Спецпроєкти

Депутати ВР звернулися до СБУ з проханням перевірити звʼязки українського книжкового ринку з росіянами


Депутати Верховної Ради направили спільне звернення до Служби безпеки України з проханням відреагувати «на факти проникнення російського бізнесу на український книжковий ринок». Цьому зверненню до СБУ передувало розслідування OSINT-спільноти Molfar та видання «Сенсор Медіа», в якому йшлося про можливі звʼязки деяких видавництв та магазинів з росією.

Сутність розслідування

  • У 2003 році в Україні відкрили «дочку» російського «Ексмо» – ТОВ «Ексмо-Україна». Засновником був місцевий підприємець Ярослав Маринович. У 2014-му він заявив про припинення співпраці з рф. Тоді ж українське «Ексмо» отримало нову назву – «Дистрибуційна Книготорговельна Компанія».
  • До 2016 року співзасновником «ДКК» залишався Маринович. Пізніше власницею бізнесу стала харківська пенсіонерка Людмила Олексіївна Божко, а співзасновником – офшорна компанія Мариновича «YM Investments Ltd».
  • Також на Божко зареєстровано ТОВ «Форс Україна» – компанія-власник торгівельних марок видавництв «Форс Україна», Bookchef та онлайн-магазину книжок book24.ua. До повномасштабного вторгнення «Форс Україна» завозили в Україну книги російських видавців: 98,7% закупівель уклали саме з «Ексмо».
  • Згідно з даними розслідування, книги «Форс Україна», датовані 2022 роком, досі продаються на російських платформах, зокрема в онлайн-магазині Megamarket. Продавцем є російське «Ексмо».
  • Як згадувалося вище, власницею «Форс Україна» де-юре є Людмила Божко. Засновницею book24.ua є Наталія Плєхова – дочка Божко, а бенефіціаром Bookchef є харків’янин Андрій Плєхов – чоловік Наталі. Зараз гендиректором Bookchef є Олександр Кірпічов, який у 2016–2020 роках очолював «Дистрибуційну Книготорговельну Компанію», співвласницею якої також була Божко.
  • Ярослав Маринович є співвласником мережі книгарень «Буква», а також опосередковано володіє видавничою групою «КМ-Букс» через свою польську юрособу.
  • У «КМ-Букс» вже прокоментували розслідування, назвавши «ці матеріали є маніпулятивними та недостовірними, що шкодять нашій репутації та мають ознаки наклепу». Також у заяві видавничої групи йдеться, що вона та ТОВ «Буква УНМ», зокрема засновники «ніколи не мали відношення до видавництва “Форс Україна”, онлайн-магазину книжок book24.ua, а також видавництва Bookchef».

Звернення депутатів

Народний депутат України Роман Лозинський повідомив, що група нардепів скерувала звернення до Служба безпеки України для реагування на факти проникнення російського бізнесу на український книжковий ринок.

У зверненні йдеться про перевірку згаданих у розслідуванні компаній – видавництва «Форс Україна», «Bookchef», «Альпіна Паблішер Україна», «Рідна мова» та інтернет-магазину book24 – на предмет звʼязків з рф.

 

Додатково

  • Після публікації розслідування від співпраці з Bookchef відмовилися видавництво та мережа книгарень Vivat і книжкові рітейлери «Книгарня Є» та Yakaboo.
  • Співвласник мережі «Буква» та видавництва «КМ-БУКС» Ярослав Маринович дав коментар з приводу розслідування. У формі інтервʼю з неназваним журналістом він заявив, що «всі особисті відносини з росіянами були розірвані у 2014 році, а всі подальші наші дії, у тому числі юридичні, – це вихід із спільних проектів з ними, які були започатковані задовго до 2014 року».
  • Також, за словами Мариновича, «одним з двох засновників Сенсор-медіа є пан Ерінчак – людина, яка має невелику книгарню у Києві, дуже добрі зв’язки серед культурної спільноти, журналістів та користується певним авторитетом». Маринович додає, що Ерінчак є директором та співзасновником проєкту «Книгарня Сенс на Хрещатику», яка розташовуватиметься неподалік від одного з фізичних магазинів «Буква» в центрі міста.
#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь