Спецпроєкти

Криза ідентичності: що це і як пережити такий період з максимальною користю для себе?


Багато хто звик вважати, що криза ідентичності – це історія, яка трапляється у підлітковому віці. Втім, дорослі від неї теж не застраховані, тож важливо не ігнорувати цей стан та свої почуття у ньому. 

У статті рекомендаціями  щодо переживання кризи ділиться Ігор Погодін – гештальт-терапевт із 27-річним досвідом роботи, засновник Академії практичної психології.  

Криза ідентичності & дитинство/підлітковий вік

Термін криза ідентичності запровадив німецький психолог Ерік Еріксон. Еріксон також є співавтором комплексної психоаналітичної теорії, яка визначає серію з восьми стадій. Ці стадії охоплюють життя людини починаючи з дитинства і завершуючи старістю. 

У пубертаті, зазначав Еріксон, важливими питанням є «Хто я? Ким я можу бути?». Підлітки стикаються з великою кількістю протиріч; мають багато бажань та потреб, які не завжди в змозі реалізувати; вчаться справлятися з соціальними контактами, що активно зростають.

На цьому етапі життя підлітки формують свій образ «Я». Усе, що можуть дати їм дорослі – це підтримка, якої вони так потребують, але при цьому воюють проти неї. Точка опору дозволить не почуватися самотнім, розуміти – поруч є люди, які люблять, приймають і завжди готові дати пораду. 

Більше інформації про те, як правильно вибудовувати комунікацію з підлітками і дорослими, можна знайти на YouTube-каналі Ігоря Погодіна.  

Криза у дорослих

Втім, не тільки підлітки переживають кризу. На певному етапі життя доросла людина може усвідомити, що її способи існування вже не підходять під уявлення про себе. На цьому етапі хочеться щось змінити, почати рухатися в іншому напрямку. Через розгубленість від руйнування попередніх уявлень про своє життя і самого/-у себе трапляється криза. 

На простому прикладі – ви вважали себе сильною і сміливою людиною. Та певні події довели, що насправді ви маєте доволі багато страхів, і відчайдухою вас назвати складно. Тобто ваше уявлення про себе не співпадає зі справжнім образом і тим, як вас бачать інші люди.

Важливо – цей період не є чимось однозначно негативним. Криза тягне за собою необхідність трансформації уявлення про себе. Ви немов отримуєте звістку від вашого життя, що настав час змін – змін уявлення про себе у світі. Насправді це колосальна можливість пізнати свої справжні бажання та потреби та реалізувати їх.

Та не варто чекати на кризу ідентичності, щоб поринути у всі ці тонкощі пізнання. Це можна зробити за допомогою нових знайомств, цікавих подорожей, зміни сфери діяльності тощо. Звичайно, велику роль грає й психотерапія. 

Як переживати кризу? 

Усе просто – дайте можливість кризі відбуватися. Дуже важливо залишатися уважним до себе. Тоді є шанс, що кризу ви пройдете максимально м’яко, а найголовніше – глибоко. У вас з’явиться можливість трансформувати уявлення про себе, свої цінності та картину світу.

Моя близька людина переживаю кризу. Чи можу я допомогти? 

Так, можете. Головне – робити це правильно і ефективно.

Ось основні рекомендації, як допомагати іншим пережити кризу: 

  • Перша, найпростіша – підтримувати емоційно та бути поруч. 
  • Друга – допомогти відновити чутливість. Людина може намагатися вирішити кризу саме функціональним чином – скопіювати щось в оточуючих. Та дуже важливо виявити себе справжнього. Тому дайте зрозуміти, що ви підтримуєте людину і приймаєте її такою, якою вона є, підтримуєте її розвиток.
  • Третя – мотивуйте людину бути сміливою, не боятися експериментів та нових починань. Такий шлях також допоможе знайти себе та подолати певний етап життя.    

Не варто боятися і тим більше боротися із кризою. Занурюючись у себе, ви зможете відкривати свої справжні бажання та потреби. Ставте більше запитань до себе – чого ви хочете насправді, а які мрії є нав’язаними? Що для вас є важливим, а чого можна позбутися? Які якості в собі ви б хотіли розвинути, а які заважають вам та іншим? Завдяки такій цікавій та глибокій роботі, ви перетворите будь-яку кризу на нові та цікаві можливості для себе. 

Якщо ви відчуваєте брак підтримки та опору, вам здається, що ви не можете впоратися з кризою самостійно, буде доречним звернутися до психотерапевта. Разом ви зможете опрацювати всі питання та проблеми, які вас турбують. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь