Довіряй, але перевіряйся: як перестати соромитися здавати аналізи?
Багато років тому в одних своїх довгих стосунках я отримала від хлопця дуже неприємний «подарунок», після якого спільного майбутнього не стало: він вирішив стрибнути в гречку. Без попередження та оголошення війни, звичайно. І от я, дуже чемна та відповідальна дівчина, була змушена йти на прийом до гінекологині.
Як же мені було соромно, людоньки! Бо в моїй голові довгий час жила думка, що на таке хворіють лише безвідповідальні люди, а значить, я не така вже і хороша.
Аналізи я здала, пропила курс антибіотиків, вилікувалася і десь пів року взагалі не дивилася в бік хлопців. А потім було неймовірне літо: я закінчила університет, ми часто тусили однією компанією, і якось непомітно закрутився прекрасний роман. Ми часто бачилися, аж іскрило навколо, він був чудовий, а я молода та закохана. І зрозуміло, що за якийсь час залишилась у нього на ніч.
Тривало це щастя кілька місяців, аж поки взагалі нечудового дня його дівчина не повернулася з Польщі. Виявилося, він просто «забув» розповісти, що не сам, і спам з нами обома почергово. Без презерватива, бо ж зрозуміло, що такі порядні дівчата не мають венеричних хвороб.
Він помилився: його дівчина гульнула з кимось у відрядженні, заразила його, а хлопець вже передав мені «букет». Уявіть, як соромно мені було знову йти до лікарки і ще раз отримати позитивні результати аналізів. Більше хлопцям я не довіряла.
На жаль, багато хто з нас виріс в сім’ях, де практично не говорили ні про безпеку в сексі, ні про контрацепцію, ні про будову тіла, ні про те, що сексом взагалі-то займатися нормально. Підлітків, особливо дівчаток, лякали: «Принесеш в подолі – вижену з хати!». Та боги, в чотирнадцять років навіть не розуміла, що то таке – той поділ і чому маю щось нести додому. А про хвороби, які передаються статевим шляхом, я дізналася якраз тоді, коли ними заразилася. Бо була переконана, що на ТАКЕ не можуть хворіти нормальні хлопці. І, відповідно, я теж не можу. А просити надягти презерватив – соромно, адже г*ндони юзають лише жінки легкої поведінки. Я ж не така! Я ж довіряю своєму хлопцеві!
Коротше, фігня це все. Ближче до тридцятки зрозуміла, що моє здоров’я – це моя відповідальність. І як би я не вірила чоловікові, який зараз зі мною, займатися з ним сексом без презерватива не буду. І без свіжої довідки про стан здоров’я – теж. Давно вирішила для себе раз на пів року ходити до гінекологині на огляд, здавати аналізи – і мати чистий спокій хоча б наступні шість місяців.
А ще виявилося, що питання про аналізи – прекрасний фільтр, який дозволяє не впускати в своє життя неадекватів. Коли я інтенсивно тусила в тіндері, то десь третім-четвертим питанням було якраз ставлення до здоров’я хлопця та безпеки в сексі. Ох, скільки хлопців взагалі не думають про таке: ніби якщо з члена нічого не капає, то він здоровий як бик. Правда, після нормальної такої фільтрації залишалися хлопці, які спокійно ставились до питань про аналізи і дуже легко кидали фото свіжої довідки з негативними результатами. А ще питали, чи в мене така є. І це дуже круто.
До речі, на друге побачення з теперішнім партнером ми пішли здавати тести на ВІЛ – і знаєте, ніхто не вмер. Та боги, ми навіть поцілувалися вперше після того, як обмінялися результатами. А на третє побачення я попросила прийти з експрес-тестом на сифіліс та два гепатити. Як не дивно, мужик не втік, не злякався, не образився. Бо це нормально – дбати про власне здоров’я і про здоров’я партнера/-ки.
Розумію, буває складно та соромно спитати про аналізи вперше. І вдруге теж. Та після десятого разу вже можна не слухати «я чистий», «всі мої дівчата – порядні», «мені не треба ходити до лікаря» чи «я займаюся сексом лише в презервативі». Останнє – похвально, але кондом теж не дає стовідсоткового захисту.
Давайте домовимось: якщо ви живете статевим життям, у вас постійний/-а партнер/-ка, то хоча б раз на рік ходіть до лікаря та здавайте аналізи. Круто робити це разом. Якщо ж ваше інтимне життя більш насичене, то довідку бажано оновлювати раз на 3-6 місяців. Це вбереже ваші нерви та допоможе на ранніх стадіях вловити проблеми зі здоров’ям, які набагато легше лікуються. Також це дозволить загальмувати невиліковні хвороби. А ще дівчатам раз на рік обов’язково треба здавати ПАП-тест, регулярне проходження якого значно знижує ризик захворіти на рак шийки матки. Будь ласка, не соромтесь дбати про себе та не погоджуйтесь ні на секс, ні на стосунки з тими партнерами, які пофігістично ставляться як до свого, так і до вашого здоров’я.
А я незабаром теж піду здавати аналізи: якраз в березні буде пів року від останнього походу до лікарки. Знаєте, свіжа довідка з негативними результатами дуже помічна: здала аналізи – і голова не болить. Чого і вам бажаю.
P.S. Не знаю, чи десь можна безкоштовно здати аналізи на венеричні хвороби, але хоча б на ВІЛ це точно зробити можна. Наприклад, ось тут: https://freehivtest.org.ua/uk/ є адреси Кабінетів довіри в багатьох містах України. Тест зроблять анонімно. Якщо не хочете чи соромитеся йти в один з таких кабінетів, є інша безкоштовна послуга: замовляєте на ось цьому сайті – https://prozdorovia.in.ua/ – оральний тест на ВІЛ і вдома в спокійній обстановці робите його.
За посиланням теж можна дізнатися адреси Кабінетів довіри у вашому місті. Можна ще купити експрес-тест на 4 інфекції: ВІЛ, сифіліс, два гепатити. Наприклад, ось тут – https://prom.ua/p600809198-bystryj-test-infektsij.html – він коштує 75 грн. Беріть заодно рідину для дезинфекції, скарифікатор для пробивання шкіри та вату. Бо цього всього в самому тесті нема.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.