Спецпроєкти

Гранати, сльозогінний газ та відставка уряду: що відбувається в Казахстані


У Казахстані третій день протестують проти зростання цін на скраплений газ. Стихійні акції в країні переросли в зіткнення з правоохоронцями. Розповідаємо, що сталося.

Початок протестів

2 січня в Казахстані в нафтовому місті Жанаозені розпочалися масові протести через підвищення ціни на зріджений газ для автомобілів. Більшість мешканців заходу країни користуються саме цим газом. Зазначимо, вартість газу на АЗС підскочила удвічі – з 55-60 тенге за літр до 120 тенге. Мітингувальники вимагали зниження ціни на газ, транслюючи ідею, що «несправедливо, що люди змушені вимагати доступності газу в багатій на вуглеводні країні».

Згодом мітинги поширились і на інші міста Казахстану. За словами очевидців, один із найбільших мітингів зібрався в місті Актау: там одночасно протестували декілька тисяч людей. Серед їхніх вимог з’явилися ще й політичні. Активісти вигукували гасла «Уряд у відставку» та «Старий, іди», чим власне й вимагали остаточно піти з політики Нурсултана Назарбаєва.

Через масові заворушення в Нур-Султані (колишній Астані), столиці Казахстану, сьогодні вже блокується інтернет. Також у країні перестала працювати безготівкова система оплати, а дротові зв’язки та інтернет від’єднали й в Алмати.

Дії влади

Протести в Казахстані не припиняються і тривають навіть вночі. Вранці 4 січня в Актау відправили урядову комісію для «розв’язання проблеми в інтересах стабільності країни». Влада країни після переговорів із мітингувальниками погодилася на зниження цін на скраплений газ. Відтак ціну знову встановили на рівні 50 тенге.

4 січня Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв запровадив у країні надзвичайний стан та оголосив комендантську годину в Алмати. Такий режим передбачає заборону на мирні збори, страйки та інше.

Згодом президент прийняв рішення відправити у відставку уряд. Тимчасово виконувати обовʼязки премʼєр-міністра буде Аліхан Смаїлов, перший заступник голови уряду. Члени уряду продовжать виконання своїх обовʼязків до затвердження нового складу.

«Відповідно до статті 70 Конституції Республіки Казахстан постановляю: прийняти відставку уряду Республіки Казахстан», – ідеться в документі.

Понад 200 затриманих під час розгону протестів

Сьогодні, 5 січня, в МВД повідомили, що в Казахстані під час масових протестів за порушення громадського порядку затримали понад 200 людей. Окрім того, постраждали 95 співробітників органів внутрішніх справ та ушкоджено 37 службових автомобілів.

«Окремі групи громадян перекривали дороги, блокували рух транспорту, порушуючи громадський порядок, спокій громадян і систему життєзабезпечення населених пунктів», – повідомляють у міністерстві.

Також правоохоронці розповідають, що були зафіксовані випадки використання з боку натовпу палиць, газових, перцевих балончиків та пляшок із запальною сумішшю. Про точну кількість постраждалих серед демонстрантів влада не повідомляє. Утім, місцева поліція каже, що в казахському місті Алмати під час масових протестів постраждали вже понад 500 людей.

«За 13 фактами застосування насильства щодо представників влади, хуліганства, нападу на будівлі державних органів розпочато досудове розслідування», ­– заявили в МВС Казахстану.

Штурм мерії

Сьогодні, 5 січня, тисячі протестувальників прорвали кордони поліції, розпочали штурм будівлі акімату (мерії) міста Алмати. Очевидці кажуть, що демонстранти були озброєні гумовими кийками та щитами. Згодом мітингарі захопили акімат. Мерія горіла, у ній вибиті вікна та двері. Крім того, частина активістів намагалася прорватися до сусідньої будівлі – колишньої резиденції президента.

Окрім того, повідомляли про пожежу в одному з бізнес-центрів, де розташований офіс владної партії «Нур Отан» та захоплення з боку активістів найбільшого аеропорту. На момент написання новини, пожежу влаштували на державному телеканалі «Казахстан» в Алмати. Перший поверх будівлі повністю зруйнований.

Українців просять утриматися від поїздок у Казахстан

Водночас громадян України в період з 5 до 19 січня 2022 року закликають утриматися від поїздок до Казахстану через запровадження там надзвичайного стану. Про це повідомило посольство України в Казахстані на сторінці у Facebook.

«У зв’язку з введенням з 05 січня по 19 січня 2022 року надзвичайного стану в м. Алмати, Алматинській та Мангістауській областях рекомендуємо утриматися від прибуття до Казахстану, а громадянам, які перебувають на території Казахстану, утриматися від відвідування місць масового скупчення людей на період надзвичайного стану в країні», – ідеться в повідомленні.

У разі необхідності та надзвичайних ситуацій громадяни можуть звернутися до посольства України в Казахстані на гарячу лінію +7(705)7556610.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь