакцина Pfizer для всіх охочих.

Також це наше відео може бути цікавим:

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь