Спецпроєкти

Складна особистість, ігрова залежність та розлад вибіркового харчування – що змінилось у новій редакції Міжнародного класифікатору хвороб


МКХ-11 – це 11 перегляд Міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям. У попередній 10-й редакції налічувалося 14 400 найменувань. У нинішній класифікації, що набула чинності 1 січня 2022 року, найменувань 55 тисяч. Та це не значить, що хвороб стало вчетверо більше. 

Класифікація також включає стани та особливості, які завдають проблем і змушують страждати. 

Що нового з’явилося у класифікаторі – розповідаємо докладно.

Розроблення нової редакції класифікатора зайняло приблизно 10 років. У ньому взяло участь понад 300 фахівців із 55 країн світу. 

Документ розробляє, редагує та публікує Всесвітня організація охорони здоров’я. У МКХ-11 з’явилися нові розділи. Окремо винесено розділи щодо народної медицини, сексуального здоров’я.

Сексуальні розлади: нові та відомі 

Трансгендерність більше не хвороба, а визнана станом, що стосується сексуального здоров’я. Тож тепер психіатр не лікуватиме це, а навпаки, людині з трансгендерністю мають допомогти перейти в новий стан / тіло. 

ВІЛ тепер вважається хронічною хворобою. 

Діагноз гермафродизм зник, тепер він називається порушенням гендерної рівності.

Хто така складна особистість?

Складна особистість – не новий діагноз у класифікаторі. Насправді цей термін поєднує розлади особистості. Оскільки психіатри часто діагностували той чи інший розлад, приміром маніакально-депресивний чи обсесивний. Але водночас у пацієнта були виражені риси іншого розладу, наприклад тривожний розлад. 

У такий спосіб складна особистість – дещо узагальнене поняття.

З’явився новий адиктивний розлад – ігрова залежність

Gaming disorder – термін, який з’явився в 11 редакції, варто відрізняти від лудоманії або гемблінгу – залежності від азартних ігор. МКХ виділяє залежність від ігор як окремий вид адикції. Зазначимо, що факт наявності ігрової залежності говорить про можливий розвиток інших видів залежностей – наприклад, хімічної. 

Важливо зазначити, що ігрову залежність можуть діагностувати, якщо залежна поведінка спостерігається щонайменше протягом 12 місяців.

Через усі складнощі з нововведеннями період адаптації медичних працівників до нової редакції продовжили до 2027 року.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь