Спецпроєкти

80% лісів природного походження можуть опинитися під загрозою необґрунтованих рубок через законопроєкт 9516


80% лісів природного походження можуть опинитися під загрозою необґрунтованих рубок через прийняття законопроєкту 9516. Про це повідомляє Всесвітній фонд природи WWF-Україна.

Основною ідеєю запропонованих змін у поточній редакції законопроєкту є скасування оцінки впливу на довкілля для суцільних санітарних рубок незалежно від причин.

Всесвітній фонд природи WWF-Україна не підтримує законопроєкт 9516 та вважає, що його положення не розв’язують питання суцільних санітарних рубок та суперечать євроінтеграційним  зобов’язанням України, оскільки:

  1. Через прийняття законопроєкту 9516 під загрозою необґрунтованих рубок опиняться 80% лісів природного походження, багато з яких є цінними старовіковими лісами. Переважна більшість таких лісів в Україні досі знаходиться поза державною охороною. 
  2. Ухвалення законопроєкту в чинній редакції щодо скасування обмежень є поверненням до найгірших радянських практик. Саме переруби після Другої світової війни без жодних екологічних вимог і створення на їх місці штучних, насамперед, соснових і смерекових лісів, зробили більшість українських лісів пожежонебезпечними насадженнями, що нестійкі до хвороб та змін клімату.
  3. Законопроєкт 9516 нехтує євроінтеграційними зобов’язаннями України, оскільки в ньому не розкриті питання Смарагдової мережі, охорони оселищ відповідно до Бернської конвенції тощо. Водночас перед країнами-членами ЄС стоїть завдання взяти під охорону всі старовікові ліси, навіть якщо в минулому там відбувались лісогосподарські заходи.
  4. Суцільні санітарні рубки заблокують можливість продажу деревини до ЄС, що стане додатковим випробуванням для економіки України. Відповідно до Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR), будь-які суцільні рубки в старовікових лісах з подальшим створенням на їх місці лісових культур будуть вважатися порушенням. Таку деревину та вироби з неї не можна буде експортувати до країн Євросоюзу. 

Наразі більше ніж 20% всіх природоохоронних земель України постраждали та продовжують потерпати від російської збройної агресії або знаходяться на тимчасово окупованих територіях, зазначають в організації.

Які є альтернативи?

Виходом з ситуації має стати фокус уваги ДП «Ліси України» на штучних лісах, які були створені, насамперед, для закриття потреб у деревині.

WWF-Україна закликає депутатів не голосувати за законопроєкт 9516, оскільки він призведе до деградації лісів природного походження, поверне лісове господарство України до радянських часів, уповільнить євроінтеграцію та завдасть суттєвих економічних та репутаційних збитків державі.

WWF-Україна пропонує  продовжити засідання Робочої групи, щоб напрацювати альтернативний законопроєкт, який стосуватиметься саме суцільних санітарних рубок та буде спрямований на захист лісових екосистем, збереження біорізноманіття та відповідність європейському законодавству.

Вплинути на прийняття законопроєкту 9516 може кожен — напишіть звернення до депутатів за інструкцією Української природоохоронної групи.

Раніше ми повідомляли, що громаді Києва повернули земельну ділянку біля Біличанського лісу.

Фото з обкладинки: Юрій Іваненко, WWF-Україна

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь