Спецпроєкти

У Сербії скасували показ фільму «20 днів у Маріуполі». Сербська радикальна партія назвала стрічку антиросійською пропагандою


У Сербії скасували показ документального фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова. Стрічка розповідає про майже три тижні повномасштабного вторгнення і демонструє світові, як рф почала знищувати українське місто.

Сербська радикальна партія назвала «20 днів в Маріуполі» «антиросійською пропагандою» і попросила заборонити її по всій країні.

У статті, яка вийшла у місцевому онлайн-медіа, йдеться:

«Сербська радикальна партія закликає керівництво муніципалітету міста Лазаревац та Центр культури Лазаревац скасувати показ фільму українського журналіста Мстислава Чернова та звертається до компетентних органів з проханням не допустити рекламу цього фільму будь-де в Сербії.

Показ фільму був запланований в Сучасній галереї Лазаревацького культурного центру, а вхід вільний, що свідчить про те, що хтось фінансував оренду залу, показ фільму та безкоштовні квитки.

Виникає питання, хто фінансує просування цього вкрай антиросійського пропагандистського фільму київського режиму. Фільм розповідає про нібито російське вторгнення в Україну. Просування такої позиції суперечить офіційній політиці Республіки Сербія, яка займає нейтральну позицію з початку російської спецоперації в Україні.

Сербська радикальна партія підтримує російську федерацію і поділяє позицію понад вісімдесяти відсотків народу Сербії. Таке ставлення не можна ігнорувати, а анонсований показ антиросійського фільму був би провокацією сербського народу на службі невдалої спроби Заходу змінити ставлення сербського народу до братньої росії».

Один із найбільших фестивалів документального кіно на Балканах Beldocs Echo, в рамках програми якого мав проходити показ у галереї, опублікував на сайті пост про те, що організатори не погоджуються з цією позицією:

«Для нас важливо, щоб ви знали, що Beldocs не стоїть за цим рішенням і не брав у ньому участі. Ми вважаємо, що кожен показ цього фільму перед сербським глядачем важливий, і ми докладемо всіх зусиль, щоб показати цей фільм знову якомога швидше».

У програмі кінофестивалю Beldocs у травні 2023 року фільм показали двічі.

Режисер фільму Мстислав Чернов так озвучив позицію всієї команди стрічки:

«Команді “20 днів в Маріуполі” прикро чути новини про відміну показів фільму в Сербії.
Нашою метою завжди було і буде робити все, щоб світ бачив і памʼятав про трагедії людей, які втратили свої сімʼї, своє місто і свої життя під час облоги Маріуполя».

Почитати інтерв’ю з режисером – про повномасштабне вторгнення, важливість фіксування війни та страхи – можна за посиланням.

Обкладинка: кадр з фільму «20 днів у Маріуполі»

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь