Спецпроєкти

Виверження вулкана Хунґа Тонґа-Хунґа: ударні хвилі зафіксували навіть на станції «Академік Вернадський»


Виверження вулкана Хунґа Тонґа-Хунґа зачепило всю Землю. Його відгуки зафіксували навіть в Україні й на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді.

Що відомо?

У суботу, 15 січня, у Королівстві Тонга, що розташоване в південній частині Тихого океану, відбулося виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай.

«За попередніми оцінками, індекс експлозивності (VEI) досягав 5 або навіть вище, а стовп попелу та продуктів виверження піднявся на висоту понад 20 км (тобто в нижню стратосферу) і супроводжувався розрядами блискавок! На супутниковому знімку, отриманому апаратом Himawari-8 у різних діапазонах, можна помітити масштаби виверження», – розповідають у Харківському регіональному центрі з гідрометеорології.

Виверження супроводжувалося землетрусами магнітудою 5–5,8. Через це виникли хвилі цунамі, заввишки 1–4 метри. Цунамі обрушилися на острів Тонга та дійшли до Японії.

Також звук вибуху чули понад 9300 км від місця подій у Північній Америці на території Аляски в районі міст Анкорідж та Фербанкс.

«Але якщо звукові хвилі поширилися настільки далеко, то ударні обігнули всю планету двічі! Підтвердженням цього є численні вимірювання цифрових барометрів у багатьох країнах. Чутливі датчики засікли стрибок щільності повітря (отже, і атмосферного тиску), що добре помітно на барограмах», – додають у Харківському регіональному центрі з гідрометеорології.

Ударні хвилі в Україні

Ударні хвилі зафіксували навіть в Україні, а зокрема в Харкові, Дергачах, Сахновщині й у Вертіївці.

  • Перший стрибок був ввечері 15 січня близько 21 години за місцевим часом, приблизно через 15 годин після найпотужнішої фази виверження.
  • Вторинний стрибок тиску – о другій половині ночі 16 січня.

Від вулкана Хунга-Тонга до Харківщини 18 тисяч кілометрів. За даними Харківського регіонального центру, ударна хвиля поширювалася зі швидкістю близько 1100 км/год.

«Зрозуміло, що людським організмом подібну подію ніяк не можна відчути через її слабку інтенсивність на такій далекій відстані, і якби в нашому розпорядженні не було таких чутливих приладів, то ніхто б і не знав про глобальний прояв наслідків виверження», – пояснюють у регіональному центрі.

Ударні хвилі на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді

«Хвиля дійшла до нас висотою 60 см, і це з урахуванням того, що акваторії вкриті суцільною кригою». Вона відображена на самописці, який фіксує зміни приливних течій океану, а також на відео. Українські полярники, які в цей час продовжували відкопувати від снігу доріжку на причал Jetty, також помітили незвичне коливання вод», – розповідають на станції «Академік Вернадський».

На станції «Академік Вернадський», за більш як 7800 км від місця виверження, ударні хвилі, викликані вулканом, зафіксували 5 січня о 17-й годині UTC.

«В момент виверження біля жерла поширюється вибухова хвиля, яка в міру зниження енергії через кілька десятків кілометрів перетворюється на звукову, а через сотні і тисячі км переходить у коливання атмосферного тиску, яке і вловлюють чутливі датчики», – пояснюють на станції «Академік Вернадський».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь