Спецпроєкти

Роботи в полі, штучний інтелект у штабі: як технології змінюють війну


У середині жовтня цього року компанія Ghost Robotics показала робопса зі снайперською гвинтівкою. 

Поки що це лише прототип, який має пройти польові випробування. Також є запитання щодо ефективності такого апарата. Ним повністю керує людина: пересування, прицілювання, постріл. 

Але цей маленький і дуже лячний робот наштовхнув редакцію bit.ua подивитися, на що взагалі здатні новітні військові технології та який вигляд повинна мати сучасна армія. 

Найтехнологічніше вбивство в історії. Підготовка

За матеріалом The New York Times

Мохсен Фахрізаде був іранським фізиком та одним із керівників іранської ядерної програми.

Станом на 2021 рік спецслужби Ізраїлю вже провели декілька саботажів та кібератак, щоб зірвати цю програму. Були вбиті п’ять вчених-ядерників, іранський генерал разом із 16 членами його команди. Але дістатися до голови програми так і не вдалося. 

Ізраїльський Моссад (політична розвідка, аналог ЦРУ) не міг просто напасти на таку важливу персону, яку охороняють, на території Ірану. Авіаудар був неможливим, бо іранські сили ПВО просто не дозволили б підлетіти до цілі. 

Маленькі літальні апарати помітили б та дали привід сховати пана Фахрізаде на час небезпеки. Наземна операція також була неможливою, бо спецпризначенцям не вдалося б евакуюватися. 

Спеціально для однієї цілі Моссад розробив автоматичну систему зі Штучним Інтелектом, камерами та кулеметом. Усе це на супутниковому зв’язку. 

Фінальна конструкція мала такий вигляд: популярний в Ірані пікап Zamyad, оснащений камерами та стійкою з кулеметом FN MAG. Також автомобіль начинили вибухівкою, щоб стерти докази. 

Штучний інтелект у зброї був налаштований на те, щоб гасити тремтіння від їзди дорогою та віддачу кулемета. А ще через супутниковий зв’язок існувала затримка сигналу у 1,6 секунди. ШІ це теж враховував. Проте пристроєм все одно керувала людина. 

Фінальна конструкція важила декілька тонн. Ізраїльтяни переправили її через кордон у розібраному стані й зібрали вже на території Ірану. 

Найтехнологічніше вбивство в історії. Операція

Моссад спланувала вбивство дорогою з дому Мохсена Фахрізаде до його роботи. 

Камери в пікапі вміли автоматично розпізнавати обличчя, але для більшої правдивості дорогою розташували інше авто з камерою, яка ідентифікувала науковця, який був за кермом, і його дружину поряд у салоні. 

Фахрізаде їхав у складі колони. Перше авто перевозило охорону, за ним був неброньований чорний «Ніссан», яким керував фізик з дружиною Садіге Гасемі. Слідом прибули ще два авто охорони.

Колона пригальмувала перед лежачим поліцейським саме перед припаркованим пікапом. 

Вся операція зайняла менше від хвилини. Було випущено п’ятнадцять куль, після чого пікап вибухнув.

Мохсен Фахрізаде помер на місці. Його дружину, яка сиділа поруч, кулі не зачепили. 

Глобальний військовий штучний інтелект

Перший в історії керівник програмного забезпечення Пентагона пішов у відставку через те, що США відстає в розвитку військового штучного інтелекту від Китаю й закликав Пентагон докласти більших зусиль у цій гонці. 

Сам Китай заявляє, що до 2030 року планує стати світовим лідером із ШІ – це один із головних стратегічних пунктів країни. 

У США заявляють, що зроблять все можливе для недопущення лідерства Китаю. Журналісти називають військовий ШІ так само важливим як і ядерна зброя.

Джерела: The Atlantic, The Guardian.

То що таке той глобальний військовий ШІ?

Коротко кажучи, це інтелект, який збирає всі можливі дані й аналізує їх. 

По-перше, це посилює можливості спостереження. ШІ збирає супутникові дані, зображення з камер дронів, шоломів бійців, усні рапорти та іншу інформацію. 

Усе для того, щоб у режимі реального часу створити мапу бою або мапу розташування сил. Як у комп’ютерній стратегії, але на полі – реальні люди. Можна буде побачити на екрані своїх, чужих, поле битви, рельєф, показники здоров’я та підказки від ШІ. 

По-друге, керування безпілотниками. За ними закріплені оператори, які визначають, яку зону патрулювати, куди націлити камеру або ракету. 

Проте автономних апаратів у повітрі, на землі й у морі ставатиме дедалі більше, і тримати великий штат операторів не доцільно. 

Керуватимуться вони з одного штабу й усі разом, і кожен окремо. 

По-третє, програмі можна довірити різні дрібні речі, наприклад слідкувати за кількістю припасів й автоматично підвозити їх. Або автоматично евакуювати з поля бою пораненого. 

Тральщики можуть автоматично працювати в мінних полях. Не потрібні будуть мінометні розрахунки за участі людей. Мінометний обстріл керуватиметься з планшета солдата або зі штабу.

Також дуже важливе розпізнавання свій/чужий, яке дозволить безпілотникам завдавати ударів без уточнення керівника й унеможливить вогонь по своїх. 

Уже майже там

Усе перелічене вище вже існує, але наразі є напів автоматичним. 

Технологія розпізнавання облич вже адаптовується для військових потреб. Пункт про вбивство іранського вченого це показав. Так само технологія зможе відрізняти озброєних людей від неозброєних, своїх від не своїх. 

Ракети Javelin після випуску самі знаходять ціль, але спочатку цю ціль їм має показати людина. Те саме стосується й інших ракет з автоматичним наведенням. Спочатку оператор захоплює ціль, потім система сама прокладає до цієї цілі дорогу. 

Повітряні й наземні дрони керуються дистанційно, вони мають певний відсоток автономності та без оператора поки не працюють. 

Люди на полі бою залишаться, але зміниться їхня функція. Вони контролюватимуть і направлятимуть техніку. 

Також залишаються люди в штабах, проте їхнім головним радником стане штучний інтелект.  

США та Китай змагаються в новій гонці озброєнь. Судячи із заяв, результати цієї гонки добре буде видно вже за дев’ять років. 

Також у війнах майбутнього дуже важливими стануть кібервійни. Та про це ми вже писали в матеріалі про найбільші кібератаки в історії, до яких держави не були готові.

Читайте також:

Як друкують зброю за допомогою 3D-принтерів і чому це не подобається владі?

Коли штучний інтелект виходив з-під контролю: найцікавіші випадки

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь