Генпрокуратура повідомила про ще одне розслідування щодо стеження за журналістами Bihus.Info
Офіс Генерального прокурора в ході досудового розслідування встановив факти, які можуть свідчити про перешкоджання законній професійній діяльності журналістів Bihus.Info.
«На території етнографічного комплексу здійснювався незаконний збір інформації про журналістів редакції Bihus.Info. Дані могли бути використані для подальшого впливу на них», – йдеться в повідомленні.
Офіс генпрокурора розпочав досудове розслідування за ч. 3 ст. 171 КК України – вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків, вчинений службовою особою з використанням свого службового становища.
Наразі намагаються встановити осіб, які причетні до злочину. Досудовим розслідуванням займається Головне слідче управління Державного бюро розслідувань.
Контекст
- 16 січня, на сайті та YouTube-каналі видання «Народна правда» зʼявилося відео, на якому співробітники-ці Bihus.Info нібито вживають наркотичні речовини. Частина відео – запис з фотокамер, встановлених у будинку для відпочинку, який орендували для корпоративу компанії.
- Керівник проєкту Денис Бігус у відповідь записав два відео: в одному заявив про проведення кадрових чисток, звільнення тих, хто вживав наркотичні речовини, та проведення тестів на вживання наркотиків серед інших членів редакції.
- Окремий ролик Бігус присвятив безпосередньо стеженню за редакцією. За його словами, за журналістами Bihus.Info стежили понад рік.
- Фактчекерка Альона Романюк дослідила сайт видання «Народна правда», яке поширило відео про журналістів Bihus.Info. Вона стверджує: головної редакторки сайту Марії Швецової, як і інших членів команди, не існує – їхні фото згенеровані штучним інтелектом, а в біографіях вказана робота у вигаданих медіа
- 17 січня в СБУ заявили, що розслідують обставини незаконного прослуховування та відеозйомки представників проєкту Bihus.Info. «За даним фактом відкрите кримінальне провадження згідно ст. 359 Кримінального кодексу України (незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації)», – йдеться в повідомленні.
- 5 лютого, на ютуб-каналі проєкту вийшло розслідування щодо стеження за співробітниками. У ролику йдеться, що незаконне стеження за командою проводила СБУ, а конкретно — Департамент захисту національної державності. До стеження залучили 30 людей.
- За день до зібрання колективу Bihus.Info в заміському комплексі корпоратив проводили люди, які бронювали будинки на одноразові сім-карти, приїжджали на машинах з номерами для прикриття і привозили із собою великі валізи, хоча бронювали номери на короткий час.
- У пресслужбі СБУ того ж дня заявили, що «серед клієнтів дилерів, через яких наркотики постачалися іншим людям, виявилися окремі співробітники “Bihus.Info”»/ Зазначають, що це ніби одна з операторок, яка фігурувала у кримінальному провадженні виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
- Сьогодні очільник СБУ Василь Малюк наголосив – дії окремих співробітників ДЗНД «викликають справжнє обурення» і є неприпустими. Він додав, що направив подання на звільнення керівника ДЗНД СБУ, а Президент України ще 31 січня підписав відповідний указ.