Спецпроєкти

Комплекс Едипа та Електри: як ми вчимося будувати стосунки у дитинстві


Поняття Едипового комплексу й комплексу Електри у психоаналізі ввів Зигмунд Фрейд. Назви цих понять австрійський невролог взяв із грецьких міфів. Як відомо, Едіп вбиває свого батька Лая та одружується з матір’ю Іокастою. Електра, дочка Агамемнона, мала намір убити власну матір. 

Окрім Фрейда, ідею про підсвідомий потяг дитини до одного з батьків протилежної статі розвивав Карл Густав Юнг.

Ці теорії потрібні були Фрейду для пояснення в пацієнтів нервових розладів. За теорією, Едипів комплекс є етапом психосексуального розвитку дитини. Він потрібен, щоб у майбутньому вміти формувати здорові романтичні та сексуальні стосунки.

Як проявляються Едипів комплекс і комплекс Електри?

У віці 3-4 років починається етап розвитку дитини, який Фрейд описував як генітальний. Саме в цей період дитина починає усвідомлювати свою приналежність до певної статі. 

Більшість батьків знають цей вік як період, коли хлопчик говорить мамі, що вона найкрасивіша жінка, що він одружиться з нею, коли виросте. Дівчинка в цей період також тренує свої комунікативні здібності та говорить татові про те, що він найкращий. 

Водночас із матір’ю в дівчинки холоднішають стосунки, аналогічно й у хлопчика з батьком. Дитина відчуває певне суперництво з одним із батьків, однакової з нею статті.

Що варто й не варто робити батькам?

Не треба засуджувати та присоромлювати дитину. Так ви знеціните її почуття, принизите й поглибите дистанцію між вами.

В ідеалі батько на всі прояви любові доньки до нього має спокійно та стримано сказати, що вже має кохану жінку, це його партнерка. А донька для нього особлива, але вона знайде свого партнера, коли подорослішає. 

Те саме стосується і мами хлопчика – слід зізнатися в материнській любові до сина й повідомити, що в неї стосунки з батьком хлопчика, і вона має до нього почуття.

Якщо дитина росте в одностатевій родині

По-перше, не обділювати дитину увагою. Усі прояви любові, потреба в додатковій комунікації, криза 3 років, яка пов’язана із сепарацією дитини від батьків – усі ці фактори свідчать про потреби в особливій чуйності й увазі.

Другий момент. Якщо дитина зростає в такій поширеній моделі одностатевої родини, яка складається з мами й бабусі (тобто в ній виключена роль батька), мати повинна показати дитині роль і значущість чоловіка. Для хлопчика це може бути наставник: тренер, вчитель, репетитор. 

Варто зазначити, що існують культури, у яких проживання комплексів Едипу та Електри не є обов’язковим етапом розвитку. Окрім цього, теорію Фрейда чимало критикували за відсутність доказової бази. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь