У ВР зареєстрували законопроєкт, який дозволить зберігати і використовувати репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців для народження дітей
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який дозволить зберігати і використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців. Про це повідомив голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький.
«У листопаді минулого року парламент ухвалив закон 3496-IX, який дозволяє нашим героям, що на фронті втратили репродуктивну функцію, зберігати коштом держави біоматеріал у кріобанках та народжувати дітей. Але в цьому законі не було врегульоване питання постмортальної репродукції, тобто народження дитини після загибелі військового. Як і обіцяв, подаємо окремий законопроєкт для врегулювання цього важливого питання», – зазначив Радуцький.
Як працюватиме постмортальна репродукція?
- Захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження (його форму після ухвалення закону затвердить Уряд). Це дозволить запобігти додатковим затратам на нотаріальні послуги, а уніфікований підхід – неоднозначності тлумачення такого розпорядження.
- Для визнання батьківства та поширення на таких дітей пільг вносять зміни у статтю 281 Цивільного кодексу та статтю 123 Сімейного кодексу. Захисник у разі смерті може розпорядитися репродуктивними клітинами, написавши відповідне розпорядження, а також застосувати допоміжні репродуктивні технології. Ця фізична особа визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини.
- У разі загибелі захисника чи захисниці репродуктивні клітини коштом держави зберігаються протягом трьох років. Подальше зберігання можуть продовжити коштом іншої особи, вказаної у розпорядженні.
Що не так з попереднім законопроєктом?
Верховна Рада наприкінці листопада підтримала законопроєкт, який дозволяє українським воїнам безплатно зберігати свої репродуктивні клітини у кріобанках. Але в разі загибелі військового закон, підписаний президентом, зобовʼязує кріобанки утилізувати заморожений біоматеріал.
«У разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією», – йдеться у тексті закону, який має набути чинності 23 березня 2024 року.
Згодом у МОЗ повідомили, що кріобанки не утилізуватимуть заморожений біоматеріал загиблих військових.
«У березні набере чинності прийнятий парламентом закон, який дозволяє родинам військових безоплатно зберегти репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду наших захисників. Те, що в цьому законі не передбачено такої ж можливості для тих, хто загинув – законодавча колізія, яку буде усунено у найкоротші терміни», – йдеться в заяві.
У МОЗ також повідомили, що зараз проводиться спільна робота щодо вдосконалення закону з народними депутатами.
Telegram