Спецпроєкти

«2000 метрів до Андріївки» Мстислава Чернова: на яких фестивалях показиватимуть документальну стрічку?


7 і 8 червня українська прем’єра «2000 метрів до Андріївки» оскарівського режисера Мстислава Чернова відбулася в рамках 22 Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у Києві.

Напередодні фільм переміг у двох авторитетних фестивалях. На акредитованому «Оскаром®» міжнародному конкурсі документального кіно DocAviv в Ізраїлі став «Найкращим міжнародним документальним фільмом». На польскому Millennium Docs Against Gravity здобув Audience Award – вибір глядачів. 

Найближчим часом картина буде представлена ще на чотирьох кінофестах українському Миколайчук OPEN (Черновці), румунському TIFF, The Karlovy Vary International Film Festival  та британському Sheffield Docs. 

В українських кінотеатрах стрічка з’явиться з 28 серпня.  

Про «2000 метрів до Андріївки»

«2000 метрів до Андріївки»  це друга повнометражна стрічка, що зняв український режисер, лауреат премій «Оскар®», Пулітцерівської премії, Гільдій режисерів та продюсерів Америки, BAFTA та Royal Television Society Television Journalism Awards,  журналіст Associated Press Мстислав Чернов про російсько-української війні. 

Стрічка розповідає про звільнення села Андріївки під Бахмутом ЗСУ та, безпосередньо, 3-ою окремою штурмовою бригадою. Якщо у «20 днів в Маріуполі» режисер надав глядачам емоційний і болісний погляд на перші дні російського вторгнення в Україну та його вплив на цивільне населення, то у новій стрічці Чернов і його колега фотограф Associated Press, Олександр Бабенко, спрямовують камери на українських військових.

Зйомки фільму почалися у вересні 2023 року, а вся робота над картиною зайняла майже 1,5 року.  Крім нього та Олександра Бабенко, над ним працювали продюсерки Мішель Майснер та Рейні Аронсон-Рат, які теж отримали статуєтки «Оскар®» за «20 днів в Маріуполі». Монтажем також займалася Мішель Майснер. Музику до фільму створив дворазовий лауреат премії «Греммі» композитор і музичний продюсер Сем Слейтер («Чорнобиль», «Джокер»).

Як і попередня картина, «2000 метрів до Андріївки» є частиною співпраці між FRONTLINE та Associated Press, яка досліджує російську війну проти України. Associated Press —  це незалежна глобальна новинна організація, яка прагне до правдивої журналістики, а Frontline  — найдовшої в історії США документальний серіал-розслідування, який досліджує важливі проблеми нашого часу. Він виходить на каналі PBS (США) та з моменту заснування отримав 104 нагород Еммі.

Міжнародні права на продаж фільму отримала британська кінокомпанія Dogwoof. Дистриб’ютором стрічки в Україні стала кінокомпанія «Артхаус Трафік».

Про покази

Це вже другий повнометражний фільм Чернова, і вдруге українські глядачі знайомляться з його роботою саме на Docudays UA. У команді фестивалю кажуть, що обидва прем’єрні покази відбулися при повному аншлагу.

У перших рядах сиділи військові та родини загиблих. Серед глядачів були  парамедикиня та військовослужбовиця Юлія «Тайра» Паєвська, телеведучий, тревел-блогер та режисер-документаліст Антон Птушкін, фотографка та режисерка Юлія Кочетова, автор історичних фото з «Азовсталі» Дмитро «Орест» Козацький, продюсерка та волонтерка Тата Кеплер, Міністр закордонних справ Андрій Сибіга та його перший заступник Сергій Кислиця та інші.

Мстислав Чернов сам представив глядачам свій фільм разом з колегою  — ко-продюсером та оператором Олександром Бабенком.

«Коли у світі говорять про те, що Україна має кому віддати, яку землю нам треба забути і чим нам треба пожертвувати, мені хочеться, щоб вони дивилися цей фільм і пам’ятали дві речі. Перша —  українці хочуть миру, але вони будуть битися за свої сім’ї й землю до кінця. І друге.  це не розмови про абстрактні метрі, десятки тисяч кілометрів. Це про людські життя і кров героїв. Українці хочуть миру, але битимуться до кінця. Це не просто про метри землі — це про людські життя», — зазначив Чернов, закликавши вшанувати загиблих хвилиною мовчання.

Після закінчення фільму зал понад десять хвилин безперервно аплодував режисеру та військовим 3-ої окремої штурмової бригади, які і є, у всіх сенсах, головними героями. 

Саме ця стрічка стала вибором глядачів на 22 фестивалі Millennium Docs Against Gravity, слоган якого: «Документальне кіно, яке варто побачити. Про яке варто думати». Millennium Docs Against Gravity — один з найпрестижніших у Центрально-Східній Європі і єдиний у Польщі фестиваль документального кіно з національним охопленням, який майже місяць демонструє сучасне міжнародне документальне кіно в багатьох польських містах. 

Статус «Найкращого міжнародного документального фільму» на щорічному міжнародному конкурсі документального кіно DocAviv DocAviv (Тель-Авіві, Ізраїль) теж вкрай важлива на фестивальному шляху стрічки. Фестиваль акредитований Американською кіноакадемією, що дозволяє фільмам, які здобули певні призи на них, автоматично потрапити в список претендентів на розгляд до номінації на «Оскар». Це стосується здебільшого короткометражних і документальних фільмів.

Журі обґрунтувало свій вибір так:

«Вони [журі має на увазі солдатів  3-ої окремої штурмової бригади] вирушили у найважливішу місію свого життя — звільнити село від російських загарбників, беручи нас, глядачів, із собою. У моментах, пронизаних жахом і страхом, контузією та переважним відчуттям боротьби між Давидом і Голіафом, війна ніколи не здавалася настільки болючою, як очима цього відважного режисера. Це ніколи не було таким відчутним, як у цьому унікальному фільмі, що показує нам нестерпну банальність війни. Ми бачили подібні художні фільми, але ще ніколи не було створено такого документального фільму.»

Ще одна українська прем’єра стрічки відбудеться 21 червня на фестивалі глядацького кіно Миколайчук OPEN, який пройде у Чернівцях з 14 до 21 червня. 

Фільм «2000 метрів до Андріївки» вперше був представленим на американському фестивалі Sundance та одразу отримав приз за найкращу режисерську роботу. Стрічка також стала одним із переможців на Копенгагенському міжнародному фестивалі документального кіно CPH:DOX, на якому відбулася європейська прем’єра стрічки. Її відзначили спеціальним показом на фестивалі Hot Docs у Торонто та показали в день церемонії відкриття 78 Festival de Cannes в рамках «Дня України».                                                                                   

Фото: Сергій Хандусенко/Docudays UA

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь