Спецпроєкти

Вперше в історії: астрономи, ймовірно, знайшли екзопланету за межами галактики


Учені знайшли докази існування екзопланети поза межами нашої галактики. Космічне тіло не належить Сонячній системі й обертається довкола зорі за межами Чумацького Шляху.

Про це пишуть у дослідженні наукового видання Nature Astronomy.

Яка нова екзопланета?

Нова екзопланета віддалена від Чумацького Шляху аж на 28 мільйонів світлових років. Місце її розташування – у галактиці Месьє М51, або Галактиці Вир.

Розмір космічного тіла майже такий як у Сатурна, а відстань від чорної діри вдвічі більша, ніж від Сатурна до Сонця. Раніше астрономам вдалося знайти майже 5 тисяч екзопланет, але всі вони були в межах Чумацького Шляху. Більшість із них розташовані на невеликій відстані – 3000 світлових років від Землі.

Як знайшли екзопланету?

Для дослідження космічного тіла науковці використали новий метод. Учені проаналізували зміну яскравості рентгенівських променів, які випромінюють подвійні зорі.

Подвійні зорі – зоряні системи, що складаються з двох зір, які обертаються навколо їхнього загального барицентру.

Раніше для дослідження екзопланет використовували метод проходження. Завдяки цьому методу можна прослідкувати зміну яскравості зір, після чого виявити, що викликало проходження. Та для нової екзопланети цей метод не є дієвим: телескопи не достатньо потужні, а світло розсіюється.

Метод проходження – видиме пересування небесного тіла на тлі видимого диска іншого. Проходження є особливим випадком загальнішого явища – затемнення.

Космічна рентгенівська обсерваторія «Чандра» завдяки новому методу та методу проходження мала змогу зафіксувати відповідне пересування космічного тіла. Тривало це явище близько трьох годин. Цього часу не вистачило, щоб отримати повну інформацію, проте науковці кажуть, що є всі підстави вважати, що це нова екзопланета. Наступне пересування небесного тіла можна буде зафіксувати аж через 70 років.

Раніше ми розповідали, що астрономи відкрили екзопланету з дивною орбітою.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь