Спецпроєкти

Перевірити себе самостійно: опублікували текст Радіодиктанту 2023


Суспільне Культура у партнерстві з Українським Радіо публікує текст Радіодиктанту національної єдності 2023. Його авторка – письменниця Катерина Калитко, а читав актор театру та кіно Олексій Гнатковський.

Результати радіодиктанту оголосять у грудні, коли опрацюють усі листи.

Дороги України

Дороги України – переплутані нитки любові.

Перший теплий вітер зустрічає на ізюмській трасі з її безсонним рухом. У знищеному селі обіч – весна: обвуглене збіжжя, що тліло всю зиму, випускає вперті паростки скрізь по руїнах зерносховища. Посічена обстрілами посадка зеленіє в половину висоти: зелено-чорний прапор. За нею темніє згорілий танк. Ще далі, на обрії, вийшов орати трактор. Влітку вирви на цьому полі обростуть по краю шавлією.

У бганках подільського ландшафту виблискують кольоровими мозаїками хати з мальованими віконницями. Волоські горіхи схиляються, гладять лобове скло. Авто стрибає з горба в долину, і серце стрибає, і хочеться сміятися.

Дерева по коліна у воді перед вцілілим пішохідним мостом через Десну в Чернігів. При воротях із лебедями та левами по селах Полтавщини мліють відра яблук та абрикос. Над Хаджибейським лиманом засмагла пара порається коло старої лози у вечірньому світлі – схоже на народну ікону. Фари вихоплюють кам’янички в садках на околиці Львова: тут легко уявити вечірні збори підпільного товариства чи стрілецький картярський гурток. Ластів’яча зграя виграє над мокрою левадою при самому кордоні.

Підірвані мости лежать животами у своїх ріках – і ріки обіймають їх. Блакитне вечірнє світло і пилюга стоять над жнивними полями. Тремтливі вогні далеких жител, клубки туману над потічками у видолинках. Барвисті гори гарбузів між ріллі, і кукурудзи до пізньої осені виструнчені на городах стійко, бо на зиму люди вкриють ними стіни домів.

Дороги України – переплутані нитки любові: подекуди перерубані, але знову зв’язані у вузол, аби бути ще міцнішими. Немає нічого красивішого, ніж їхати крізь усю країну і вбирати її поглядом. Немає нічого щемкішого, ніж летіти трасою в пітьмі, аби встигнути до комендантської, і знати: наприкінці шляху чекає безсонне вікно із жовтим світлом і рідним теплом.

Історія радіодиктанту

Цьогоріч його проводять уже 23-й рік поспіль. Головна мета — об’єднати всіх українців в Україні та за її межами.

У 2022 році текст радіодиктанту «Твій дім» написала письменниця та режисерка Ірина Цілик, а читала його народна артистка Ада Роговцева.

У 2020-му текст диктанту написав письменник і видавець Іван Малкович, а читала акторка Римма Зюбіна. У 2021 році текст диктанту написав і прочитав письменник Юрій Андрухович. До цього текст диктанту 13 років писав мовознавець Олександр Авраменко.

Раніше ми повідомляли, що український вчитель Артур Пройдаков потрапив до ТОП-10 найкращих педагогів світу.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь