Спецпроєкти

Чи потрібен ITшнику університет і як відрізнити якісні курси від неякісних: експерт Максим Почебут про IT-освіту


16 грудня в Києві відбудеться масштабний форум Synergy IT Business & IT Education. Перед заходом ми вирішили дізнатися, у якому стані зараз українська IT-освіта. 

Розібратися в питанні нам допоміг Віцепрезидент з освітніх питань IT Ukraine та Chief Learning Officer в Sigma Software Group Максим Почебут. 

Як можна охарактеризувати державну IT-освіту? Я чув дуже різні думки на цю тему, від «тотально застаріла» до «дає гарну базу». Де тут об’єктивна реальність?

Правда, як завжди, десь посередині. Факт, що в державних університетах навчальні програми недостатньо гнучкі, і вони не встигають підлаштовуватися під зміни IT-індустрії. Технології змінюються доволі часто, інструменти – ще швидше, і цикл оновлення навчальних програм в ідеалі має становити 8-9 місяців. 

Проте реалії всієї світової освіти такі, що вона є недостатньо гнучкою. Університет – це певна екосистема з великими управлінськими процесами. Не вдасться там швидко оновлювати навчальну програму. Це не IT-курси. Тому в Україні оновлення програми відбувається приблизно так само, як в усьому світі. 

З іншого боку, увесь фундаментальний базис, на якому тримається вся технологічна сфера, викладається на перших двох-трьох курсах університету. Наші університети справді дають якісну базу: це і математична освіта, і міцна база технологічних архітектур та багато інших важливих речей. 

Для балансу треба зазначити, що за останні років п’ять українські університети в напрямку IT-освіти зробили великий якісний крок в оновленні програм. Якщо ми подивимося, вони доволі якісні. Вони фундаментальні та цікаві. Проте можна сказати, що ситуація в освіті не стає кращою, навпаки – гіршою. Чому? Вимоги постійно зростають, потрібна все більша гнучкість програми, якісніше викладання. 

Кваліфіковані викладачі йдуть з університетів, бо існує серйозний розрив в оплаті праці в закладі освіти та в IT-сфері. Значно вигідніше працювати на приватний бізнес. 

Ми приходимо до того, що навіть найкраща у світі програма впирається в те, хто її викладає. Вірогідно, що викладач буде не практиком, а теоретиком, предмет стає нудним, студенти не розуміють, навіщо його вчити, де тут зв’язок із реальною роботою. 

Проблема, як утримати якісних викладачів, не українська – вона світова. Країни заходу та Північної Америки розв’язують її ринковими зарплатами. 

У нашій країні ця проблема розв’язується трішки інакше. Практики з індустрії все частіше приходять викладати в університети. Компанії самі стимулюють працівників на такі кроки, і керівництво вишів радо запрошує професіоналів. У такий спосіб студенти здобувають якісь вузькоспеціалізовані знання. 

За останні 3-4 роки стало важко знайти IT-компанію, яка б не працювала з освітніми проєктами. 

Навіщо компаніям навчати студентів?

Дві причини: 

  1. Університет дає недостатньо вузькоспеціалізованих знань. Тому компанії інвестують свої ресурси, щоб адаптувати студентів до реальності. 
  2. Останні 5-7 років усе більше людей обирають IT-сферу. Більше людей змінюють професію на ITшну, стає більше студентів. Незважаючи на велику кількість спеціалістів, людей в IT все одно не вистачає, щоб задовольнити попит. Позицій дуже багато, з’являються нові вакансії, дуже багато роботи, яку поки нікому робити. 

В Україні в кожному великому місті є локальні IT-курси, також є багато онлайн-курсів. Водночас я спілкуюся з HRами, які постійно кажуть про нестачу кадрів. Це означає, що з неформальною освітою є проблеми?

Я можу сказати, що серед сотень або тисяч IT-шкіл якісну освіту дають, може, з десяток. Це ті школи, які пройшли перевірку часом, пройшли через складнощі, вони викристалізували якісні продукти й гарантують високу якість навчання та можливості працевлаштування.

Компанії з такими школами співпрацюють і знають, що випускники матимуть високий рівень знань. Інший тип шкіл має радше профорієнтаційну функцію. Там є запитання до якості викладання і до релевантності сертифікатів про закінчення. 

Існують якісь маркери, за якими можна відрізнити поганий IT-курс від хорошого?

Перше, що необхідно дивитися – бренд освітньої компанії. Треба прочитати відгуки людей, які закінчили курси. Треба погуглити всю інформацію. Також дивіться на тих, хто викладає, чи вони є практиками, наскільки тісно пов’язані з компаніями. 

Правда, що людина, яка працює над продуктом, навчає краще, ніж аутсорсер?

Це наявний в Україні стереотип. Мені здається, він деструктивний загалом. Є певна історія української IT-індустрії, яка виросла з аутсорсу. Неправильно протиставляти якість спеціалістів аутсорсу й спеціалістів продуктових компаній. 

Працюючи на велику міжнародну компанію, створюючи рішення для мільйонів користувачів, спеціаліст може дати такі інсайти чи кейси, які працівник локальної компанії ніколи не зможе дати. 

З іншого боку, працюючи на продукт, людина може розповісти весь цикл запуску. Це теж унікальний досвід. 

Запитання має бути до унікальної експертизи тренера, а не до того, де він працював. 

Де знайти перший досвід роботи

З 15 великих IT-компаній, усі мають програми підготовки. Вони готові безплатно надати майданчик для підготовки та роботи з нашими тренерами для того, щоб отримати свій перший досвід роботи або здобути необхідні профільні знання. 

Таких програм десятки, і вони є обов’язковими для великих компаній, які є на ринку. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь