Спецпроєкти

Українські кліматичні стартапи: розповідаємо про найцікавіші екологічні компанії


Технологічні інновації впевнено входять у наше щоденне життя. Вони стають буденними, звичними, навіть непомітними складовими нашого побуту. І поки ми думаємо, що технологічні інновації творять далекі Ілони Маски, насправді їхніми авторами є десятки й сотні українських компаній. 

greencubator розповів bit.ua 6 історій українських компаній, які цього року отримали Кліматичні Інноваційні Ваучери* на розвиток власних екотехнологій, що вже роблять наше повсякденне життя “зеленішим”. 

The Good Plastics Company – хороший пластик хорошим людям

Компанія виробляє великогабаритні пластикові панелі за власною технологією з вторинної сировини.

Кожна панель має власну історію походження, адже для її виготовлення беруть лише певний тип пластику. Наприклад, білі панелі виготовляють із холодильників. Різнокольорові – з одноразового посуду. Чорні роблять із відходів побутової електроніки. «Мармурові» панелі – з котушок, а напівпрозорі блакитні – з деталей обладнання на тютюнових фабриках.

Такий розподіл сировини дозволяє переробляти використані панелі ледь не вічність та робити нові продукти без додавання непереробленого, тобто первинного пластику. 

Ці панелі використовують у дизайні інтер’єрів, зовнішньому оздобленні, для виготовлення меблів тощо. Вони можуть замінити більшість типів панелей із непереробленого пластику та навіть стати альтернативою дорогому дереву чи каменю. Панелі Good Plastic уже можна побачити в інтер’єрах магазинів провідних світових ритейлерів, як-от Adidas та Nike в Німеччині та Великій Британії. 

А ще в Лондоні можна побачити скульптуру змішаної реальності Ocean Rise від британської мультимедійної артистки Aphra Shemza, зроблену з панелей Good Plastic. Скульптура встановлена в Кенері-Ворф – діловому кварталі Лондона (збудованому на місці портових доків), щоб нагадати містянам про небезпеку затоплення морем через глобальне потепління. 

Архітектурна студія Ekodar Architectural Studio – жити в гармонії з довкіллям.

Студія розробила проєкт Zemp House – енергоефективний та екологічний багатоквартирний будинок із блоків із технічної коноплі, що має вбудовані технології енергозбереження, енергогенерації, повторного використання води, міського фермерства тощо. Фактично це нова модель багатоквартирного житла з близьким до нуля вуглецевим слідом. Більшість матеріалів, що використовуються в будівництві, підлягають вторинному переробленню з мінімальним впливом на довкілля. 

Проєкт був замовлений для Бостона, який дуже схожий за кліматом на Київ. Проте він може бути реалізований у будь-якій країні та кліматі. 

Необхідність адаптувати проєкт під кліматичні особливості різних регіонів і дала поштовх його подальшому розвитку – створенню цифрового двійника будівель.

Двійник дозволяє вже не архітекторам, а самим девелоперам вибирати з декількох заданих параметрів найкращі технології та рішення для конкретного проєкту й регіону. Це схоже на те, як у ресторані можна скласти свою піцу із запропонованих інгредієнтів. 

Такий підхід допоможе вибрати найкращі варіанти матеріалів і технологій ще на стадії планування, а не в процесі реалізації проєкту. А ще двійник дає змогу порахувати вуглецевий слід будівництва перед розробкою повномасштабного архітектурного проєкту.

Ензим – найкращі дріжджі – ті, що не шкодять довкіллю.

Біотехнологічна компанія, яка працює над виробництвом дріжджів, планує підвищити потужність власних біогазових реакторів та кількість виробленого біогазу, щоб замістити ним природний газ. Надлишки біогазу будуть використовувати на виробництво електроенергії на когенераційній установці. 

Збільшення потужностей біогазових реакторів відбуватиметься завдяки поєднанню їхньої роботи з пелетним реактором. Пелетні реактори традиційно використовують для пом’якшення питної води – водопідготовки. Для очищення стоків така технологія буде використана вперше.

Ця технологія перетворює кальцій у стічних водах на округлі гранули – пелети близько 1 мм у діаметрі. Гранули пелети можна використовувати як вторсировину для виробництва будматеріалів як заміну піску та для зменшення споживання цементу. Для аграріїв пелети можуть бути додатковим мінеральним добривом, адже вони у великих кількостях містять кальцій, магній, менше – сірку, азот та фосфор. Теоретично з них можливо виготовляти штучний мармур, використовувати їх у технології біоцементації тощо.

Запропонована комбінація пелетного з біогазовими реакторами може бути використана не тільки на дріжджовому виробництві, а й на безлічі підприємств спиртової промисловості, паперового виробництва, біогазових установках, що переробляють, наприклад курячий послід із високим вмістом кальцію та мінеральних солей.

Приватна компанія Домініон – фабрика полімерних труб на колесах

Компанія розробила проєкт PIPES.oneмобільний завод на вантажному причепі для виготовлення великих полімерних труб прямо на будмайданчиках. Такі труби використовують у будівництві трубопровідної інфраструктури, як водопроводи, каналізації чи навіть для проєктів майбутнього – підземних шляхопроводів для доставки вантажів безпілотними електромобілями. Однак, такі інфраструктурні проєкти дорогі та довготривалі. Не даремно Ілон Маск назвав власну інфраструктурну й тунельну компанію The Boring Company – нудна компанія.

Ідея мобільного швидшого та дешевшого виробництва полімерних труб «блукала» серед професіоналів давно. Проте досі у світі не було технології, що дозволяла її реалізувати. Для виробництва великих полімерних труб зазвичай потрібна площа близько 1000 кв м, але аж ніяк не звичайний вантажний причіп. 

Більш ніж 30 років досвіду у зварці полімерів, а також накопичені знання зварювальної школи Інституту Патона дозволили інженерам Домініону знайти рішення та створити перший у світі завод труб на колесах.  

Мобільне виготовлення труб мінімізує необхідність різання та зварювання та взагалі знімає потребу транспортування, а отже, зменшується кількість вантажівок на дорогах. Виготовлення труби без стиків знижує вірогідність протікання, а отже, даремних втрат води та ресурсів на ремонт. Полімерні труби можуть лежати в землі десятки років без корозії, а виготовляти сирець для них можна з використанням вторинної сировини. 

Viva Victoria – клімат-контроль на варті врожаїв

Компанія працює над системами резервного водонакопичення та водовідведення побутової, дощової каналізації та дорожніх технологій, як-от люки, решітки, укріплення схилів. А ще власник компанії навчає дітей у власній школі робототехніки «Вперед у Майбутнє».

Ідея створення доступної української технології для автоматичного клімат-контролю виникла після відвідин клієнта. На великій теплиці контроль за її станом здійснювався вручну через інструкції сторожу на стіні. Звісно, що людський фактор та масштаби виробництва призводили до помилок і втрат врожаю. 

Наразі прототип системи клімат-контролю – невелика переносна валіза, вже працює в теплиці клієнта, де аналізує рівень природного освітлення та автоматично відкриває й закриває фіранку теплиці відповідно до сонячної активності. 

Загалом теплиці мають багато модулів і систем: провітрювання, вентиляція, полив, освітлення, контроль наявності води, добрив, погодні станції, контроль температури тощо. Клімат-контроль може аналізувати та керувати кількома або ж всіма параметрами теплиці на вибір фермера. Це дозволить заощаджувати енергетичні ресурси, зменшити викиди CO2 та запобігти втратам врожаю через інфекції, пікові кліматичні умови, людські помилки та інші причини.

Якщо ж дивитися масштабніше на історію з клімат-контролем, то це розмова не лише про теплиці, але й про щоденний комфорт людства, яке зібралося підкоряти інші планети в недалекому майбутньому, і де людина точно не зможе вижити без управління мікро- або навіть і макрокліматом. 

«Лабораторія перспективних ракетних двигунів» – ера «зеленої» авіації 

Дніпровська лабораторія розробляє малі космічні та авіаційні двигуни, які виготовляють лише під використання нетоксичних палив із так званою «нульовою емісією». Це електричні плазмові двигуни та електричні двигуни для малої авіації, що використовують у сільському господарстві, для перевезення гуманітарних вантажів, доставки вантажів до важкодоступних місць тощо. Ще один напрям діяльності лабораторії – ракетні та авіаційні хімічні «зелені» двигуни. Вони працюють на нетоксичних компонентах палива, наприклад перекисі водню та спирті.

Кліматичний Ваучер компанія отримала на завершення розробки безпілотного агарарного дрона – літака для внесення з повітря пестицидів або добрив. У перспективі такий безпілотник швидко замінить застарілі сільськогосподарські літаки Ан-2.

Завдяки можливості зарядити електричний двигун просто під час польоту, використовуючи водень як компонент для зарядки акумуляторів, новий безпілотник зможе покрити радикально більшу площу полів, порівнюючи з поточним поколінням агродронів. Безпілотник на електричному двигуні має значно нижчий рівень шумового забруднення та не залишає великого викиду СО2 після себе.  

*Проєкт «Кліматичні Інноваційні Ваучери» є компонентом програми ЄБРР «Центр трансферу технологій та фінансів у сфері зміни клімату» (FINTECC), що підтримується ЄС у рамках ініціативи EU4CLIMATE. Впроваджується консорціумом на чолі з greencubator, за участі CIVITTA. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь