Спецпроєкти

«Поворотний момент в історії»: як топи українського IT-сектору відреагували на закон про «Дія Сity»


14 грудня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому проєкт Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні. Цей законопроєкт є податковою частиною спеціального правового режиму «Дія Сity». Розповідаємо, як на «Дія Сity» відреагували топи українського IT-сектору.

Сергій Токарев, керівний партнер у Roosh Ventures

«Учора стався один із поворотних моментів в історії українського IT-сектору. Парламент ухвалив закон, що дає старт Diia City. Попереду ще багато роботи над підзаконними актами та змінами до кримінально-процесуального кодексу, але вже зараз зрозуміло, що “Дія City” – бути!

Що ми отримали? Умови ведення бізнесу кращі, ніж у кожній із сусідніх країн, які конкурують з Україною за інтелекти та людський капітал. Враховуючи всі супутні фактори – податкові ставки в Diia City, наявність топових розробників, рівень витрат на офіси, вартість життя – закладено фундамент для створення одного з найкращих технологічних хабів у світі», – зазначає Сергій Токарев.

Єфрем Лащук, директор із політико-правових питань Асоціації «IT Ukraine»

«Загалом ми позитивно ставимося до намагання влади сприяти розвитку ІТ в Україні. Введення правового режиму «Дія City» є експериментом, утім сподіваємося, що такий режим покращить, а не погіршить умови роботи українського ІТ-бізнесу. Найголовніше, нам як найбільшій IT-спільноті України вдалося відстояти прийнятне податкове навантаження для резидентів «Дія City». Воно буде таким:

 • податок на виведення капіталу – 9%;
 • податок для фізичних осіб – 5%;
 • ЄСВ – 22% від однієї мінімальної зарплати;
 • військовий збір – 1,5%;
 • можливість залучати ФОП для виконання робіт / надання послуг упродовж наступних 3-х років.

Сподіваємося, що народні депутати та урядовці виконають свої обіцянки й не збільшуватимуть зазначене податкове навантаження впродовж 25 гарантованих років.

Якщо говорити про ризики, то, порівнюючи з попереднім варіантом законопроєкту (прийнятому в першому читанні), подальші обмеження щодо співпраці з платниками єдиного податку стосуватимуться не лише тих компаній, які виберуть сплату ПНВК (9%), а й тих, які залишатимуться платниками прибуткового податку на загальних підставах (18%).

Ми виступаємо за те, щоб IT-компанії могли вільно обирати для себе будь-яку модель роботи, якщо така модель не заборонена законодавством. Наразі це стосується і давно апробованої та ефективної моделі залучення ІТ-компаніями ІТ-спеціалістів – платників єдиного податку на 3-ю групу для виконання робіт / надання послуг».

Дмитро Овчаренко, CEO ALCOR

«Вигідною є можливість співпрацювати з айтішниками на підставі трудового договору та податку у 5% у доповнення до ФОП 3-ї групи. Але це все на папері – диявол у деталях практичної реалізації».

Тетяна Шевцова, керівний партнер у «Капітал плюс»

«Податкову частину ДІЯ CITY (законопроєкт 5376) прийнято!
Основа – ПнВК – у Податковому Кодексі! Наші зусилля були не даремними, і нехай наразі ідею втілено тільки для ІТ компаній! Своєю наполегливістю вони досягли бажаного – ПнВК не вихолощений, не спаплюжений фіскальними обмеженнями, додатковим оподаткуванням, і це є спільною перемогою!», – радіє Тетяна Шевцова.

Дмитро Палющенко, адвокат і Team lead практики супроводу бізнесу Juscutum

«Серед сприятливих нововведень – ставки податків та зборів для працівників компаній-резидентів “Дія City” та гіг-фахівців (нової форми співпраці, унікальної для цього режиму). Попри те, що ставки, які обіцяла команда президента, опинилися під загрозою між першим та другим читанням закону, у фінальному варіанті їх вдалося зберегти.

Про повноцінний запуск проєкту “Дія City” сьогодні говорити ще рано. Попри те, що автори законів і самого проєкту прогнозують запуск на початку 2022 року, все залежить від роботи Кабінету Міністрів України, Міністерства цифрової трансформації України та інших профільних міністерств. Вони мають ухвалити підзаконні нормативно-правові акти, щоб забезпечити повноцінну роботу режиму».

Єгор Синицин, партнер, керівник практики оподаткування та трансфертного ціноутворення

«На щастя, текст закону не зазнав суттєвих змін у порівнянні з першою редакцією, та було відшліфовано деякі огріхи.
Ключові податкові принципи, що імплементовано для резидентів Дія Сіті:

 • ПДФО 5% для співробітників резидентів Дія City (незалежно від виду діяльності працівників), ГІГ-контрактерів та авторської винагороди (у сумі, що не перевищує 240 тисяч євро на рік);
 • ПДФО 18% застосовується до додаткових благ;
 • ЄСВ може сплачуватися з 1 мінімальної заробітної плати (за вибором платника розмір ЄСВ може бути збільшений);
 • ПнВК. Резиденти Дія City можуть застосовувати особливий принцип оподаткування прибутку – податком на виведений капітал (ставка 9%). Правила оподаткування ПнВК є досить складними та містять суттєву кількість операцій, які підлягають оподаткуванню, окрім безпосередньо розподілення прибутку».
   

Анатолій Амелін, стратегічний директор TitanEra LLC

«Без перебільшення Подія року! В Україні з 2022 року запрацює ННВК! Жодна країна не зробила ривок у залученні інвестицій та розвитку економіки, не утворюючи водночас стимули. Мабуть, Дія Сіті – перший такий приклад, де ми можемо конкурувати з іншими країнами».

Олександр Конотопський, СЕО Ajax Systems

«Податки – це важливий чинник, що впливає розвиток бізнесу. Чим вони менші – тим більше можна реінвестувати в бізнес. Українські підприємці не мають простого доступу до грошей. Кредити отримувати тяжко, венчурних фондів мало. Єдиний спосіб піднімати бізнес – бутстрапити, реінвестувати. Податок на виведений капітал цьому сприяє. Та й розмір податку більш ніж конкурентний.

Це найкращі податкові умови у Європі. І одні з найкращих у світі. З відомих мені юрисдикцій крутіше тільки Дубай. Але якщо подивитися сукупність факторів у вигляді клімату, наявність висококваліфікованих спеціалістів, непрямих податків у вигляді трудових ліцензій, цін на офіси та вартість життя – Українська “Дія Сіті” – найкраща юрисдикція з усіх мені відомих», – пише у Facebook Конотопський.

Валерій Красовський, співголова ІТ-комітету Європейської Бізнес Асоціації

«Насправді об’єктивно ННВК – це найкрутіше, що є в законі. ННВК 9% – це дуже класні умови, особливо зручні для продуктових компаній, які багато інвестують, але й для сервісних теж – раніше такого в Україні не було ніколи. Якщо на пальцях пояснити, це податок, який платиш, якщо виводиш гроші з компанії. Якщо ти гроші інвестуєш навіть із прибутку, вони не оподатковуються взагалі. Це мотивує бізнеси більше вкладати в розвиток.

Також дуже добре, що ІТ асоціаціям (ІТ комітет ЄБА, ІТ України, Харківський ІТ кластер) вдалося відстояти незмінну податкову ставку для всіх співробітників ІТ компаній. Це дуже серйозне досягнення та заслуга проактивного ІТ бізнесу, Віцепрем’єр-міністра Михайла Федорова та проєктної групи».

Які фактори можуть бути потенційними ризиками для IT-спільноти?

«Ризики полягають у можливій зміні податкових ставок у майбутньому новими урядами. Хоча й у законі є для цього запобіжники, що ставки мають бути незмінними протягом 25 років, але такий ризик зберігається. І головне – очікуємо на підпис Президента.

Також, звичайно, потрібно буде попрацювати, щоб контролюючі органи правильно сприймали всі нововведення в законі й не чіплялися до компаній. Наприклад, це гіг-співробітник і той же ННВК».

Андрій Астапов, керівний партнер Eterna Law

«Ухвалення Законопроєкту №5376, безумовно, є важливим кроком на шляху розвитку ІТ сфери в Україні. Створення прогресивної та зрозумілої системи оподаткування – вимога більшої частини представників ІТ-індустрії, яка нарешті знайшла своє відображення на законодавчому рівні.

Прийняття системи оподаткування, баланс, якої фактично був розроблений та запропонований представниками ІТ-індустрії, створює в Україні дійсно конкурентні умови для залучення іноземних інвестицій в розвиток ІТ сфери», – наголошує експерт.

Максим Завальний, директор, head of M&A Tax у КPMG Ukraine

«Те, чого ми всі так чекали, сталося. Сьогодні Верховна Рада України ухвалила податковий блок режиму “Дія Сіті”. А що далі, спитаєте Ви? А далі треба добре подумати, як це може вплинути на структуру IT-бізнесу в Україні загалом та окремо в кожному конкретному випадку».

Любомир Остапів, партнер iplan.ua

«Хороші новини! В Україні й так одні з найкращих світі умов для податків ІТ-сфери, а після ухвалення ДІЯ СІТІ відкривається ще більші можливості!! Навіть стартапи на ранніх стадіях цілком можуть, на мою думку, реєструватися в Україні!».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь