Спецпроєкти

Астронавти на МКС зможуть друкувати бинти з клітин власної шкіри


Астронавти на МКС зможуть друкувати бинти з клітин власної шкіри, для цього розробили портативний біопринтер.

Про це пишуть у NASA.

Як працює цей портативний біопринтер?

Оскільки в невагомості звичайні перев’язувальні матеріали є неефективними, потрібно було вигадати інший спосіб надання першої допомоги в космосі.

Для цього розробили портативний біопринтер Bioprint FirstAID для друку бинтів із клітин шкіри людини. Принтер працює в ручному режимі й не потребує зарядки. За виглядом він нагадує шурупокрут.

Клітини людської шкіри змішують у пристрої з біологічними чорнилами. Через десять хвилин виходить матеріал, який нагадує гіпс.

Цим матеріалом можна покривати різноманітні рани, наприклад опіки.

«Оскільки космічні польоти людини стають все більш довготривалими на орбіті Землі, на Місяць і в майбутньому на Марс, важливо точно й адекватно визначити та охарактеризувати фактори ризику для здоров’я людини, пов’язані з умовами навколишнього середовища. Крім того, дуже важливо оцінити, визначити та встановити найбільш ефективні та економічні способи запобігання, пом’якшення та вирішення цих ризиків, протидіючи, де це можливо, небезпеці космічного середовища. Наприклад, змінене загоєння ран у космосі ускладнює лікування більших травм. Біодрук живої тканини пропонує багатообіцяльний інструмент для подолання цієї проблеми», – розповідають розробники.

Учені також додають, що клітини шкіри людини можуть збирати в астронавтів перед вильотом у космос. Тому в невідкладній ситуації можна отримати негайне лікування без будь-якої затримки.

Наприкінці 2021 року біопринтер відправили на МКС на ракеті SpaceX. Бета-версію без клітин шкіри з гелем-імітатором тестуватимуть космонавти на станції. Вони перевірятимуть, чи міцні такі бинти й чи зручно їх друкувати в невагомості.

«Для демонстрації гель-імітатор наноситиметься на обгорнуту фольгою кінцівку члена екіпажу», – пояснили розробники.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь