Спецпроєкти

Вчені створили надлегкий матеріал, який удвічі міцніший за сталь


Вчені з Массачусетського технологічного інституту створили надлегкий матеріал, який удвічі міцніший за сталь – двомірний поліарамід (2DPA-1).

Про це пише Massachusetts Institute of Technology.

Що відомо про новий матеріал?

Вчені з Массачусетського технологічного інституту хотіли створити двомірний полімер, але раніше існувала проблема: полімери роблять із простих молекулярних ланок – вони обростають новими й новими частинками, перетворюючись на ланцюги. Але роблять це хаотично. Тому під мікроскопом полімер подібний до хвилястих ниток.

Через це його не використовували в галузях, де від матеріалів потрібна висока міцність та зносостійкість.

Водночас науковці розуміли, що отримають двомірний полімер, якщо змусять молекулярні ланцюги зростати лише в одній площині. Щоб розв’язати цю проблему, хіміки обмежили здатність молекул хаотично обертатися і змусили ланки формувати особливо міцні зв’язки. У них вийшло створити впорядковану, легку та міцну структуру.

«Пластик раніше не розглядався як потрібний матеріал для виробництва опорних конструкцій будівель, але двомірний поліарамід може так використовуватися. Він має дуже незвичайні властивості, і нас це радує», – заявив професор Майкл Країно.

Схематичне зображення двомірного полімеру та варіанти його потенційного використання.

У двомірного полімеру, порівнюючи його зі сталлю, ушестеро менша щільність, але водночас він удвічі міцніший. Сере цікавих властивостей цього матеріалу також є:

  • учетверо стійкіший до деформацій, ніж куленепробивне скло;
  • непроникний для газу та рідини.

Хоча раніше вважалося, що створити матеріал із такими характеристиками – неможливо.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь