Спецпроєкти

В 2021 році шахраї вкрали у українців 484,6 млн грн: поради, як захиститися


Онлайн-покупки в Україні здійснюють приблизно 11 млн людей. Показники “доходу” аферистів у 2021 році зросли практично вдвічі в порівнянні з попереднім роком. Українці втратили близько 484,6 млн гривень.

Таку тенденцію активності шахраїв підтверджують і дані OLX. Згідно з опитуванням, влітку 2021 року кількість українців, які зіткнулися з шахрайством під час онлайн-шопінгу, збільшилася з 22% до 45%. За даними ЄМА, середній “чек” шахраїв дорівнює 4 750 грн.

Які схеми обману є в онлайн-шопінгу?

Передплата

На платформі виставляють оголошення неіснуючого товару, часто за дуже привабливою ціною. Потенційний покупець відгукується на пропозицію, і шахрай шляхом маніпуляцій і тиску схиляє жертву до повної чи часткової передоплати. 

Отримавши гроші на картку, псевдопродавець зникає. Часто в цій схемі зловмисник може якийсь час запевняти людину, що скоро відправить посилку чи переконувати, що вона в дорозі та навіть надіслати підроблений скриншот служби доставки.

За минулий рік в OLX зафіксували 6 тисяч звернень із вимогою передоплати. Новою, проте не дуже популярною, виявилася схема, коли за передоплатою обманювали продавців: користувач надсилав товар, але гроші не отримував. Таких випадків було близько 200.

Фішинг

Цілеспрямована атака на користувача, який купує чи продає товари, замовляє послугу чи доставку онлайн. Завдання шахрая — прикинутися продавцем або покупцем (залежно від ситуації), втертися в довіру та отримати платіжні дані, а значить — і доступ до рахунку.

Спілкування найчастіше відбувається поза платформою. Головне завдання — надіслати жертві посилання на фішинговий сайт у сторонньому месенджері, який може візуально копіювати платіжну сторінку будь-якої компанії або бути сайтом-клоном відомої платформи.

На чому люди обпікаються: вказуючи в підробній формі номер картки, термін її дії, CVV, а іноді й баланс, жертва фактично передає свій рахунок під повний контроль шахраю і втрачає всі свої кошти або стає заручником кредитів.

Протягом 2021 року в компанії OLX щодня фіксували в середньому 30 звернень, пов’язаних з фішингом. Варто відзначити, що шахраї стали частіше обманювати поза платформою саме продавців: кількість подібних звернень збільшилася у 6 разів.

З роботою моделей штучного інтелекту на OLX, які щодня перевіряють 45 тис підозрілих профілів, аферистам украй невигідно працювати в межах сервісу. Лише наприкінці 2021 року компанія щомісяця блокувала 5,5 тис. профілів, пов’язаних із фішингом.

Правила безпеки

Оскільки найпоширенішим методом обману під час шопінгу залишається фішинг, нагадаємо базові правила від OLX:

  1. Обговорюйте деталі угоди лише в чаті офіційного сайту або застосунку, де плануєте купувати чи продавати.
  2. Не переходьте до інших месенджерів та за сторонніми посиланнями, які вам надсилають потенційні покупці чи продавці.
  3. Завжди перевіряйте адресу сайту, на якому домовляєтеся про покупку/продаж. До речі, перевірити чи посилання справжнє можна, наприклад, у Центрі підтримки клієнтів та на освітньому сайті Онлайн-захист.
  4. Не довіряйте отриманим скриншотам, чи то правила платформи, робота послуги або чеки про оплату. Їх можна підробити. Читайте уважно, як працює сервіс та його послуги лише на офіційних сайтах компанії.
  5. Нікому не повідомляйте тризначний CVV-код на звороті картки, баланс та термін дії, коди-підтвердження від банку в SMS. Якщо ви продаєте товар, то 16-значний номер картки — єдине, що можна вказувати під час угоди. Якщо ви купуєте, звертайте увагу на адресу сайту та платіжну форму, в яку вводите свої дані для оплати.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь