Спецпроєкти

У країнах із низьким рівнем доходу щеплено 1% людей. Як на це реагують виробники вакцин?


Amnesty International проаналізувала виробників вакцин від COVID-19, які відмовляються сприяти постачанню в бідні країни та ділитися технологіями виготовлення, що спричиняє кризу в галузі прав людини.

Доповідь опублікована на сайті Amnesty International.

Що не так із політикою виробників вакцин?

«Вакцинація – наш єдиний вихід із кризи. Коли мав би настати час вітати ці компанії, які розробили вакцини, як героїв. Замість цього, на їхній сором і на наш колективний жаль, ми констатуємо цілеспрямоване блокування фармкомпаній передачі технологій із розроблення вакцини та привілейованість багатих держав, що призвело до абсолютно передбачуваної й вкрай руйнівної нестачі вакцин для багатьох інших людей», – заявила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.

Станом на вересень 2021 року у світі введено 5,76 мільярда доз вакцин від COVID-19. 75% цих доз отримали країни з високим рівнем доходів, водночас бідні країни становлять лише 0,3% усіх доз.

Amnesty International проаналізувала діяльність шести виробників вакцин: AstraZeneca, BioNTech SE, Johnson & Johnson, Moderna, Novavax і Pfizer. У міжнародній правозахисній організації заявляють, що виробники вакцин накопичують вакцини для заможних країн, попри те, що ті мають потрібні запаси.

А в бідних країнах доступ до щеплення не мають навіть медичні працівники та люди з групи ризику.

Виробники вакцин, попри заклики ВООЗ і ООН, відмовилися тимчасово скасувати права інтелектуальної власності на технологію виробництва. Це дало б змогу іншим компаніям розробляти вакцини та розповсюджувати їх у країни з гострою потребою.

Як пояснюють у дослідженні, компанії-виробники вакцин відмовилися брати участь у міжнародних ініціативах, які сприяють збільшенню глобальних постачань шляхом обміну знаннями й технологіями. Зокрема можна говорити про ініціативу COVAX.

Наприклад, в Україну в межах COVAX наразі ЮНІСЕФ доставив 4 485 510 доз вакцин різних виробників (Pfizer, Moderna, AstraZeneca та CoronaVac).

У МОЗ заявляють, що до кінця 2021 року в межах ініціативи Україна отримає вакцини від COVID-19 для щеплення до 20% населення.

ВИСНОВКИ

«Попри те, що більшість компаній отримують мільярди доларів державного фінансування та попередні замовлення, розробники вакцин монополізували інтелектуальну власність, блокували передачу технологій та агресивно лобіювали проти заходів, які б розширили глобальне виробництво цих вакцин. Їхня бездіяльність завдала шкоди правам людини, яку зазнали мільярди людей, які досі не мають доступу до рятівної вакцини від Covid-19», – заявили в Amnesty International.

Astrazeneca продає вакцини за собівартістю, видала кілька добровільних ліцензій на виробництво та поставила більшість вакцин у країни з низьким рівнем доходів. Проте відмовляється ділитися технологіями з ініціативами ВООЗ і відмовилася від тимчасового скасування права інтелектуальної власності на технологію виробництва (ТРІПС).

Moderna не доставила жодної дози в країни з низьким рівнем доходу, і лише 12% своїх вакцин країнам із рівнем доходу нижче від середнього. Також компанія не планує до 2022 року постачати більшість своїх замовлень на COVAX. До кінця 2022 року компанія планує заробити 47 мільярдів доларів.

Pfizer і BioNTech у бідні країни поставили 1% свого виробництва, до кінця року планують заробити 86 мільярдів доларів.

«На тлі цієї кричущої нерівності BioNTech, Moderna та Pfizer мають намір до кінця 2022 року заробити 130 мільярдів доларів США. Прибуток ніколи не повинен мати більшу вагу за життя людини», – наголосила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.

Ми розповідали, який принцип роботи вакцин і те, наскільки вони ефективні.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь