Спецпроєкти

European Film Festival 2023: українські та європейські фільми, які підкорили світ


З 13 до 19 грудня в Україні відбувається онлайн-фестиваль європейського кіно EuropeanFilm Festival 2023. Кінофестиваль проводиться за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні спільно з європейськими культурними інституціями: Goethe-Institut, Institut Français, Cineuropa.

Цього року вперше до програми EUFF увійшли одразу дві українські кінострічки, одна з яких навіть стала номінантом на «Оскар».

Редакція bit.ua вже ознайомилась із програмою кінофестивалю. Тому далі про стрічки EUFF 2023, на які рекомендуємо звернути увагу. Подивитися фільми можна безкоштовно на сайті.

Люксембург, Люксембург

Режисер: Антоніо Лукіч
Жанр: Комедія

Якщо попередні кінофестивалі EUFF знайомили Україну з культурою ЄС, то цього року сучасний український кінематограф долучається до програми фестивалю. Стрічка українського режисера Антоніо Лукіча «Люксембург, Люксембург» підносить питання порозуміння між батьками та дорослими дітьми. У ліричній та водночас іронічній формі розкривається конфлікт між сприйняттям ролі батька та фактичною реальністю. 

Стрічка була лідером прокату впродовж трьох тижнів. За цей час її переглянули понад 150 тисяч глядачів. «Люксембург, Люксембург» отримав нагороду Orizzonti Венеціанського кінофестивалю та Фестивалю сучасного світового кіно в Торонто.

Темі взаєморозуміння у родині присвячені ще кілька стрічок EUFF 2023. Як-от «Колискова», яка вважається одним із найкращих кінодебютів Іспанії за версією Педро Альмодовара. А також фільм «Луццу» виробництва Мальти, у якому заради родини головному герою доводиться робити нелегкий життєвий вибір.

Будинок зі скалок

Режисер: Сімон Леренг Вільмонт
Жанр: Документальний

Кінострічка спільного виробництва Данії, України, Швеції та Фінляндії «Будинок зі скалок» занурює глядача у реальність залишеної напризволяще дитини.

Зйомки фільму у дитячому будинку Лисичанська Луганської області розпочались ще до повномасштабного вторгнення. З 2014 року місто знаходиться близько до лінії фронту. А з 2022 року притулок довелось евакуювати, адже місто було майже знищено.

Знімальній групі вдалося зазирнути в саму сутність дитинства посеред війни і передати наскільки важким може бути життя під постійною загрозою смерті. Стрічка отримала номінацію на «Оскар» у категорії «Найкращий повнометражний документальний фільм».

У будь-який момент

Режисер: Хамі Рамезан
Жанр: Художній фільм

Рамін Мехдіпур (13 років) та його іранська родина вже деякий час живуть у центрі для біженців у Фінляндії. Поки хлопчик насолоджується шкільними канікулами, сім’я отримує негативне рішення щодо їхнього прохання про притулок. Подавши останню можливу апеляцію, Мехдіпури намагаються продовжувати жити повсякденним життям і зберігати позитивний настрій, попри загрозу депортації. Рамін розпочинає новий навчальний рік, у якому кожна мить буде як ніколи цінною.

Це фільм про повсякденні історії та людські драми, знятий режисером з особливою ніжністю. А ще стрічка отримала нагороду Nordisk (фестиваль у Фінляндії, звідки родом режисер фільму) та відзнаку за найкращу чоловічу роль.

Боги Моленбека

Режисер: Ретта Хухтанен
Жанр: Документальний

Брюссельський район Моленбек. Вважається, що це столиця джихаду, але для 6-річних хлопчиків Атоса та Аміна це рідний дім. Тут вони слухають павуків, відкривають чорні діри та сперечаються, хто керуватиме килимом-літаком, який має відвезти їх на землі їхніх предків. Вони живуть в одному будинку, але родом з різних світів. Разом вони шукають відповіді на великі питання. Атос хоче мати власного бога, адже в Аміна вже є Аллах, але питання ускладнюється переконанням його подруги Фло, що люди, які вірять у Бога, збожеволіли.

Це зворушлива історія, яка показує різноманітність населення Європи. Фільм отримав декілька фестивальних нагород, а саме – міжнародного кінофестивалю у Рейк’явіку (Ісландія), Jussi Awards та Гельсінського фестивалю документального кіно (Фінляндія).

Як стати глядачем EUFF 2023

Представництво Європейського Союзу в Україні впродовж багатьох років проводить масштабні культурні проєкти та кінофестивалі для української аудиторії. European FilmFestival є однією із таких ініціатив, подія вже втретє проводиться в Україні онлайн

Долучитись до кінофестивалю просто: зареєструйтеся на сайті, безкоштовно візьміть фільми у прокат та переглядайте кінострічки, що отримали світове визнання. Детальніше про програму – на сайті EUFF.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь