Надзвичайний стан, АТО та допомога ОДКБ: у Казахстані тривають протести
У Казахстані досі тривають протести. Десятки учасників в Алмати були вбиті внаслідок дій правоохоронних органів. Розповідаємо головне.
Надзвичайний стан
На всій території Казахстану запровадили надзвичайний стан. Про це повідомляють місцеві медіа. Раніше надзвичайний стан був запроваджений лише в деяких регіонах, де відбувалися найзапекліші зіткнення.
У столиці країни Нур-Султані не працює інтернет. Жителі не можуть зняти готівку в банкоматах. Платежі інтернетом, зокрема в транспорті, не приймаються.
Надзвичайний стан передбачає:
- комендантську годину з 23:00 до 7:00;
- створення комендатур на чолі з начальниками поліції;
- заборону на проведення масових заходів;
- встановлення обмежень на свободу пересування, зокрема в транспорті;
- обмеження в’їзд у кожний регіон та виїзд із нього;
- перевірку документів, особистий огляд, огляд речей та транспортних засобів;
- заборонену на продаж зброї та боєприпасів, особливий режим обігу ліків та алкоголю;
- тимчасове вилучення зброї та боєприпасів у мешканців.
У місті Талдикорган у знак протесту казахстанці повалили памʼятник експрезиденту країни Нурсултану Назарбаєву.
«Антитерористична операція» в Алмати
Силовики та військові сьогодні, 6 січня, провели в Алмати «антитерористичну операцію». Про це повідомив Telegram-канал «Sputnik Казахстан». На площу Республіки вивезли приблизно 50 одиниць техніки, зокрема БТР, бронемашини та військові вантажівки з озброєними силовиками. На той момент на площі перебувало близько 200 протестувальників.
Згодом військові взяли в кільце протестувальників, і між військовими та озброєними людьми почалася інтенсивна перестрілка. Через кілька годин військові покинули площу, а декілька протестувальників залишились на місці. Окрім того, вночі була спроба штурму будівлі відомства, тому всі адміністративні та урядові будівлі у столиці Казахстану взяли під посилену охорону, біля аеропорту також стоїть військова техніка.
Допомога ОДКБ
Щоб вгамувати протести, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся по допомогу до Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), військового альянсу під проводом Росії. Нинішню ситуацію в Казахстані Токаєв називає «зовнішньою загрозою».
«Покладаючись на договір про колективну безпеку, я сьогодні звернувся до глав держав ОДКБ – надати допомогу Казахстану в подоланні цієї терористичної загрози. Насправді це вже не загроза, це підрив цілісності держави та найголовніше – це напад на наших громадян, які просять мене як главу держави терміново надати їм допомогу», – заявив Токаєв.
Після цього звернення прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, який очолює Раду колективної безпеки ОДКБ, повідомив про рішення направити колективні миротворчі сили до Казахстану.
За офіційними даними, чисельність миротворчих сил ОДКБ – близько 3600 людей.
Кількість постраждалих
Унаслідок протестів у Казахстані постраждали вже понад тисяча людей. Про це розповіла перша заступниця голови МОЗ республіки Ажар Гиніят.
«Унаслідок протестів у республіці Казахстан постраждало вже понад тисяча людей, 400 осіб госпіталізовано, 62 особи в реанімації. Терористи нападають на лікарів, постраждали десять медпрацівників. Просимо не заважати медпрацівникам працювати, щоб карети швидкої медичної допомоги могли своєчасно доїхати до постраждалих», – сказала Гиніят в ефірі державного телеканалу «Хабар-24».
Окрім того, міністерство внутрішніх справ Казахстану заявило, що під час заворушень у низці регіонів Казахстану загинули вісім співробітників поліції та військовослужбовців Нацгвардії. У відомстві заявили, що «від рук натовпу, що безчинствує, постраждали сотні людей», і що акти вандалізму та мародерства організували провокатори.
Жертвами вуличних боїв між казахстанськими силовиками та протестувальниками стали вже десятки людей. У мережі поширюється відео з моргу, де тіла загиблих, накриті простирадлами, лежать на каталках або в чорних пластикових мішках на підлозі.
У головах багатьох убитих видно вхідні отвори від куль. Судячи з усього, їх застрелили снайпери силовиків. Є і вогнепальні поранення у грудну клітку.