Спецпроєкти

Ілон Маск минулого століття: помер Сер Клайв Сінклер — творець легендарного домашнього комп’ютера ZX Spectrum


16 вересня помер творець легендарного домашнього комп’ютера ZX Spectrum – Сер Клайв Сінклер. Йому був 81 рік. 

За словами доньки Белінди Сінклер, інженер завжди був сповнений ідей, цікавився технологіями, всюди носив із собою логарифмічну лінійку, а також любив поезію, покер і марафонські забіги.

Сер Клайв Сінклер запам’ятався світу за винахід кишенькового калькулятора та домашнього портативного комп’ютера ZX Spectrum. Піратські копії цього комп’ютера мали шалений попит і в СРСР. Спершу їх випустили на оригінальному процесорі, а потім і на радянських аналогах. 

Перший успіх

У 17 років Сер Клайв Сінклер покинув школу й чотири роки працював технологічним журналістом, щоб заробити грошей на власну компанію Sinclair Radionics. За 18 років існування компанії він випустив портативні телевізори, мобільні радіоприймачі, наручний годинник і калькулятори.

До речі, його ручний калькулятор, який Клайв Сінклер створив у 1970-их, мав популярність. Він був легким, маленьким і поміщався в кишеню. А ще – найдешевшим на ринку.

«Він хотів зробити речі маленькими й дешевими, щоб люди могли собі їх дозволити», – розповіла його донька.

Його ідеї були дивними, тому їх не завжди добре сприймали. Можна сказати, що він пророкував електроавтомобілі, перегляд кіно в телефоні та ще багато іншого. Його винаходи завжди базувалися на доступності в ціні та легкості в щоденному використанні. 

Домашній комп’ютер ZX Spectrum

По-справжньому відомим інженером його зробив домашній комп’ютер ZX Spectrum. У 1981 році Клайв Сінклер заснував нову компанію Sinclair Research Ltd. Через рік, у 1982 році, він випускає комп’ютер ZX Spectrum 48K. До цього він випустив декілька інших комп’ютерів, які також мали популярність. 

Але саме ZX Spectrum 48K здивував усіх. Цей комп’ютер не мав екрана, але приєднувався до телевізора й міг транслювати картинку. Як носії інформації тут були звичайні касети, працював він на базі восьмибітного мікропроцесора Zilog Z80, що мав розвинену систему команд та шістнадцятибітну систему адресації пам’яті. 

Через 17 місяців після релізу було продано мільйон таких комп’ютерів. Своєю популярністю він завдячує не лише кольоровому інтерфейсу, але й низькій вартості. 

Модель із 16 КБ пам’яті коштувала 125 фунтів, а модель із 48 КБ – 175 фунтів. 

ZX Spectrum у народі називали Speccy, його полюбили. А ще цей комп’ютер став ключовим у розвитку британської ігрової індустрії. Хоча в нього й були дивні суперечливі візуальні ефекти та олов’яний звук.

Відомі ігри Jet Set Willy, Horace Goes Skiing, Chuckie Egg, Saboteur, Knight Lore and Lords of Midnight були створені, адже на їхнє розроблення надихнув саме комп’ютер ZX Spectrum.

Геніальні невдачі, що передбачили майбутнє 

Як ми вже згадували, геніальні ідеї Сінклера випереджали час. Ми розкажемо про два його винаходи, які зараз у дещо іншій інтерпретації є популярними на ринку, але тоді призвели до економічного краху компанії інженера. 

«Це були виклики, на які він ішов. Батько придумав ідею й казав: “Немає сенсу запитувати, чи хтось цього хоче, тому що він не може цього собі навіть уявити”», – розповіла донька Белінда Сінклер.

Повністю збитковим винаходом, після якого Сінклер став банкрутом, є маленький одноколірний електричний триколісний велосипед Sinclair C5, який називають прототипом електричного автомобіля. Проте сам пан Сінклер ніколи так не називав свій винахід.

Sinclair C5 мав низку недоліків, через які його не полюбили й висміяли на ринку:

  • його ціна була вищою за авто на бензині;
  • мав вигляд іграшки;
  • не був містким;
  • не мав систем безпеки;
  • виявився нездатним самостійно виїжджати на пагорби, тому водієві доводилося допомагати йому й крутити педалі.

Ще одним невдалим винаходом став кишеньковий телевізор Sinclair TV80. На ньому можна було дивитися декілька телеканалів, і він був достатньо малим, щоб можна було його носити із собою.

Попри те, що зараз багато хто дивиться кіно та відео на YouTube в телефоні, тоді винахід не став популярним на ринку. 

Цікавий факт наостанок

Донька інженера Белінда Сінклер розповідає, що батько ніколи в житті не користувався власними винаходами.

Клайв Сінклер не мав комп’ютера та електронної пошти. У нього не було кишенькового калькулятора, натомість він завжди носив із собою логарифмічну лінійку. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 🧐