Спецпроєкти

193 країни ухвалили етичні засади штучного інтелекту: розповідаємо, чому це важливо


26 листопада 2021 року 193 країни, які входять у ЮНЕСКО, ухвалили етичні засади штучного інтелекту.

Про це йдеться на сайті ЮНЕСКО.

Чому ці етичні засади потрібні?

Рекомендації про етичні аспекти штучного інтелекту виступають як гнучка основа для нормативної оцінки діяльності ШІ. В ухвалених правилах на першому місці стоїть гідність та добробут людини, а також прагнення не допустити заподіяння шкоди людству штучним інтелектом.

У цьому документі прописали цінності та принципи для розвитку й використання штучного інтелекту.

У ЮНЕСКО пояснюють, що штучний інтелект є в нашому житті на кожному кроці й допомагає у розв’язанні сотні дрібних чи глобальних проблем, проте він також «приносить безпрецедентні проблеми».

«Ми бачимо зростання гендерної та етнічної упередженості, значні загрози приватності, гідності та свободі діяльності, небезпеку масового спостереження та збільшення використання ненадійних технологій штучного інтелекту в правоохоронних органах, і це лише деякі з них. Досі не існувало універсальних стандартів, які б давали відповідь на ці питання. Світ потребує правил, щоб штучний інтелект приносив користь людству. Рекомендація щодо етики ШІ є важливою відповіддю. Він встановлює першу глобальну нормативну базу, наділяючи держави відповідальності за її застосування на своєму рівні», – ідеться в заяві ЮНЕСКО.

Важливі аспекти документу:

  • захист даних;
  • заборона використання систем штучного інтелекту для соціального оцінювання та масового спостереження;
  • віддавати перевагу методам, які допоможуть ШІ стати більш помітним інструментом у боротьбі зі зміною клімату.

«Рішення, які впливають на мільйони людей, мають бути чесними, прозорими та заперечуваними. Ці нові технології мають допомогти нам розв’язувати основні проблеми сучасного світу, як-от зростання нерівності та екологічна криза, а не їх поглиблення», – заявила помічниця генерального директора ЮНЕСКО із соціальних і гуманітарних наук Габріела Рамос.

Рекомендації про етичні аспекти мають на меті висвітлити переваги ШІ, одночасно зменшуючи ризики, які він несе. Засади є рекомендованого й добровільного характеру для держав-членів. Країни можуть застосовувати положення Рекомендації за допомогою конкретних заходів, що відповідають конституційним нормам та особливостям структури управління кожної держави.

Читати документ англійською або російською.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь