Спецпроєкти

Дослідження: у конспірологів більше шансів захворіти на коронавірус і мати ускладнення


Якщо ви думаєте, що конспірологічні теорії – це явище, яке народжене інтернетом і соцмережами, то помиляєтеся. Насправді ж перша задокументована теорія змови пов’язана з пожежами в Римі в липні далекого 64 року.

Вогонь тривав тиждень і зруйнував більшу частину міста. Через масштабність лиха, завданого пожежею, інцидент почав овіватися різними причинами й теоріями. Одна з яких полягала в тому, що сам імператор Нерон підпалив Рим. Хоча, за свідченнями хронологів, його навіть у місті не було.

Конспірологічні теорії виникають із початку появи вірусу Covid-19: змова фармкомпаній, штучно виведений у китайській лабораторії вірус тощо.

Вчені з Амстердамського Вільного Університету (VU University, Amsterdam) з початку пандемії коронавірусу вивчали поведінку та життєві обставини 5745 людей, які вірять у теорії змови щодо Covid-19. Днями їхнє дослідження опублікували в науковому журналі Psychology Medicine.

Загальний висновок цікавий:

Люди, які вірять у конспірологічні теорії щодо коронавірусу, з більшою ймовірністю заразяться й захворіють на Covid-19, а також зіткнуться з негативними наслідками в довгостроковій перспективі, наприклад втратять роботу, гроші й опиняться в соціальній ізоляції.

Публікуємо текст дослідження, який пояснює причини висновку.

Щоб визначити, чи дійсно прихильники ковід-конспірології перебувають у зоні особливого ризику, дослідники з Нідерландів та США у квітні 2020 року провели опитування добровольців щодо їхнього ставлення до нового коронавірусу.

Учасників запитували, чи вважають вони, що коронавірус – це біологічна зброя, яку створили вчені, або змова з метою відібрати в людей їхні громадянські права, або прикриття глобального економічного краху, що насувається.

Кілька місяців по тому та ж група знову відповіла на низку запитань учених. Цього разу їх запитували про те, чи складали вони колись тест на COVID-19, чи був цей тест позитивним або негативним, і чи порушували вони колись коронавірусні обмеження.

Результати дослідження показали, що віра людини в теорії змови про Covid-19 із високим ступенем надійності передбачала позитивний результат його тесту на коронавірус, водночас такі учасники рідше за інших складали тест на коронавірус.

Це підтвердило побоювання дослідників. Як й очікувалося, ці учасники не розглядали нову коронавірусну інфекцію як привід для занепокоєння та дотримання суворих обмежень.

Любителі теорій змови про Covid-19 із більшою ймовірністю приймали надто багато відвідувачів у своєму будинку під час ковідних обмежень та з більшою ймовірністю відвідували переповнені бари чи ресторани. Крім цього, багато прихильників змови втратили роботу й дохід під час пандемії, і дослідники пишуть про те, що ці люди частіше зазнають соціального відторгнення, можливо, через свої погляди.

Однак це дослідження має недоліки, через які вчені не можуть зробити деяких важливих остаточних висновків.

Дослідники підкреслюють, що їхній експеримент не може показати причинно-наслідковий зв’язок, оскільки інші, невраховані фактори могли бути причиною отриманих результатів. Особливо це стосується частини дослідження, присвяченої соціальній напруженості та скороченню доходів учасників.

Також варто зазначити, що, не зважаючи на кількість людей, які взяли участь в опитуванні, він відображає лише ситуацію в окремо взятій країні – Нідерландах – в окремо взятий період.

Утім, не зважаючи на фактори з дослідження, які лишаються під сумнівом, дослідники припускають, що вони мають надійну зачіпку.

Їхні результати вказують на те, що віра в змови про Covid-19 може зрештою становити серйозну й навіть смертельну небезпеку для людини.

Робота міжнародної дослідницької групи була опублікована 13 жовтня 2021 року у виданні Psychological Medicine.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь