Спецпроєкти

Дешево, цікаво та екологічно: як переробити папір удома


На bit.ua є великий проєкт «‎Життя без сміття», у якому ми розповідаємо, як правильно сортувати сміття і бути екофрендлі. Під час пошуку інформації ми дізналися, що макулатуру можна не тільки здавати на перероблення, але й переробляти власноруч.

Наш журналіст Шерман Дрозд перевірив технологію. Ділимося всіма лайфхаками.

Чому виготовлення паперу своїми руками – це цікаво?

Виготовлення паперу вдома не потребує спеціальних знань, навичок і дорогих засобів виробництва. Всі необхідні матеріали ви зможете знайти в себе вдома. Дуже часто ви їх використовуєте в буденному житті.

Водночас потрібно зрозуміти, що ви зможете отримати в результаті гарний і доволі щільний папір. Він чудово підійде для малювання, виготовлення конвертів, візиток, упаков тощо. Його не можна буде використовувати у друці та офісних справах (якщо тільки не хочете здивувати контрагентів або колег).

Peter Ptschelinzew / Getty Images

Технологію виробництва паперу шляхом ручного відливу використовували до появи перших машин, за допомогою яких змогли отримувати папір у вигляді довгих рулонів. Ручний відлив досі використовують у деяких азійських та латиноамериканських країнах. Отриманий таким способом папір коштує доволі дорого, оскільки виробництво займає багато часу та не є масштабним.

Окрім цього, ручну технологію можна побачити в музеях папероробки. Відвідувачі мають можливість самостійно виготовити папір та забрати його додому як сувенір.

Сировина

Як сировину можна вибрати вже використаний папір. Це може бути і списаний офісний папір, і серветки (без залишків на них їжі та іншої органіки), і будь-яка продукція, яка виготовляється на газетному папері. Не підійдуть журнали та будь-який інший глянцевий або мелований папір. Його важко перемолоти. На підготовчому етапі із сировини потрібно видалити бруд, металеві або пластикові елементи.

Підготовчий етап

1) Розірвіть папір на дрібні шматки розміром 3-5 см. Вони не повинні бути надто маленькими. Це потрібно для того, щоб зберегти щільність і міцність кінцевої продукції.

2) Залийте подрібнений папір теплою водою (до покриття маси) і залиште на 3-4 години. Маса повинна розбухнути й стати рихлою. Якщо хочете відбілити папір, то можете додати в суміш склянку оцту.

Фото – Wikihow

3) Далі вам потрібно розпустити папір. Для цього можна використовувати блендер. Не потрібно робити смузі. Вистачить декількох (2-3 секунди) короткотривалих запусків. Коли ми отримали зріджену одномірну масу, можемо додати харчовий барвник за бажанням або різноманітні прикраси (листя дерев, кольорові нитки тощо).

Фото – Paperslurry

Перед відливом для збільшення міцності та підвищення жорсткості листа в масу можна додати 2-3% крохмального клейстеру (змішати одну столову ложку води зі столовою ложкою крохмалю) і перемішати.

Відлив листів

Це найскладніший процес. Вам знадобиться рамка із сіткою. Її можна виготовити самостійно або придбати рамку в художньому магазині розміром А4, а потім прибити до неї дрібну сітку. Можна також використати сито для борошна (найчастіше воно буває круглої форми, а тому в результаті отримаєте круглі листи паперу). Я використовував саме його.

Ви можете наповнювати утвореною сумішшю рамку чи сито, а потім рівномірно розподіляти її по сітці. Також можна набирати суміш збоку зачерпним рухом і піднімати з масою для стікання води.

Якщо є бажання, то можна використати так званий декель – рамку меншого розміру без сітки, яку кладуть всередину рамки із сіткою. У такий спосіб можна створити кромку й отримати більш рівний лист.

Фото – Artsy

Контролюйте кількість зачерпнутої маси. Якщо її буде багато, то ви отримаєте папір для декору. Якщо ж хочете отримати більш-менш нормальний за щільністю папір для писанини, то потрібно, щоб маса не прогинала сітку й рівномірно на ній розподілялася.

Віджим, прес та сушка

Вологий лист паперу після стікання води із сита потребує обережного поводження. Рамку потрібно покласти на тканину, яка добре вбирає вологу та накрити такою самою тканиною виливок. Можна залишити на декілька годин, щоб тканина увібрала зайву рідину. Можна пришвидшити процес, використавши губку для миття посуду. Нею потрібно обережно натискати на тканину, яка накриває виливок. Потім лист паперу потрібно буде зняти, обережно перегорнувши рамку й залишивши таким способом його на тканині.

Можливий варіант сушіння вологого виливка разом із сіткою без знімання із сітки. У цьому разі на папері добре відтвориться структура сітки. Але папір водночас виходить менш щільним, що не завжди є недоліком. Окрім цього, якщо підсушити виливок на сітці, а потім зняти й досушити під тиском (з двох боків гладкі та важкі предмети притискають виливок разом із тканиною), то щільність і гладкість паперу збільшаться.

Фото – Західкнига

Віджатий виливок потрібно спресувати. Для цього на нього кладуть листи креслярського паперу (можна багаторазово використовувати після сушіння) і натискають дерев’яним бруском (краще використовувати прес, але чим багаті, тим і раді).

Завершальним етапом є сушіння. Виливку можна висушувати на повітрі, розклавши листи на гладкій поверхні. Водночас ваш папір матиме вигини.

Фото – teachersherilyn.com

Кращим варіантом буде залишити папір у теплому місці між шматками тканини й під пресом. Потрібно почекати 2-3 дні.

Найшвидший варіант – це сушіння праскою. Помістіть виливку або між тканиною, або між листами креслярського паперу. Потім прасуйте її впродовж 10 хвилин.

Фото – Instructables

Загалом перероблення паперу вдома є не складним, цікавим і корисним процесом. Воно дозволяє надати «нове життя» старим газетам, конвертам, офісному паперу тощо. Сировини існує предостатньо, варто лише поглянути в поштову скриньку. Багато необхідних речей ви знайдете в себе вдома.

Найголовніше – ваші помилки не будуть коштувати дорого. І у вас відкриваються широченні можливості для експериментів. Ваш саморобний папір точно вразить ваших близьких людей.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь